Hiç şüphesiz vücudumuzun en değerli organlarından biridir göz. Bu nedenledir ki daha yeni doğmuş bir bebeğe ilk başta uygulanan testlerden biri de göz testidir. Göz hastalıkları henüz bir iki aylık bebeklerde bile ortaya çıkabilen ve bilinçli ailelerin gözlemleri ile erken fark edilip tedavi ile sonlandırılabilen hastalıklardır.

Çocuklarda en sık rastlanan göz hastalıklarını sayacak olursak, göz kayması, göz tembelliği, göz yaşı kanallarının tıkanması, konjonktivite, hipermetrop… gibi hastalıkları sıralayabiliriz. Özellikle göz tembelliği görmeyi engelleyecek boyutta ve 7 yaşından sonra çok zor tedavi edilen ciddi sorun teşkil eden bir hastalıktır. Dolayısıyla bu gibi hastalıkların erken teşhisi ve tedavi edilmesi için ebeveynlerin çok dikkatli olması ve bilinçlenmeleri gerekmektedir.

Çocuklarda Göz Hastalıklarının İlk Belirtileri Nasıl Fark edilir ?

Sevgili ebeveynler, çocuklarda göz hastalıklarının bir takım belirtileri bulunmaktadır bunlar sırayla; sık aralıklarla gözyaşı akması, göz çapaklanması, göz kayması, bir gözü açık bakma(bu genelde uykudan yeni uyanan bebeklerde ve çocuklarda sık rastlanılan bir durumdur) televizyonu çok yakından seyretme, bakarken gözleri kısma, herhangi bir yazı okurken parmakla takip etme ihtiyacının olması, okuduğu satırı kaçırma, sık sık gözleri ovuşturma, bakarken başını yan tarafa doğru eğme gibi…sizlerde çocuklarınızda bu belirtileri fark ettiğiniz takdirde hemen bir doktora başvurmalısınız.

Nasıl Takip Edebiliriz ?

Erken teşhis hayat kurtarır diye bir söz vardır. Çok doğru… bir hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi de o kadar zahmetsiz ve kolay olur. Çocuklarda göz sağlığı için ille de yukarıda saydığımız belirtilerden birinin baş göstermesi gerekmez, ailelerin çocuklarını daha doğdukları an itibariyle belli aralıklarla (okula başlamadan önce, okulların tatil olmasıyla, yada her iki yılda bir gibi) herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığını tespit ettirmek için göz, kulak, burun, eklemler, diğer iç organların bir takım taramalardan doğrultusunda rutin kontrollerden geçirmelerinde her zaman için büyük fayda vardır. Aksi takdirde bu tip rahatsızlıklar ciddi sorunlara yol açıp hatta kronikleşebilmektedirler.

Çocuklarda göz sağlığına dair bu yazımızın sizler için faydalı olduğunu umuyoruz.

Önceki İçerikHamile Kadınlara Öneriler
Sonraki İçerikDış Görünüşünüzün Önemi Ve Algı Yönetimi ?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz