Beslenmeyle ilgili nerede bir yazı okusak muhakkak kahvaltının öneminin vurgulandığına şahit oluruz. Peki hiç düşündünüz mü? Kahvaltı bu kadar önemliyken çocuklarda kahvaltının ne kadar da büyük önem taşır? Elbette ki yetişkin bir insanın beslenmesinden iki kat daha fazla önemlidir. Çünkü çocuklar bedensel, zihinsel ve de duygusal gelişimlerini yeni yeni tamamlayan bireylerdir.  Onların gelecekte topluma daha yararlı olabilmeleri açısından tüm vücut fonksiyonlarının çok sağlıklı bir şekilde çalışması gerekir.

Çocuklar İçin Besin Değeri Yüksek Bir Kahvaltı Nasıl Olmalıdır ?

Sevgili ebeveynler, unutmayın ki çocuğunuzun ne zaman ve nerede yiyeceğine kendileri karar verir ancak ne yiyeceklerine sizler karar verirsiniz. Dolayısıyla çocuğunuz için en sağlıklı besin değeri yüksek gıdalardan oluşan bir kahvaltıyı her sabah hazırlamaktan ve onlara kahvaltıyı sevdirmekten asla yılmayınız. Çocukların 3 ana öğün 2 de ara öğün şeklinde beslenmeleri her zaman en doğrusu olacaktır. Şimdi çocuklarda bir günlük kahvaltı menüsünü maddeler halinde sıralayalım;

  • 1 Bardak süt, 2 dilim ekmek, peynir, 1 yumurta, 1 dilimlenmiş domates, biraz zeytin,
  • 1 Bardak taze sıkılmış meyve suyu, 1 dilim reçelli ekmek, 1 yumurta , peynir,
  • 1 Bardak süt, yumurta, peynir, 6 – 7 adet ceviz içi, bir dilim ekmek, domates,
  • 1 Bardak süt, yumurta, tahin – pekmez karışımı, 1 adet portakal, peynir, 2 dilim ekmek

Çocuklarda kahvaltı menüsüne ek olarak şunu da belirtmek isteriz ki, çocuklarınız eğer süt tüketmek istemiyorsa onun yerine muhakkak kahvaltılarda yoğurt yeme alışkanlığı kazanmalıdırlar. Kemik gelişimi için bu şarttır. Ayrıca dikkatinizi çekti mi bilmem ama menüde çay tercih etmedik, çünkü çay beslenme sırasında tüketilen yiyeceklerin besin değerini düşürmektedir. Ancak açık ve limonlu tüketildiğinde besin değerlerine çok büyük etki etmemektedir.

Kahvaltının Çocuklara Etkisi !

  • Güne daha enerjik başlamalarına yardımcı olur,
  • Konsantrasyon, kolay algılama yetisini güçlendirir,
  • Vücut kolay kolay direncini yitirmez, ve uzun süre yorgunluk hissetmez,
  • Kan şekerini dengeler, kemiklerin güçlenmesini sağlar ve dolayısıyla da dayanıklılığı arttırmada önemli rol oynar.

Çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır, onların gelişimi için beslenmelerine çok dikkat edelim ve her fırsatta kahvaltının önemini vurgulamaktan çekinmeyelim lütfen…

Önceki İçerikİlköğretim Çocukları İçin Sağlıklı Beslenmenin Önemi
Sonraki İçerikÇocukların Sosyalleşmesi İçin Öneriler !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz