Bu günün küçüğü yarının büyüğüdür . Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde yaklaşık 15 milyon öğrenci bulunduğu tespit edilmiştir. Bir ülkenin kalkınmasındaki en büyük pay da yeni neslin sağlıklı, zeki ve ahlaklı yetişmesiyle ilişkilidir.

Bu yazımızda ilköğretim çocukları için sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekmek istiyoruz.  Sağlıklı beslenme her birey için çok önemlidir ancak çocuklardaki önemi iki kat daha fazladır. Zira, geleceğimiz olan çocukların bedensel, zihinsel ve de duygusal gelişimleri çok önemlidir ve onların beslenmelerini takip etmek de biz yetişkinlere düşüyor. Dolayısıyla çocukların sağlıklı beslenmeleri konusunda öncelikle ebeveynlerin bilinçlenmesinde fayda var.

Çocukların Sağlıklı Beslenmelerinde Ailelerin Rolü Nedir? Ne Yapmaları Gerekir ?

Dedik ya bu konuda ebeveynlere çok iş düşüyor, isterseniz şimdi de birkaç madde halinde bunu özetleyelim;

  • Çocukları okula göndermeden önce muhakkak kahvaltı yapmaları sağlanmalı, aksi takdirde okulda kahvaltı yapıp yapmadıklarını sorgulayarak, dışarıdan hazır gıdalarla beslenmelerine engel olunmalıdır.
  • Çocukların beslenme çantalarında her yıl Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen listelere göre hazırlanmış gıdalar bulunmalıdır. Örneğin kızarmış patates yerine peynir, yumurta, domates, salatalık ve de gazlı içecekler yerine süt yada taze sıkılmış meyve sularını örnek verebiliriz.
  • Çocukların boy ve kilo artışları belli sürelerle denetlenmelidir. Değerler normalin üzerinde yada altında çıktığı anda mutlak suretle bir uzmana başvurulmalıdır.
  • Çocuklarınızın sevmediği herhangi bir yemeği (örneğin brokoli, balık, ıspanak, mercimek gibi..) sevdirmek için kalabalık ortamlarda yedirmeye çalışmalısınız. yada daha eğlenceli ortamlar hazırlayabilirsiniz.
  • Yemek istemedikleri zaman fazla ısrarcı yada onları azarlar mahiyette davranışlardan kesinlikle kaçınınız, aksi takdirde beslenmesine dikkat edeyim derken psikolojilerini olumsuz yönde etkilersiniz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, çocuklarımız yarınlarımızdır. Onların daha sağlıklı bireyler olmaları, daha sağlıklı beslenmeleri için biz anne ve babaların daha fedakar davranması onların iyiliği için ellerinden gelen tüm gayreti sarf etmeleri gerekir.

“bir çocuğu eğitirseniz bir nesil eğitmiş olursunuz…”

Önceki İçerikSağlıklı Bir Yaşam Sürdürebilmek İçin Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Önemi
Sonraki İçerikYeni Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz