Özellikle yaz mevsiminin yaklaşması ile pek çok diyet programı ve diyet türü ile karşı karşıya kalmaya başladık. Yapı ve uygulanış biçimleri ile birbirinden farklılık gösteren bu diyetler; kilo verme, vücut biçimlendirme gibi çeşitli amaçlarda yapılmaktadır. Bu diyetlerden biri olan zone diyet modeli de az yağlı protein kaynakları, meyve ve sebzeler ile yapılan bir diyet türüdür.

Zone Diyet Nedir?

ABD’li Doktor Barry Sears’ın 42 ülkede yayımlanan ‘Zone Diyeti‘ adlı kitabında ortaya konulmuş olan zone diyeti; günde 3 ana ve 2 ara öğün olarak yapılan bir diyet türüdür. Her öğünde; az yağlı protein kaynakları, meyve ve sebzeler; zeytinyağı, avokado, ceviz ve badem gibi yiyeceklerden de yağ kaynakları sağlanmış olur.

Bu diyette tamamen yasak olan hiçbir ürün yoktur. Fakat makarna, tahıllar ve diğer nişastalar, ana yemekten ziyade garnitür olarak tüketilir. Yağlı kırmızı ve beyaz et ve yumurta sarısı, zone diyetinde kötü yağ olarak sınıflandırılmaktadır.

Zone diyette, her öğün aynı oranda besin tüketilir;

%30 protein

%30 yağ

%40 karbonhidrat

Kalori hesaplaması yapılan Zone diyette kadınlar için ortalama 1200 kalori ve erkekler için günlük ortalama 1500 kalori idealdir.

Zone Diyeti Nasıl Yapılır?

Zone diyeti, 3 ara öğün ve 2 ana öğün olacak şekilde yapılır. Aç kalma ihtimali bulunmayan bu diyette öğünler arasında en fazla 5 saat vardır. İnsülin seviyesini sabit bir hale getirmek için az ama sık yeme mantığına dayanan bu diyette; günde en az dokuz bardak da su içilmesi gerekiyor.

Uyandıktan sonra en fazla bir saat içinde kahvaltı yapmak da bu diyet için en önemli kurallarından biridir. Çok fazla olmamak koşuluyla karbonhidratlar, proteinler ve yağlar tüketilebilir. Ayrıca zone diyet yapılırken, düzenli olarak spor ve egzersiz yapılması önemlidir.

Zone Diyetin Yararları Nelerdir?

Sağlıklı bir diyet türü olan zone diyeti;

  • Vücuttaki yağ yakımını hızlandırır.
  • Hayat kalitesini yükseltir.
  • Yaşlandırma sürecini yavaşlatır.
  • Zihinsel ve bedensel gücü ve performansı arttırır.

Önceki İçerikZeytinyağının Doğal Ve Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Sonraki İçerikBağışıklık Sistemini Güçlendiren Yoga Duruşları Nelerdir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.