Teknoloji hayatımızı her anlamda kolaylaştıran bir mucizeler bütünüdür. İnternet, telefon, elektrikli ev aletleri, işyerlerindeki devasa makinalar vs… daha bir çok şey sayabiliriz.

Örneğin; insanlar teknoloji sayesinde ulaşmak istedikleri her türlü bilgiye internet üzerinden sahip olabiliyorlar ya da cep telefonları ile özellikle de son yıllarda çokça tercih edilen akıllı telefonlar sayesinde nerede olursak olalım ister sohbet, ister alış veriş, ister haber okuma, oyun oynama ve daha bir çok şeyi o küçücük makinalar sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Peki ya evlerimizde kullanmakta olduğumuz elektrikli ev aletleri… onların hayatımızdaki yer bambaşka özellikle de ev hanımlarının adeta dilsiz yardımcılarıdır.

Teknolojinin çocuklar için önemine gelince, bunu bir örnekle daha iyi açıklayabiliriz; örneğin, çocuklar ödevlerinin büyük bir bölümünü internetten araştırarak yapmaktadırlar. Teknolojinin gelişmesiyle eğitim sisteminde dahi bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Şimdilerde ders konuları, ödevler, ders notları internet sitelerinde yayınlanmaktadır. Bazen de internette ders videoları yayınlandığından adeta canlı dershane görevi görmektedir. Bu şekilde hem aileler özel ders aldırarak para harcamamış olurlar hem de içine kapanık çocukların öğretmenlerine tekrar tekrar soramadıkları soruları videolar ve görüntülü mesenger aracılığı ile sorabilmektedirler.

Elbette ki teknolojinin çocuklar üzerindeki olumlu etkisi kadar doğru yönlendirilmedikleri takdirde zararları da vardır. Giderek her şeyin daha çok göz önünde yaşanmaya başlandığı, ahlaki değerlerin önemini yitirdiği günümüzde birde işin içine teknoloji girince çocuklarda zamanlarını daha çok internet başında yada akıllı telefonların internetini kullanmakla geçirmeye başlamış durumdalar. Ayrıca teknolojinin çocuklara sevdirdiği oyunlar yada buna benzer eğlence siteleri nedeniyle aile içi iletişimde her geçen gün biraz daha azalmaktadır. İletişim kuramayan çocuklarında ileride iş dünyasında yada özel yaşantılarında çok da başarılı olacakları düşünülemez. Dolayısıyla burada da ilk başta ebeveynlerin çocuklarını daha çok aile içi iletişim kurmaya yönlendirmeleri, onlarla daha kaliteli zamanlar geçirmeleri gerekmektedir.

Teknolojinin nimetlerinden faydalanmayı bilirsek hayatımızın bir çok alanında çok hayatımızı kolaylaştırabiliriz. Ancak zararlı yönlerini benimsersek de o zaman içinden çıkamayacağımız durumlarla karşılaşmamız da kaçınılmazdır.

Önceki İçerikKarın Kasının Hayatımızdaki Önemi !
Sonraki İçerikMeme Kanseri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz