Uyku düzenin bozulması, yorgunluk, uykusuzluk gibi durumları göstergesi olan göz altı morlukları, göz kapağının alt tarafında koyu renkli halkalar olarak ortaya çıkar. Kadınlarda ve erkeklerde yoğu olarak görülen göz altı morlukları, kişinin daha yaşlı ve cansız görünmesine sebep olur. Sağlık sorunu belirtisi olabileceği gibi, genetik bir durum da olabilir. Göz altı morlukları için yapılması gerekenler başlıklı bu yazımızda göz altı morluklarını daha yakından ele alıyoruz. 

Göz Altı Morluğu Neden Oluşur?

Göz altı morluklarının oluşmasına yol açan faktörler çok çeşitlidir. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir:

Uykusuzluk: Aşırı yorgunluk, uzun süreli uykusuzluk ya da normalden fazla uyuma göz altı morluğunun oluşmasındaki en önemli faktörlerden birdir.  Uykusuzluk, ciltte soluk bir görünüme yol açarak göz altlarında koyu dokular oluşmasına yol açabilir. Uykusuzluk aynı zamanda göz altlarında şişkinliğe de yol açabilir.

Yaş: Yaşlanma süreci, koyu renkli göz halkaların yaygın olarak görülen sebeplerinden biridir. Yaşlanma ile doğru orantılı olarak cilt incelir ve esnek yapısını kaybeder. Zamanla cilde esneklik kazandıran kolajen azalır. Bu durum da cilt altında bulunan koyu renkli kan damarlarının daha belirgin hale gelmesine yol açar. Bu durum da göz altlarının daha koyu görünmesine yol açar.

Göz Yorgunluğu: Uzun süre televizyon, bilgisayar, tablet, telefon ekranına bakmak gözler üzerinde olumsuz etki yaratır. Gözde gerginlik olarak meydana gelen bu durum, uzun süre devam ederse göz çevresi yer alan kan damarlarının genişlemesine neden olur. Bu durum da göz çevresinde ve göz altında koyu bir halkalar ortaya çıkar.

Alerjiler: Alerjik reaksiyonlar ve göz kuruluğu da göz altında oluşan koyu rengin nedenlerinden biridir. Alerjik reaksiyon oluştuğunda vücutta zararlı madde olarak nitelendirilen yapılara karşı histaminler serbest bırakılır. Histaminin salınımı gözlerde kaşıntı, kızarma, şişlik ve kan damarlarında genişleme gibi sorunlara yol açar.  Bu durum ince bir yapıya sahip olan göz altında yer alan damarların daha görünür olmasına yol açar. Oluşan kaşıntı nedeniyle göz ve göz çevresini kaşımak morlukların daha da belirginleşmesine neden olur.

Dehidrasyon: Vücutta yetersiz sıvı alma sonucunda meydana gelen sıvı dengesinin bozulması, göz altındaki koyu halkaların yaygın nedenlerinden bir diğeridir. Yetersiz su tüketimi, göz altındaki cildin cansız ve çökük görünmesine sebep olur.

Güneşe Aşırı Maruz Kalma: Güneşe aşırı maruz kalma durumu, cilde renk sağlayan melanin adlı pigmentin miktarının artmasına neden olur. Çok fazla güneş ışığı özellikle göz çevresindeki cildin koyulaşması ile sonuçlanır.

Genetik Faktörler: Aile bireylerinde göz altı morluğu yaygın olarak görülüyorsa diğer bireylerde de göz altı morluğu görülme ihtimali fazladır. Bu durum kalıtsal bir özellik olarak genlerde mevcuttur ve yaşlanmaya bağlı olarak daha da kötüleşir. 

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?
Göz altı morluklarını ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler mevcuttur.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?
Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Soğuk Kompres Uygulaması: Soğuk kompres uygulamak, göz altında oluşan şişkinliği azaltmaya ve genişleyen kan damarlarını daraltmaya yardımcı olabilir. Bu sayede göz altında oluşan şişkin görünüm ve koyu halkaların belirginliği azalır. Soğuk kompres için temiz havluya birkaç buz küpü sarılır ve gözlere yavaşça bastırılır. 5-10 dakika uygulanmaya devam eder. Bir diğer soğuk kompres yöntemi de temiz bir bezi soğuk suya batırarak göz ve göz çevresine uygulanmasıdır. Belli aralıklarla ıslatılan bez, 20 dakika boyunca göz ve göz çevresine uygulanır.

Uyku Süresini Artırmak: Yeterli uyku, göz altlarında oluşan koyu halkaların görünümünü azaltılmasında etkili bir yöntemdir. Çünkü uykusuzluk cildini solgun görünmesine yol açarak koyu halkaları daha fazla belirginleştirebilir. Koyu halkaların oluşmaması için günde en az 7-8 saat uyumak gereklidir.

Uyurken Başı Yükseltmek: Yatış şekli de göz altında koyu renk oluşmasının bir diğer sebebidir. Uyku esnasında göz altlarında sıvı toplanması ve şişkinliği önlemek için başın yüksekte tutulması önemlidir.

Çay Poşeti: Gözlere ve göz çevresine soğuk poşet çay uygulamak koyu renkli görünümü ortadan kaldırabilir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve kafein nedeniyle çay, kan damarlarında daraltmaya ve cilt altında sıvı birikimini azaltmaya yardımcı olur. Siyah ya da yeşil çay kullanılabilir. İki adet siyah ya da yeşil çay poşeti sıcak suda beş dakika bekletilir. Daha sonra bu poşet çaylar, buzdolabında 15-20 dakika soğutulur.  Soğuk çay poşetleri göz ve göz çevresinde 10-20 dakika bekletilir. Bu işlem bittikten sonra yüz soğuk su ile yıkanır.

Hindistan Cevizi Yağı: Göz altlarına düzenli olarak Hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak oluşabilecek koyu renkli halkaları azaltabilir. Hindistan cevizi yağı, zarar görmüş cilt hücrelerini canlandıran önemli bir E vitamini kaynağıdır.

Salatalık: Buzdolabında soğutulan iki dilim salatalığın 5 dakika boyunca limonlu suya batırılması ve daha sonra gözlere yerleştirilmesi, göz altlarında oluşan koyu renkli halkaların etkilerini azaltabilir. Limon suyunun göze temas ettirilmemesi göz sağlığı için önemlidir.

Önceki İçerikDambıl Seti Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki İçerikVücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.