Cilt sağlığımızı koruyup, güzelleştirmek için çok çaba gösteririz. Bugün ki yazımızda sizlere birbirinden çok faydası olan Çay Ağacı Yağı ile ilgili bilgilendirici bir yazı hazırladık. İyi okumalar.

Cildi Güzelleştiren Bitkisel Yağ Çay Ağacı Yağı

Bugün bu yazımız aracılığıyla ismini çok duyduğumuz ve kullananların büyük beğenisini kazanan bir yağdan bahsedeceğiz: Çay ağacı yağından…

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Hint Defnesi bitkisinin yapraklarının damıtılmasıyla elde edilen çay ağacı yağı, faydalarla dolu içeriği sayesinde birçok hastalığı engellemesi ve özellikle de cilt bakımı açısından yararlı bir bitkisel yağ olmasıyla son yıllarda popülarite kazanmıştır. Cildi yenileme özelliğiyle çoğu insanın cilt bakım rutinlerinde yer almaya başlayan çay ağacı yağı cilt yenileyici yağlar arasında etkisini en hızlı gösterenlerdendir. Sivilce oluşumunu engelleyen ve oluşan sivilcelerin de iyileşme sürecini hızlandıran bu yağı kullanmak için cildinizin alerjik yönden ne kadar hassas olduğuna bakmalı ve sonrasında da kullanmanız uygunsa orijinal çay ağacı yağı bulmalısınız.

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Sivilceleri azaltma özelliğiyle alanında oldukça çok tercih edilen çay ağacı yağının farklı alanlarda çok büyük faydaları vardır.

 • Çay ağacı yağı, makyaj temizlemek için oldukça yararlı bir içeriktir ve yağlı içeriği sayesinde çıkması zor makyajları temizlemekte de başarılıdır. Cildinizi çay ağacı yağı ile temizleyerek ona bakım da yapabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı özellik olarak dezenfekte edicidir. Yani bu yağ cilt yüzeyinde kir ve toz birikimini engeller ve yağlanmayı dengeler. Sivilcelerin oluşumuna zemin sağlayan en önemli etken yağlı ve kirli bir cilt olduğu için cilt bakım rutinlerinde çay ağacı yağı kullananlar sivilcelerden korunurlar. Sivilceler için çay ağacı yağı kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; yağın sulandırılarak ya da bazı yağlarla seyreltilerek kullanılması gerekliliğidir. Çünkü çay ağacı yağını doğrudan kullanmak bazen cilde ağır gelebilir ve bu da yüzde yanıklar olmasını beraberinde getirir.
 • Kötü kokular, insanların sosyal hayatını  etkileyecek kadar büyük etkiye sahiptir. Hal böyle olunca insanlar kötü kokularla savaşmak için birçok önlem almaya başlamıştır. Bu önlemlerden bazıları eczanelerde satılan ilaçlarken bazıları da kozmetik ürünleridir.Çay ağacı yağı da kötü kokularla savaşan doğal bir deodoranttır. Özellikle ayak kokusu üzerinde olumlu etkisi olan çay ağacı yağı, doğru kullanım şekilleriyle tüm vücutta hapsolmuş kötü kokunun üstesinden gelebilir.
 • Daha önce de belirttiğimiz gibi çay ağacının ciltteki yağ oranını dengeleme özelliği vardır. Çok yağsız ciltlerde meydana gelmesi olası sorunlardan egzama, çay ağacı yağı kullanımıyla dengelenebilir. Egzama, cildin kuru yapısının stres ve alerji gibi sorunlar sonucunda kızarıp kabararak dışarı atmasından doğan hastalıktır. Cilt dışarıdan görünen bir organımız olduğu için bu hastalık sosyal hayatımızı da engelleyebilir. Çay ağacı yağı bu hastalığın üstesinden gelmek için kullanılabilecek en doğal içeriklerden biridir.
 • Yumuşak ellere sahip olmak oldukça zordur. Hassas ellerinizi nemlendirirken aynı zamanda doğal yapısını da korumak isterseniz çay ağacı yağından yardım alabilirsiniz. Her zaman kullandığınız el kremine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek kullandığınızda ellerinizdeki olumlu değişime inanamayacaksınız!
 • Günlük hayatta elimizi kesmek ya da bacağımızı bir yere çarparak yara olduğunu gözlemlemek hepimizin başına gelebilecek olaylardandır. Bu tarz problemlerle baş etmek için birbirinden farklı çözüm önerileri vardır. Çay ağacı yağı da kesikler ve yaralar üzerindeki olumlu etkisi kanıtlanmış doğal yöntemlerden biridir. Çay ağacı yağını başka yağlar ve kremlerle karıştırarak oluşturacağınız macun kıvamındaki karışım yaraları tedavi etmeniz noktasında oldukça işe yarayacaktır.
 • Günümüzde neredeyse her hastalığın ve rahatsızlığın kökeninde temiz olamamanın yattığını söylemek mümkündür. Bakterilerle dolu bir ortamda yaşamak hastalığı, rahatsızlıkları, egzama ve mantar gibi cilt kusurlarını beraberinde getirir. Çay ağacı yağı ortamı temiz tutarak hastalıklara dair önlem almak açısından oldukça işlevsel bir içeriktir. Çünkü bu yağ en doğal dezenfektanlardan biridir.
 • Çay ağacı yağı neredeyse vücuttaki tüm iltihaplanmalarda etkilidir. Ağızdaki iltihaplanmalar için çay ağacı yağı ile hazırlanacak seyreltik gargara oldukça yararlıyken, tırnak köşelerinde oluşan iltihaplarda da bu yağın bölgeye direkt uygulanması oluşan iltihabı kurutur ve bu durum sağlık açısından oldukça yararlıdır.
 • Cildin ne kadar hassas ve değerli olduğunu tüm yazı boyunca açıkladık. Böylesine hassas bir yapı olan cilde dair en korku verici hastalıklardan cilt kanserinin oluşumunu engellemek açısından çay ağacı yağı oldukça işlevseldir. Temiz içeriği sayesinde ciltteki anormal lezyonları yatıştırmakta etkili bu yağ, cilt kanseri korkusu olanların başucu cilt bakım ürünlerinden biri olmalıdır.

  Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar Sorusuna Dair Merak Edilen Özel Bilgiler

Çay Ağacı Yağı Kaş Çıkarır Mı?

Çay ağacı yağının daha güçlü kıl kökleri çıkmasında etkili olduğu önceden kullanan insanların deneyimlerinden yola çıkarak saptanmıştır. Kaşlar, yüzün görünümünü çok etkiler bu nedenle kadınlar daha güzel kaşlara sahip olmak için çaba harcarlar. Seyrek kaşlara sahip olup bu durumdan rahatsız olan kadınlar çay ağacı yağını zeytinyağı ile seyrelterek kaşlarına uygulayabilirler. Hatta bu uygulamayı her gün tekrarlayabilirler. Bu karışımı hazırlayıp kaşlara sürmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çay ağacı yağına alerjiniz olup olmadığını tespit etmektir.

Kadınların görünümüne önem verdikleri kaşların yıllar içindeki değişimini merak ediyorsanız ‘Geçmişten Günümüze Kaşların Evrimi’ yazımızı okumanızı da öneririz.

Çay Ağacı Yağı Vajinada Nasıl Kullanılır?

Vajinal mantar şüphesiz ki bir kadının yaşayabileceği en sıkıntılı durumlardandır. Bu durumun beraberinde getirdiği kaşıntı günlük hayatı da etkiler. Kadınlar bu durumdan korunmak için antifungal etkisi olan içerikler kullanırlar. Çay ağacı yağının da mantar önleyici etkisi vardır. Her gün birkaç damla çay ağacı yağını uygun bir tampon aracılığıyla vajinaya uygulamak bölgedeki mantarı rahatlatacaktır. Ayrıca çay ağacı yağının doğal bir deodorant oluşu bölgedeki kötü kokuları yatıştıracaktır.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

Mucizevi çay ağacı yağına dair en çok merak edilen noktalardan biri de bu içeriğin saçları uzatıp uzatmadığıdır. Çay ağacı yağı, saçın yapısını daha sağlıklı hale getirerek saç uzatmada oldukça etkilidir. Saçlarını uzatmak isteyen kişiler, çay ağacı yağı içeren şampuanlarla saçlarını besleyerek bu isteklerine ulaşabilirler.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Seyreltilir?

Çay ağacı yağını yüz gibi bazı hassas bölgelere doğrudan uygulamak çok da mantıklı bir fikir değildir. Çünkü yağın içeriği hassas bölgelere ağır gelebilir. Bu yüzden yağ seyreltilerek kullanılmalıdır. Seyreltmek için su kullanabileceğiniz gibi zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağlardan da yararlanabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağının Çocuklarda Kullanımı Nasıl Olur?

Çay ağacı yağının güçlü bir mikrop öldürücü olması annelerin aklına bu yağı çocukları için kullanıp kullanamayacakları sorusunu getirmektedir. Çay ağacı yağı yararlı bir içerik olduğu için çocuklarda da kullanılabilir fakat kullanılırken dikkat edilmesi gereken nokta bu yoğun yağı seyrelterek çocuklarınıza uygulamanızın gerekliliğidir.

Çay Ağacı Yağının Diş İçin Kullanımı Nasıl Olur?

Çay ağacı yağı ağız bakımı yapmak ve daha sağlıklı dişlere sahip olmak için oldukça yararlı bir içeriktir. Yağın bilinen önemli yararlarından biri diş ağrılarına iyi gelmesidir. Özellikle karanfil yağı gibi keskin yağlarla karıştırılan çay ağacı yağının su ile seyreltilmesiyle hazırlanan gargara diş ağrılarını azaltmakta çok işlevseldir. Fakat bu gargara yapılırken dikkat edilmesi gereken gargarayı yutmamaktır. Ayrıca çay ağacı yağının daha beyaz dişler için de çok etkili bir içerik olduğu keşfedilmiştir. Hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı ve karbonatın karıştırılmasıyla elde edeceğiniz ev yapımı diş macununuzu daha güçlü ve beyaz dişler için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığına dair daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz ‘Ağız ve Diş Sağlığı’ isimli yazımıza da bir göz atmanızı öneririz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikApiterapi Nedir?
Sonraki İçerikSevgiliye Özel Hediyeler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.