Bu karantina günleri hepimiz için olumsuz yönde etkileri oluyor.Özellikle de çocuklarımız için. Çocuklar bu günlerde yoğun stres ve kaygı yaşayabilirler.Beklemediğimiz tepkiler verebilirler. Peki bu günleri hem kendimiz için hem de çocuklarımız için nasıl güzel ve eğlenceli hale getirip,daha huzurlu bir ortam yaratabiliriz, hep beraber inceleyelim. Çocuklarımız ile keyifli huzurlu vakit geçirebileceğimiz aktiviteleri şöyle sıralayabiliriz;

Yazımıza geçmeden önce Karantina Sonrası Psikolojik Problemlerin Çözümü adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

1) Film, animasyon, belgesel izlemek

Çocuğunuzun yaş aralığına uygun, mesajlar içeren film,animasyon veya belgeseller izleyebiliriz.Bunlar çocuğunuzun hayal gücünü de geliştirebilir. (Lütfen çocuklarınızın televizyon,tablet gibi elektronik aletlerin başında uzun süre vakit geçirmesine izin vermeyin.)

2) Ebeveynlerle beraber spor yapmak

Süreci sağlıklı geçirmenize yardımcı olur.Endişelerinizi,streslerinizi azaltır.Sizin için de bu süreçte çok yararlı olur.

3) İnternetten çocuklarınızın ilgisini çekebilecek müzeleri araştırıp gezmek

Bildiğiniz üzere müzeleri ve tarihi yerleri karantina günlerinde internetten inceleyip, gezme şansınız vardır.

4) Puzzle yapmak veya lego oynamak

Bu oyunlar çocuklarınızın zekasını geliştirmeye yönelik oyunlardır.

5) Kartonlardan maket ev yapmak

Çocuklarınızla hayallerinizdeki evi makete dönüştürebilirsiniz.

6) Okuma saati

Çocuklarınızla beraber okuma saatleri yaratabilirsiniz. Eğer yaş aralığı küçük ise kitap okuyabilirsiniz. Hem sizin hem de çocuklarınız için verimli saat yaratmış olursunuz.

7) Saklambaç, körebe oynamak

Çocuklarınıza  bu geleneksel oyunları öğretebilir ve beraber oynayabilirsiniz.

8) Yemek ya da tatlı yapmak

Çocukların bu tür etkinliklerden sıkıldığı düşünülsede tam tersi çocuklar merak duyar ve fırsat buldukça yapmak isterler.Tabiki çocukların vazgeçilmezi olan tatlıları yapmak onları mutlu edecektir.Çocuğunuzun ile yaptığınız yemek,sofralarınıza ayrı bir lezzet katacaktır…

9) Sessiz sinema

Yıllardır çoğumuzun oynadığı ve küçükken vazgeçilmez olan oyunlarından; sessiz sinema oynarken bedensel dilini de geliştirmiş olacaktır.

10) Covid-19

Çocuklarımıza bu dönemi bir şekilde açıklamamız gerekiyor. El ve vücut hijyenine dikkat etmesinin önemini anlatmamız bu süreçte çok değerli. Bunu oyunlarla,resimlerle veya hikayelerle anlatabiliriz.

11) Evcilik

Çocukluğun en güzel oyunlarından olan evcilik, yine güzel alternatiflerimizden.Oyunu oynarken  evde yastıklarla ve çarşaflarla oyun evi yaratmak da harika olacaktır.

12) Dijital öğretici oyunlar

İlgi çekici dijital öğretici oyunlar oynayabilirsiniz fakat uzmanlar günde yarım saat ya da bir saatten fazla oynatılmasını doğru bulmuyor.

13) Oyun hamuru

Çocukların göz bebeği olan oyun hamurlarına farklı şekiller verebilirsiniz.Ayrıca oyun hamurları becerilerini de geliştirecektir.

14) Yabancı dil öğrenimi

Bilgileri öğrenmeye ne kadar erken yaşta başlarsak o kadar iyi olur. Çocuklarınıza yabancı dil öğretmenin farklı şekilleri vardır;eğitici videolar açabilirsiniz veya oyunlar oynayarak öğretebilirsiniz özellikle de dijital ortamlarda çok güzel oyunlar bulunmaktadır.

15) Albümler

Onlara küçüklük fotoğraflarını gösterebilir veya kendi çocukluğunuzdan bahsedip bunlarla ilgili fotoğrafları da onlarla paylaşıp hikayeler anlatabilirsiniz.

16) Bitki yetiştirmek

Çocuğunuz bu aktiviteden oldukça mutlu olacaktır.

17) Sosyal bilinç

Sosyal sorumluluk bilincini çocuklarımıza kazandırmak çok önemlidir.Çocuğunuza yardımlaşmaktan ve diğer canlıların öneminden bahsedebilirsiniz.Beraber artık ihtiyaç duymadığı giysilerini veya oyuncuklarını ihtiyaç sahibi olan insanlarla paylaşması gerektiğinden ve onlara bunun ne kadar önemli olduğundan bahsedebilirsiniz.

18) İnternetten alışveriş yapmak

Hepimizin en sevdiği aktivite olan alışveriş; çocuklarımız için de öyledir. Onlarla beraber yeni giysiler, oyuncaklar, kitaplar  satın alıp alışverişinizi daha da güzelleştirip onları mutlu edebilirsiniz.

19) Bilgi yarışması

Tabii ki çocuklarınızın yaşına göre, onlarla eğlenceli bilgi yarışmaları düzenleyip, evde harika vakit geçirebilirsiniz.

20) Resim veya boyama yapmak

Çocukların kaslarının gelişmesini sağlayan resim ve boyama faaliyetleri aynı zamanda el ve göz koordinasyonunu arttırır. Ayrıca boyama ve resim yapan çocukların özgüvenleri artar. Odaklanma becerisi güçlenir.

Bu süreçte tedbirler almaya ve kovid-19 kontrol altına alınana kadar evlerimizden çıkmamaya dikkat edelim. Tedbirlere uyalım. Bu süreci en kısa sürede atlatmaya ve sağlıklı günlere kavuşmaya bakalım.Bu günlerde de çocuklarımızı yalnız bırakmayalım.Onlar çok hassaslar ve onlarla bu karantina zamanını en güzel şekilde geçirmeye bakalım.

Önceki İçerikEvde Yapılacak Sporlar
Sonraki İçerikBağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılacaklar Listesi
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.