Ailelerin en çok korktukları dönem hiç şüphesiz çocuklardaki ergenlik dönemidir. Bu dönemde hem anne ve baba, hem de çocuklarda bir takım değişiklikler oluşmaktadır. çocuklar ergenlik dönemlerinde kendi kimliklerinin arayışları içindedirler. Kafaları gayet karışık, anne ve babayla tartışmalar, kavgalar, onları beğenmeme, yalnız kalmak isteme yada sürekli arkadaşlarıyla beraber vakit geçirmek istemeleri, aşırı özgürlükçü tavırları… Bunlar gerçekten de hem ergenleri hem de ailelerini oldukça yıpratan şeylerdir. Bu dönemi en hafif hasarla atlatmak için bile anne ve babaların son derece dikkatli ve daha çok iyimser tavırlar sergilemeleri gerekmektedir. Tam tersine çocuğun üstüne gidildiği takdirde geri dönüşü olmayan sonuçlara sebebiyet verebilirler. Bu dönemde çocuk eğer anlaşılmadığını fark ederse evden tamamen uzaklaşmak isteyecek hatta iyi bir arkadaş çevresi yoksa kötü alışkanlıklar dahi kazanabilmektedirler.

 

Ergenlik Dönemi Nasıl Anlaşılır ?

Ergenlik dönemindeki bir çocuk daha çok içine kapanık ev ortamında neredeyse hiç konuşmaz, odasına çekilir ve adeta kendini dinler. Herhangi bir fikrini daha çok yüksek sesle kavgacı bir dille ifade eder, istediği olmadığı takdirde de çok ciddi huzursuzluk çıkarmaktadır. Hatta bir çok çocuk bu dönemde evden kaçarak kendi hayatlarını kurmaya yönelik bir takım planlar yapmak ister ancak dışarıdaki hayatın acımasızlığı ile kötü alışkanlıklar kazanabilmektedirler. Yazımızı okuyanları çok karamsarlığa itmek istemeyiz ancak ne yazık ki daha çok gençlerde görülen intihar vakalarının çoğu ergenlik dönemde görülmektedir.

Bu durumda aileler çocuklarına fark ettirmeden onları takip etmeli, arkadaş çevresini tanımalı ve onlara karşı gayet hoşgörülü ve iyimser davranmalıdırlar. Ergenlik dönemindeki çocukların durumunu anlamadan onların saygısızlık yaptığını düşünerek üstüne gitmek, azarlamak yerine biraz yalnız kalmalarını kendilerini tanımalarına fırsat vermek ancak bu yalnızlık olayını fazla uzatmadan onlarla kaliteli vakit geçirmek en doğrusu olacaktır.

Anne ve babalara küçük bir tavsiyede bulunmak gerekirse, eğer ergenlik dönemindeki çocuklarına daha fazla yardımcı olmak ve onların bu durumdan hiç zarar görmeden çıkmalarını istiyorlarsa en kestirme çözüm olarak bir uzman desteği almaları her iki taraf içinde çok faydalı olacaktır.

Önceki İçerikGünde Ne Kadar Su İçmeli ?
Sonraki İçerikMeme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz