Muhteşem bir aşk evliliğinin akabinde ayaklarınızı yerden kesecek bir haber aldınız… Minik ailenizi büyütecek, neşenize neşe katacak olan küçük bir üye daha katılacak aranıza.

Hamilelik sizi çok güzelleştirecek buna şüphe yok.  Güzelliğinizle birlikte sağlıklı bir hamilelik size de bebeğinize de daha kolay bir dokuz ay sunacaktır. Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilmek için dikkat etmeniz gereken ve hayatınızı kolaylaştıracak olan 10 olmazsa olmaz kuralı sizin için derledik.

1. Kalori miktarını arttırın.

Ee içinizde sizinle beraber beslenecek olan minik bir canlı daha olacak. Doğal olarak normalde aldığınız besinlerin kalori miktarı sizin için yeterli olmayacaktır. Besin değeri yüksek gıdaların yanında kalori miktarına da 300 kalori daha eklerseniz daha sağlıklı bir  gebelik geçirebilirsiniz.

2. Az ama sık sık yiyin.

Bu özel dönemde tabi ki bulantı, kusma gibi çeşitli belirtiler  olacak vücudunuzda. Bunları azaltmak için kuru ve çok sıcak olmayan yiyecekleri az az ve sık sık tüketin.

3. Folik asit alın.

Hamileliğinizin 3. ayı bitene kadar içinde folik asit barındıran brokoli, bamya, kuşkonmaz, pancar, kuruyemiş gibi yiyecekler tüketin. Folik asit, bebeğinizin zihinsel gelişimine büyük katkılar sağlar.

4. Bol sıvı tüketin.

Hamileliğin getirdiği çeşitli olumsuz etkilerden biri de kabızlıktır. Böyle ciddi bir sorunla kendinizi de bebeğinizi de huzursuz etmeyin ve bolca sıvı tüketip lifli besinlerle öncelik verin.

5. Egzersiz yapın.

Evet gebesiniz ama sürekli yiyip yatarak da olmaz ki! Ağır ve tehlikeli olmadığı sürece, hamileliğiniz boyunca düzenli olarak yürüyüş ve egzersizler yapın. Bu egzersizler doğum esnasında da size yardımcı olacak ve sizi daha kolay, acısız bir doğuma hazırlayacaktır.

6. Cildinizi sürekli nemli tutun.

Özellikle karın ve göğüs bölgelerinizde, aldığınız kiloların da etkisi ile çatlaklar oluşmaya başlamadan önce siz önleminizi alın; vücudunuzun özellikle bu bölgelerini krem ile nemlendirin.

7. Sert zeminde uyuyun.

Hamileliğin son aylarında bebeğiniz büyüyecek, size ve omurganıza fazlaca ağırlık yapacaktır. Kuru ve sert biz zeminde uyku sırt ağrılarınızı azaltacaktır.

8. Pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin.

Hijyen ve rahatlık açısından kendinizi riske atmayın. Hamilelik dönemi  böylece daha kolay geçecektir.

9. Rahat ve uygun sütyen kullanın.

Gebelik ile göğüslerinize süt dolmaya başlayacak ve zaman geçtikçe de göğüsleriniz büyüyecektir. Göğüslerinizin hassaslaştığı bu dönemde hem rahatlık hem de süt kanallarınızın sıkışmaması için daha uygun sütyenler kullanın.

10. Ilık banyo yapın.

Özellikle yaz mevsiminde daha çok bunalabilirsiniz ama soğuk su yerine ılık su ile banyo yapmayı tercih etmeniz uygun olacaktır.

Önceki İçerikGünlük Yaşamda Tüketebileceğiniz 6 Bitkisel Protein Kaynağı
Sonraki İçerikSonbahar-Kış Sezonunun 21 Trendi
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz