Her anne çocuğunun beslenmesine ilişkin bir takım sorulara cevap arar. Örneğin; “çocuğum kahvaltı yapmak istemiyor ne yapmalıyım, ne kadar su tüketmeli ? çok zor yemek yediriyorum bu ne zamana kadar böyle devam eder gibi…”

çocukların beslenme alışkanlıkları genelde ailelerin sofra düzenine göre değişkenlik göstermektedir. Biz yetişkinler tükettiğimiz besinlere(her ne kadar çocukların tükettiği gıdalarla her zaman aynı olmak zorunda olmasa da) ve öğünlere ne kadar önem verirsek çocuklarda bizden örnek alacaklarından dolayı beslenme alışkanlıkları da bir o kadar erken şekillenecektir.  Dolayısıyla aileler her sabah sıkı bir kahvaltı yapmayı ara öğünleri öğlen ve akşam yemeklerini ailecek keyifli ortamlarda yapmaya dikkat ederlerse çocuklarda beslenme alışkanlığına dair herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır ?

Yukarıda bahsettiğimiz ailecek yemek yiyerek beslenme alışkanlığı dışında; özellikle üç şeye dikkat etmekte fayda var. Bunlar ; yemeğin yendiği yer, yemek ve yediren kişinin tutumudur.

Çocuklar keyifli ortamlarda vakit geçirmekten hoşlanırlar. Annesi bile olsa yemek yedirirken çok aceleci yada agresif, zorlayıcı tavırlar sergilendiğini hissederse çocuk yemek yemek istemeyecektir.

Bir düşünsenize karnınız tok ama birileri size hem de hiç sevmediğiniz bir yemeği zorla “bu tabak bitecek, yoksa oyun yok” dediğini… çok vahim bir durum, çocuklar için dünya eğlenceden, oyundan ibarettir zaten. Çocuğun beslenme alışkanlığı kazanabilmesi için bu şekilde bir zorlama çocuğun psikolojisini bozmakla kalmaz ileride de iştahsızlık yada tam tersine obetize gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Bunun yerine;

Çocuklara yemek yedirirken televizyon seyrettirmeyin, aksi takdirde çocuk yediği yemekten çok televizyona odaklanacak ve beslenme alışkanlığı kazanamayacaktır,

Arada bir onu takdir edici sözcükler sarf edin. Mesela, aferin sana, çok iyi gidiyorsun, çok az kaldı gibi…

Çocuklar her şeyi yiyecekler diye bir şey yok. Onunda tercihleri ve kararları olacaktır, baskıcı tutumlar sergilemeyin zira muhatap olduğunuz küçük bir adam neticede J

Çocukların beslenme alışkanlığı kazanması için onlara sevdirme açısından bir takım figürsel süslemeler de yapabilirsiniz.

Sevgili anne ve babalar, çocuklar bizim geleceğimizdir. Onarla vakit geçirin ve güzel alışkanlıklar kazanmaları için onlara yardımcı olun…

Önceki makaleGörünüşünüz Önemi Ve Algı Yönetimi ?
Sonraki makaleBahar Aylarında Beslenme Yöntemleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here