Doğru Makyaj Temizleme İçin 8 Hayati Öneri

Doğru makyaj temizleme cildiniz için önemlidir. Günlük makyajınızı doğru temizlemediğinizde cildinizdeki gözenekler geçmişteki makyaj kalıntıları ile dolacak ve bu da gitgide daha kirli ve yağlı görünümlü bir cilde yol açacaktır. Cildinizde baş edemediğiniz sivilce ve siyah nokta oranında artışa neden olacaktır.

Cilt bakımında özellikle propolis nedir, dermapen nedir, cilt uygulamaları nelerdir soruları akla geliyor.

Bu mühim sebeplerden ötürü sizinle doğru makyaj temizleme konusundaki 8 hayati önerimizi paylaşmak istedik.

 1. Makyaj Temizleme Mendilleri

Makyaj temizleme mendilleri, ucuz ve kolay taşınabilir olması bakımından hayatımızı çok kolaylaştırdığını düşündüğümüz bir icat. Fakat bu mendiller, kendi başına makyajınızı tamamen temizlemez yalnızca ön temizleme yapar. Makyajınızın katılığını bozar, yumuşatır ve cildinizi temizlemeye uygun hale getirir.

 2. Göz Çevresi Temizleme

Göz çevresi yüzünüzdeki en hassasiyet isteyen bölgedir. Bu bölgeye yumuşak, yağ bazlı temizleme ürünleri kullanmalısınız.

 3. Temizleme Jelleri

Yüz temizleme jellerinde önemli olan cildinizdeki makyajı parçalaması ve gözeneklerinizi tıkamadan arındırma sağlamasıdır. Burada dikkate almanız gereken faktör ise sizin cilt tipinizdir. Kuru veya yağlı cilt tipinize uygun temizleme jeli kullanmanızda fayda var.

 4. Pamuk Meselesi

Makyajınızı çıkarmak için kullandığınız ve kirlendiği bariz pamuğu tekrar yüzünüze sürmemelisiniz. Bu cildinizde arınma değil, daha fazla kirliliğe yol açacaktır.

 5. Yüz Temizleme Fırçaları

Yüz temizleme fırçaları, yüzünüze temizleyici bakım yaparken uygulayabileceğiniz faydalı ürünlerdir. Ancak her gün yaptığınız rutin makyaj temizleme adımlarınızdan biri olmamalıdır. Haftada en fazla 2 veya 3 kere yüz temizleme bakımı sırasında kullanabilirsiniz. Aksi halde cildiniz tahriş olabilir.

 6. Tonik

Tonik, gözeneklerinizi arındıran ve sıkılaştırmaya yarayan bir üründür. Günlük makyaj temizleme ürünü değildir, haftada birkaç kez uygulayabileceğiniz temizleyici bakım ürünüdür. Temizleyici jel sonrası, nemlendirme öncesi tonik kullanabilirsiniz. Alkol bazlı toniklerden uzak durmayı unutmayın.

 7. Bebek Şampuanı ve Bebek Yağı

Günlük makyajınızı temizlemede pahalı kozmetik ürünlerden kaçıyor ancak yine de hassasiyet ve yumuşaklık arıyorsanız bu ürünler sizin dostunuz olacaktır.

 8. Hindistan Cevizi Yağı ve Gül Suyu

Benim hayatımda organik olmayanlara yer yok diyenler için hindistan cevizi yağı ve gül suyunu öneriyoruz. Hindistan cevizi yağı suya dayanıklı makyajınızı parçalayacak ve gül suyu arındırıcı etkisiyle gözeneklerinizi temizlemeye yardımcı olacaktır.

 

Önceki İçerikBahar Alerjisi mi, Grip ya da Soğuk Algınlığı mı?
Sonraki İçerik6 Renkli Adımda Sağlıklı Beslenmeye Başla
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz