Anneler bilir, yeni anne adayları daha ilk hamiliklerini öğrendiklerinde henüz kendilerini bekleyen zorlu süreçten habersizce o muhteşem anın tadını çıkarırlar. Ancak, dediğimiz gibi çok zorlu bir yoldur ve bu yolda anne adayları bebeklerinin sağlığı için gereken her türlü önlemi almaya çalışırlar. Özellikle de koruma iç güdüsü fazlasıyla gelişmiş anne adayları bu durumu biraz da abartabilirler : )

Kimi anne adayları ya sürekli doktor kontrolündedir, yada internetten bir takım araştırmalar yaparlar, tecrübeli annelere akıl danışırlar vs… biz de naçizane bir nebze de olsun faydalı olabilmek için yeni anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir takım önemli bilgiler vermek istiyoruz.

Anne Karnındaki Bebeği Zarar Verebilecek Unsurlar !

  • Henüz anne karnında her şeyden habersizce annelerinin aldığı gıdaları kullanarak beslenmeye çalışan bebekler için uzak durulması gereken yiyecek ve içecekler vardır. Örneğin, kafein ve asit içeren içecekler bebeğin kalp ritmini olumsuz etkiler, huzursuz olmalarına neden olur. Bitki çaylarının bir kısmı(papatya çayı, ada çayı gibi) bebek ölümlerine neden olabilmektedir.

 

  • Sigara ve alkol bebeğin sağlığını bozmakla kalmaz aynı zamanda doğumu zorlaştırıp annenin sağlığının da bozabilmektedir. Uykusuzluk, huzursuzluk, stres gibi sorunlar baş gösterir.

 

  • Yeni anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de ilaç kullanımıdır. Bu dönemde anne adaylarını diş ağrıları, baş ağrıları, mide bulantıları gibi sorunlar beklemektedir. Bu gibi durumlarda anne adayları ilaç kullanmak isteyebilir. Mümkün mertebe ilaç kullanılmamalıdır ancak dayanılmaz ağrılarda yada enfeksiyon riski taşıyan durumlarda ki bu bebek için daha zararlıdır. Böyle durumlarda yine de her ihtimale karşılık bir doktora başvurarak A ve B grubu ilaçlar kullanılmalıdır bunlar dışındaki hiç ilaç kullanılmamalıdır.

 

  • Gebeler için spor çok önemlidir. her gün belli bir mesafe yürüyüş, hafif egzersizler yapmak doğumu kolaylaştırır, bebek ve anne rahatlamış, stresten de uzaklaşmış olur.

 

  • Yeni anne adaylarına önerebileceğimiz bir diğer husus müzik J rahatlatıcı müzikler dinlemek anne adayları ve bebekler için çok faydalıdır. Hatta müziğin bazı durumlarda tedavi edici etkisinin olduğu bile söylenir.

Sağlık ve güzelliğin adresi iyi21.com

Önceki İçerikİlköğretim Çocukları İçin Sağlıklı Beslenmenin Önemi
Sonraki İçerikKarın Ağrıları ve Nedenleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz