Okumayı yeni söken çocukların ebeveynlerinde çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırıp kazandıramayacakları noktasında endişeli bir hal söz konusu olur. Bu endişeli hal gayet makul bir durumdur. Çünkü okuma alışkanlığı da diğer çoğu alışkanlık gibi çocuklara küçük yaşlarda kazandırılır ve bu noktada  ebeveynlere çok iş düşer.

iyi21- Çocuklara okumayı sevdirmek

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın Önemi ve Gerekliliği

Kitaplar, insanlara yeni bilgiler öğreten, onlara kendi dünyaları dışındaki yaşamları tanıtan, onların hayal güçlerini besleyerek yaratıcılıklarını artıran yazılı metinlerdir. Kitap okumak çok yararlı bir eylem olduğu için herkesin kitap okuma alışkanlığı kazanması önemli ve gereklidir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmanın önemini maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Kitaplar yeni dünyalara açılan pencereler gibidir. Her kitap konusu ile okuyanı başka dünyalara götürürken ana fikri ile de insanlara ders verir, yeni kazanımlar katar.
  • Kitap okuyan ve bunu bir alışkanlık haline getiren insanların okuduklarını anlama yetenekleri gelişir. Bu da bireyin hayatını birçok yönden daha kolay kılar.
  • Araştırmalar kitap okuyan insanların zihinlerinin daha çok geliştiğini ortaya koymuştur. Çünkü kitap okumak yeni nöron bağlantıları oluşturarak zihne katkı sağlayan bir eylemdir.
  • Kitap okumak öğrettiği yeni şeylerle insanların yaratıcılığını besler böylelikle de bireyin sınırlarını zorlamasını sağlar.

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Bilindiği üzere çocuk gelişimi açısından aile çok önemlidir. Bu nedenle eğer çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız size düşen görevin büyük olduğunu belirtmeliyiz. Ebeveynlerin çocuklarının kitap okumasını sağlaması için yapması gerekenler;

Kitap Okumayı Siz Rutin Haline Getirmelisiniz

Çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız; yapmanız gereken ilk şey kitap okuyarak ona örnek olmaktır. Çünkü gelişim çağında çocuğunuz sizi örnek alma eğiliminde olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun yapmasını istediğiniz davranışı kendinizin de yapıyor oluşu çocuğunuzun ilgisini çekecektir. Eğer çocuğunuzu kitap okuyan bir birey olarak yetiştirmek istiyorsanız akşamları evde herkesin kitap okuduğu saatler düzenleyebilirsiniz.

iyi21-Ailece kitap okumak

Resimli Kitaplarla İlgisini Çekmelisiniz

Görseller her yaştan insanın ilgisini çeken olgulardır demek mümkündür. Özellikle de çocuklar resimleri çok sever. Çocuğunuza kitap alırken bu farkındalıkla hareket etmelisiniz ve doğru görselleri doğru şekilde kullanan çocuk kitaplarını satın almalısınız.

Seçimleri Çocuğunuzun Yapmasına İzin Verin

Çocuğunuz kitap okumakla hiç ilgilenmiyor olabilir. Bu da sizi ebeveyni olarak çok üzebilir. İçinde bulunduğunuz durumu aşmak için yapmanız gereken en etkili ve basit davranışlardan biri; kitap seçimini sizin kontrolünüzde çocuğunuza yaptırmak olacaktır. Örneğin 5 kitap seçip çocuğunuza içinden 2 tanesini seçtirebilirsiniz. Çocuğunuz kendi seçtiği kitabı okuma noktasında daha istekli olacaktır.

Dergilere de Şans Verebilirsiniz

Çocuğunuz kitap okuma noktasında isteksizse ona okuma alışkanlığı kazandırmak için deneyebileceğiniz davranışlardan biri de;  çocuk dergilerine bir şans vermek olacaktır. Çocuğunuz kitap okuma alışkanlığına sahip olmadan önce dergi okuyarak okuma eylemini sevebilir.

Doğru Kitapları Seçin

Nasıl ilginizi çekmeyen bir kitap sizin okumakla aranıza mesafe koyacak bir etken olabilecekse sıkıcı bir çocuk kitabı da çocuğunuzun okuma alışkanlığını baltalayacak bir unsur olabilir. Bu nedenle çocuğunuza kitap seçerken ilgi çekici konusu olan eğlenceli kitapları tercih etmelisiniz. Yazımızın devamında çocuğunuzun severek okuyacağına emin olduğumuz birkaç kitap önerisini sizlerle paylaşacağız.

iyi21-Eğlenceli kitaplarla öğrenmek

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandıran Kitaplar

Pinokyo

Çocuğunuzun ilgiyle okuyacağına emin olduğumuz kitaplardan ilki; Carlo Collodi’nin kaleme aldığı Pinokyo… Kitabın ikincil karakteri marangoz Geppetto’nun bir çocuğu olması isteği üzerine kendine kiraz ağacından bir kukla yontmasıyla başlayan masal, bu kuklanın gerçek bir insana dönüşmesiyle daha ilgi çekici hale gelir. Ayrıca bu kuklanın çok yaramaz oluşu da hikayenin daha renkli ve eğlenceli olmasını sağlamıştır. Çocuklara yalan söylemenin kötülüğünü kavratmak amacıyla kaleme alınan kitap, Pinokyo’nun yalan söylediği zamanlarda uzayan burnuyla amacını layığıyla yere getirmiştir. Yaramaz Pinokyo’nun sürekli kendini yeni maceralarda bulması bu masalı çocuklar açısından keyifle okunan bir kitaba dönüştürmüştür. Siz de kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istediğiniz çocuğunuzla Pinokyo’yu okuyarak onunla yepyeni maceralara yelken açabilirsiniz.

İyi21-Pinokyo

Kurbağa Prens

Grimm Kardeşler tarafından kaleme alınan fantastik masal Kurbağa Prens, büyülü bir aşk hikayesidir. Masalda kötü kalpli cadı tarafından kurbağaya dönüştürülen yakışıklı prens ve güzeller güzeli prenses ana karakterlerdir. Babasının hediye aldığı oyuncak topu kaybeden prensesin Kurbağa Prens sayesinde oyuncağını bulmasıyla başlayan olaylar; kurbağanın prensesten bir öpücük istemesiyle devam eder. Çocuklarınızın keyifle okuyacağı bu kitabı ona okutarak onun kitap okuma alışkanlığı kazanması noktasında işlevsel bir adım atabilirsiniz.

İyi21-Kurbağa Prens

Ezop Masalları

Çocuğunuzu hayvanların konuşabildiği bir hayal dünyasına yolculuğa çıkarmak isterseniz; ona Ezop Masalları kitabını okutabilirsiniz. Fabllardan oluşan bu kitap sayesinde çocuğunuz hayvanlar aracılığıyla yeni şeyler öğrenebilir. Ezop Masalları’ndaki hikayelerin her birinde önemli ana fikirler hayvanların başından geçen olaylarla okuyuculara kavratılır. Kitaptaki masallara 1 tane örnek verecek olursak; hemen hemen herkesin bildiği Ağustos Böceği ve Karınca bir Ezop Masalıdır. Bu hikayede çalışmanın önemi hayvanlar aracılığıyla aktarılmıştır. Kitabın genelinde de bu hikayedeki gibi hayvanlar aracılığıyla öğüt verme söz konusudur.

İyi21-Ezop Masalları

Cinderella

Çocuğunuza iyi bir insan olmanın önemini erken yaşlarda öğretmek isterseniz ona okutacağınız en eğlenceli ve duygusal kitaplardan biri şüphesiz Cinderella’dır. Külkedisi ismiyle de anılan bu kitap, annesini kaybetmiş güzeller güzeli Cinderella’nın babasının yeni eşi ve üvey kardeşleriyle yaşadıklarını anlatarak başlar. Kitabın ilerisinde ülkenin yakışıklı prensine aşık olan Cinderella, asla iyilikten şaşmayarak kendisine harika bir hayat kurar. Çocuğunuzla birlikte bu kitabı okuyarak ona aile olmanın ve her koşulda iyi kalabilmenin ne kadar değerli olduğunu anlatabilirsiniz. Ayrıca Cinderella akıcı ve eğlenceli bir kitap da olduğu için çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırma serüveninizde de iyi bir yardımcı olacaktır.

İyi21-Cinderella

Çocuklar için kitap önerilerimiz ilginizi çektiyse ve siz de kendiniz için yeni kitap arayışı içindeyseniz “Son Zamanlarda En Çok Satan 7 Kitap” yazımızı da okumanızı öneririz.

Önceki İçerikSevgililer Günü’nü Bir Masala Dönüştürecek Oteller
Sonraki İçerikSporculara Bulk Döneminde Beslenme Önerileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.