İnternet denen sihirli ağların hayatımızdaki yeri ve önemi saymakla bitmez. Artık insanlar yaşamlarına dair neredeyse tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden gerçekleştirmekteler. Alışveriş, sohbet, reklam, haber, eğlence, para kazanmak…

Ancak şöyle de bir durum var ki internet kullanımının yararları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Özellikle de interneti kullanan söz konusu bir çocuk ise… Çocuklarınızı ne kadar iyi yetiştirirseniz yetiştirin, ne kadar sakınırsanız sakının ömürlerinin sonuna kadar sizin yanınızda olamazlar. Dolayısıyla çevre faktörü çok çok önemlidir. Hele de ahlaki değerlerin önemini yitirdiği ve artık herkesin öğrenmek istedikleri her bilgiye internet aracılığı ile tek tıkla ulaşabildikleri günümüzde çocukları bir takım şeylerden korumak da oldukça güçlük kazanmıştır.

Bir düşünsenize çocuğunuz okuldan eve geliyor ve daha ödevlerini yapmadan hemen internet başına geçiyor. Yada dışarıda arkadaşları ile vakit geçirmek isterken birden bire kendini bir internet cafe de buluyor. Tabii ki böyle yerlerde bir çok yasaklı internet siteleri de çocukların emrine amade…

Peki Biz Yetişkinler Bu Durumda Ne Yapmalıyız ?

Çocuklarınızının internet kullanımını tamamen engellemek yerine onlarla daha kaliteli vakit geçirerek o açığı kapatabilirsiniz. Çocuklarınızın yapmaktan zevk aldığı aktivitelere yönelin. Ya da onu bir müddet takip edin, tam olarak internette hangi sitelere giriyor, neler yapıyor vs.. daha sonra internetteki bir takım sitelere erişim sınırı koyabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce elbette ki çocuklarınızı güzel bir dille uyarmalısınız. Unutmayın çocuklar bazen çok acımasız ve korkusuz olabiliyorlar. Özellikle de ergenlik döneminde. Aksi takdirde daha büyük sorunlara yol açarak onların depresyona girmesine neden olabilirsiniz.

Çocuklarınız internetteki oyunları oynamaktan zevk alıyorsa aynı oyunları içinde barındıran bir oyun konsolu alabilirsiniz. Böylece çocuğun oyun sırasında dikkatinin başka yönlere (yasaklı sitelere) dağılmasını engellemiş olursunuz.

Ebeveynler, atalarımızın “ağaç yaş iken eğilir” sözünü kulaklarınıza küpe etmelisiniz. Bir çocuk elbette ki kolay yetişmiyor ancak onlara ne verirseniz onu alırlar. Sizler iyi örnek olur çocuklarınızla doğru iletişim kurarsanız elbette ki onlar da topluma yararlı, başarılı birer birey olarak yetişeceklerdir.

Önceki makaleSıcak Havalarda Vücudu Koruma Yöntemleri
Sonraki makaleAşırı Sıcaklarda Çocuklar İçin Alınacak Önlemler !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here