Makyaj, gündelik hayatta en çok yaptığımız rutinlerin başında gelmektedir. 7’den 70’e tüm kadınlar tarafından sevilen makyaj, bazen saatlerce uğraş gerektirirken bazen de dakikalar içinde yapılabilir. Saatlerce uğraş gerektirmeyen bu makyaj, günlük ve gece makyajlarının kurtarıcısı haline gelmiştir. Dakikalar içinde hızlı, çabasız ama bir o kadar da şık görünün doğal makyaj, kadınlar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Kadınların yanı sıra son dönem de erkeklerinde rağbet gösterdiği doğal makyaj her ne kadar çaba gösterilmemiş gibi dursa da aslında büyük bir emek vardır. Bu yazımızda büyük emekle yapılan bu doğal makyajın altın kurallarını sizler için derledik keyifli okumalar dileriz!

Doğal Makyaj Nedir?

dogal_makyaj_nedirDoğal makyaj yaz ayların da veya gün içine çok acelemiz olduğunda sıklıkla tercih edilen bir makyaj türüdür. Doğal makyaj sayesinde hem cilt daha az makyajın zararına maruz kalırken, hem de makyaj yokmuş gibi doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu sezonun trendlerinin başında gelen “no-makeup makeup” trendini Asya ülkelerinde görmeye alışık iken günümüzde tüm dünyayı kasıp kavuran bir makyaj trendi haline gelmiştir.

En Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Doğal Ten Makyajı

Doğal bir ten makyajı için öncelikle yüzü iyi temizlemek gerekir. Ardından cildinize en uygun serumla cildi nemlendirerek makyaja hazır hale getirmelisiniz. Cildi iyi nemlendirildiği taktirde pürüzsüz “cakey”  görünümden uzak bir görüntü elde edilmiş olursunuz. Sonrasında cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş kremi sürdükten sonra cildiniz ten makyajına hazır hale gelmiş olur. Ağır fondötenler yerine daha doğal bitişli, kapatıcılık oranı azdan ortaya doğru giden, nemli bir bitişe sahip BB veya CC kremleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle ilinizde oluşan leke ve sivilceleri kapatarak aynı zamanda da cildinizdeki ton eşitsizliğini eşitlemiş olursunuz. Bir sonraki aşamada ise, eğer yağlı bir cilde sahip iseniz fondöteninizin üzerinden transparan bir pudra geçerek T bölgesinin parlamasına engel olabilirsiniz. Şayet kuru bir cilde sahipseniz eğer pudra kullanmayın aksi halde daha “cakey” görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Yanaklarınıza hafif renk vermek için eğer beyaz tenliyseniz şeftali tonlarındaki allıkları tercih edebilirsiniz. Şayet esmer bir cilt tonuna sahip iseniz, pembe alt tonlu allıkları tercih edebilirsiniz. Cildinize kontür yapmak yerine elmacık kemiklerinizin üzerine kaş kemiğinizin altına burun ve dudak ucuna highlighter sürerek daha doğal ve daha canlı bir cilt makyajı elde etmiş olursunuz.

Doğal Dudak Makyajı

dogal_dudak_makyajiDudaklarınızı ilk olarak dudak maskeleri kullanarak nemlendirin. Ardından dudak peelingleriyle dudağınızı ölü derilerden arındırarak dudak makyajına hazır hale getirmelisiniz. Makyaja başlamadan önce son kez dudağınıza bir dudak koruyucusu sürün böylelikle dudaklarınız pürüzsüz ve daha canlı bir görüntüye sahip olacaktır. İlk olarak makyaja başlarken dudağınızın bir iki ton açığı dudak kalemiyle dudağı çerçeveleyip, dudağa boyut kazandırabilirsiniz. Ardından kalemden bir iki ton koyu ruj sürerek, dudak kalemi ve ruj arasında uyum sağlayabilirsiniz son olarak ıslak bitişli bir lipgloss sürerek canlı ve doğal görüntüye sahip olarak dudak makyajını bitirebilirsiniz.

Doğal Göz Makyajı

dogal_goz_makyaji_nasil_ypilirGöz makyajınıza başlamadan önce göz kapaklarınıza primer sürerek göz kapaklarınızı makyaja hazır hale getirin ardından baz sürerek göz kapaklarınızı eşitleyin. Makyaja hazırladığınız gözlerinize ilk olarak toprak tonları veya ten renginizin birkaç ton açığı bir renk kullanarak farınızı sürebilirsiniz. Ardından çok ince bir şekilde eyelineer sürerek bakışlarınızı daha da derinleştirebilirsiniz. Sonra kirpiklerinize primer sürerek daha dolgun gözükmesini sağlayabilirsiniz. Primerdan sonra rimel sürerek makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Doğal Kaş Nasıl Yapılır?

Kaşlarınızı yukarıya tarayarak şeffaf jel yardımıyla kaşlarınızı sabitleyebilirsiniz. Sabitlemiş olduğunuz kaşlarınızın arasını ince uçlu bir fırçasıyla kıl efekti yaratarak doldurabilirsiniz.

Önceki makaleTürk sinemasının 2022 Yılında En Çok İzlenen Filmlerini Açıklıyoruz
Sonraki makaleRegl Sancısına Anında İyi Gelen Doğal Çözümler