Günümüzde hamile olduğundan şüphelenen bir kadının gebe olup olmadığını öğrenmesi için birden çok yol vardır. Kan testi, idrar testi, gebelik testi bunlardan bazılarıdır. Gelişen modern bilim ile hamilelik testi yapmak çok kolay olabilir ama eskiden hamileliği anlamak için kullanılan o kadar tuhaf yöntemler varmış ki! Limonla hamilelik testi, karbonatla hamilelik testi, soğan, sirke, çamaşır suyu bunlardan sadece bazıları. Hadi gelin hepsini birlikte inceleyelim.

Hamilelik Testi Nedir?

Hamilelik yani gebelik testleri genelde bebek sahibi olmak isteyen veya gebelik şüphesi bulunan kadınların hamile olup olmadığını anlamak için yaptığı bir testtir. Hamilelik testi kan ya da idrar örneği ile gebeliğin kesinliğini doğrulamak için yapılır. Kanda veya idrarda HCG hormonu tespit edilirse kadının hamile olduğu anlaşılır.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testleri hastanede ya da evde yapılabilir. Eczanede satılan gebelik testleri birkaç damla idrarla yapılan küçük kitlerdir. Kan testleri ise hastanelerde yapılır. Hamilelik şüphesi bulunan kadından alınan kan örneği laboratuvarlarda incelenir. Bu test sonucu negatif ise HCG düzeyi düşük çıkar. Pozitif ise HCG hormonu yüksektir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Korunmasız ilişkiden sonra birkaç gün içerisinde hCG hormonu hızla yükselir. Ancak bu dönemde idrardan alınan örnek ile hamileliğin teşhis edilmesi imkansızdır. Güvenilir sonuçlar alabilmek için hCG hormon düzeyinin kanda yükselmesi ve daha sonra idrar yoluyla atılması için sürenin tamamlanması gerekir. Bu doğrultuda adet gecikmesinin 10.gününden sonra idrarda hCG düzeyi artmaya başlar. Hamilelik testi yapmak için adet gecikmesinin 10.gününden sonrasını beklemek daha doğru sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Evde Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde yapılan hamilelik testleri hastanede yapılan idrar testi ile benzer şekilde çalışır. Eczaneden satın alınan gebelik testleri hamileliğin olup olmadığını öğrenmek için yapılan kolay bir yöntemdir. Bu testin yapılması için çubuğun belirlenen orta kısmına idrar getirilmesi yeterlidir. Test kitinin idrarı doğru emmesi için yeteri sürede beklemek gereklidir. Eğer sonuç negatif ise tek çizgi, sonuç pozitif ise iki çizgi belirir.

Limonla Hamilelik Testi En Tuhaf Hamilelik Testleri

Limonla Hamilelik Testi

Teknolojinin ve bilimin bu kadar gelişmediği dönemlerde kadınların hamile olduğundan şüphelendiği zamanlarda birçok yöntem uygulanırdı. Günümüzde kesin çözüm veren yöntemler varken elbette limonla hamilelik testi yapmak çok da doğru değil. Yine de bu testi yapmanın sağlığa hiçbir zararı olmadığını belirtelim. Eğer denemekten zarar gelmez diyorsanız malzemeler oldukça basit. 1 limon ve şeffaf plastik bardak yeterli olacaktır. Plastik bardağın şeffaf olması önemli, çünkü testi yaparken gözlem yapmanız gerekecek. Plastik bardağa idrarınızı yaptıktan sonra üzerine en az yarım limon sıkarak yapılan testin sonucunda eğer limonun minik parçaları dibe çöküyorsa hamile olduğunuz anlamına geldiği söylenir. Eğer parçalar yüzeyde kalıyorsa gebeliğin olmadığı şeklinde yorumlanır.

Parmakla Hamilelik Testi

Parmakla ya da elle yapılan hamilelik testi, çok eski zamanlarda ebeler, hekimler veya kişinin kendisi tarafından yapılan bir yöntemdir. Bu test, gebe olduğundan şüphelenen kadının rahmini parmakla kontrol ederek yapılır. Rahimde sertlik bulunuyorsa bu durum kadının hamile olmadığını gösterir.  Ancak bir sertlik hissedilmiyorsa ve rahim yukarıda ise kadının hamile olduğu düşünülür.

Nabızdan Hamilelik Testi

Hamile olduğundan şüphelenen kadınlar tarafından yapılan testlerden biri de nabızdan hamilelik testidir. Normal bir insanın nabzı 70-80 civarlarında atarken, gebe olan anne adaylarında bu sayı 80-100 arasında değişir. Bu testi yapmak için, bileğinizin üzerine parmağınızı koyarak bir dakika süre tutmanız yeterli olacaktır. Bu süre boyunca nabzınınız ne kadar attığını sayın. Eğer nabız 80-100 arasında atıyorsa hamilelik durumunuz olduğu düşünülebilir. Ancak belirtmekte fayda var ki nabızdan hamilelik testi kesin bir sonuç vermemektedir.

Karbonatla Hamilelik Testi

Kadınlar arasında yaygın olan bir diğer hamilelik testi ise karbonatla yapılan hamilelik testidir. Bu yöntemde önce plastik şeffaf bir bardağa idrar konulur. Ardından 1 çay kaşığı karbonat eklenir. Eğer idrar köpük köpük kabarmaya başladıysa hamile olduğunuz anlamına geldiği söylenir.

Online Yapılan Hamilelik Testi

Online yapılan hamilelik testi, hamilelik belirtileri gösteren kadınlar üzerinde yapılır.  Bazı hamilelik belirtileri ile ilgili ipuçları verir. Örneğin: Yemeklere karşı koku duyarlılığınız var mı? Vücut sıcaklığında artış hissediyor musunuz? Bulantı veya kusma yaşıyor musunuz? Adet gecikmenizin kaçıncı günündesiniz? Halsizlik yaşıyor musunuz? Yine de bu sonuçların kesin sonuç vermediğini, gebelik şüphesi yaşayan kadınların kan ya da idrar testi yapması gerektiğini belirtmekte fayda var.

Karından Hamilelik Testi

Karından hamilelik testi birçok kadın tarafından yapılan basit bir yöntemdir. Bu testi yapmak için sırtüstü yatmanız yeterli olacaktır. Karın bölgenize hafifçe bastırarak yapılan bu yöntemde, eğer karın bölgesinde sert bir şişkinlik hissediyorsanız hamile olduğununuz anlamına geldiği söylenir. Ancak, karından yapılan hamilelik testleri idrar veya kan testleri kadar güvenilir değildir.

Gözlere Bakılarak Yapılan Hamilelik Testi

Gözlere bakılarak yapılan hamilelik testi bilimsel bir yöntem değildir. 16. Yüzyıl hekimi Jacques Guillemeau, hamile olan kadının gözlerinden anladığını iddia eder. Bu testte hamile olan anne adayının göz bebeklerinin küçülüp, gözünün içindeki damarların şiştiğini, göz kapaklarının ise sarktığını belirtir. Ancak tabii ki bu yöntem doğru ve güvenilir bir yöntem değildir.

Mandalla Hamilelik Testi

Mandalla hamilelik testi, günümüzde tercih edilmeyen yine de tarihten bugüne kadar gelmiş olan bir testtir. Plastik bir kaba idrarınızı yaptıktan sonra ahşap mandalı yatay bir şekilde kabın içine koyun. Bir müddet bekledikten sonra idrarınızı dökün. Eğer plastik kabın dibinde mandal izi kalmışsa gebelik testinin sonucu pozitif demektir. Eğer mandal izi kalmadıysa gebe olmadığınız şeklinde yorumlanır.

Soğanla Hamilelik Testi

Antik Yunan’da Hipokrat, hamile olduğundan şüphelenen kadınlara geceleri vajinalarının içerisine soğan veya güçlü kokulu sebzeler koymasını tavsiye etmiş. Sabah uyandığında kadının nefesi soğan kokuyorsa hamile olmadığı şeklinde yorumlanmış. Eğer kadın hamileyse, rahim kapalı olacağından dolayı soğan kokusunun ağzına kadar ulaşamayacağı düşünülmüş. Tabii bu yöntemin tıbbı olarak doğruluk payı yok.

Sirke ile Gebelik Testi

Sirke ile gebelik testi, evde uygulanan diğer yöntemlere göre doğruluk payı daha yüksek olan testtir. Mantığı eczanede satılan hamilelik testlerine çok benzerdir. Sirkenin içerisinde bulunan seyreltilmiş asitlerin hCG hormonu ile etkileşime girmesiyle sonuç belli olur. hCG hormonları, sirke ile etkileşime girer ve karışımın rengini değiştirir. Bu yöntemi yapmak oldukça basittir. İdrar koyulan kaba yarım bardak sirkeyi ekleyin. Eğer sirkenin rengi değişirse, hamile olduğunuz anlamına gelir. Eğer sirkenin renginde bir değişiklik yoksa sonuç negatif olarak düşünülür. Püf nokta olarak sirke ile hamilelik testi yapmak istiyorsanız beyaz sirke kullanmanız daha doğru olacaktır.

Önceki İçerikDolunay Etkileri; Duygusal Boşluğun Çıkmaz Sokağı
Sonraki İçerikIstanbul’un Yeraltı Gizemi: Yerebatan Sarnıcı Tarihi ve Efsaneleri
iyi21 sağlıklı yaşam önerileri.