Bitkisel çayların bir çok şeye iyi geldiğini bilenler bilir. Hatta bitkisel çayların da tıpkı kahve gibi müptelaları vardır, asla vazgeçemezler özellikle de rezene ve papatya çayı bunların en popüler olanlarıdır. Çünkü bitkisel çayların vücudu dinginleştirdiği, rahatlattığı ve dolayısıyla da sinirleri yatıştırdığı özelliği mevcuttur.

Uyumadan önce bir fincan bitki çayı daha rahat bir uyku uyumaya vesiledir mesela. Ya da günün yorgunluğunu üzerinden atmak isteyenlerin tercih ettiği ilk içecek bitki çayıdır. Peki bitki çaylarının rahatlatma özelliği dışında bir de cilde iyi geldiğini biliyor muydunuz? Evet. Cilde iyi gelen bitkisel çaylar da var.

Güzel bir cilde sahip olmak isteyenlerin çokça tercih ettiği bir yöntemdir. Özellikle ergenlik dönemindeki kişiler çok ciddi cilt sorunları yaşamaktadır. Sivilceler, akneler, kalıcı izler vs.. tüm bu cilt sorunlarına çözüm arayanlar için faydalı bir yazı olacağını umuyoruz…

Hangi Bitkisel Çaylar Cilde İyi Gelir ?

Bu soruya cevap bulmak için birkaç örnek verelim;

  • Zencefil Çayı :Zencefil Çayı

Cildin nem oranını dengeler ve bir takım cilt sorunlarına kökünden çözüm olabilecek niteliktedir. Bu çayın hazırlanmasında birkaç damla limon daha da etkili bir hal almasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bu kürü hazırlamak yerine sadece çay olarak tüketilmesi de fayda sağlamaktadır.

 

  • Nane Çayı :Nane Çayı

Vücuttaki toksinleri atmada çok güçlü bir bitki olan nane çay olarak tüketildiği takdirde vücutta yarattığı terleme sayesinde ciltteki gözenekleri de açmaktadır. Gözenekler açıldıktan sonra da cilt tipine göre kullandığınız bir onarıcı krem oldukça işinize yarayacaktır.

  • Papatya Çayı :Papatya Çayı

Bu çay da tıpkı nane çayı gibi toksinlerden arındırıcı etkisinin yanı sıra bir de vücuttaki tahriş olmuş hücreleri onarıcı etkiye sahiptir. Özellikle yüz bölgesinde oldukça fazla çıkan sivilcelerden kurtulmak için oldukça güçlü bir etkendir.

  • Kuşburnu Çayı :Kuşburnu Çayı

Çilde olan faydaları uzmanlar tarafından kanıtlanmış ve bir çok kere denenmiş olan kuşburnu çayı bir çok cilt hastalıklarında tedavi amaçla kullanılmaktadır. Hatta cilde en iyi gelen bitkisel çaylardan olduğunu bile söyleyebiliriz.

Önceki İçerikİlk Gece Sendorumu
Sonraki İçerikAyakkabı Seçimi ve Sağlık
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz