Bu hafta sizler için, moda dergilerinde, çeşitli bloglarda denk geldiğimiz ve sağda solda kulağımıza çokça çarpan modaya özgü moda terimleri mercek altına alıyoruz. Aslında oldukça geniş bir konu ancak daha güncel olan en sık duyduğumuz moda terimleri ve hemen her zaman duyupta ne olduğu hakkında fikrimiz olmayanları birleştirmek istedim. 🙂 En sık duyduğunuz moda terimleri;

ANDROJEN STİL: Kadın modasında erkeklere özgü kesim, kumaş ve giysi detaylarının kullanımıdır. Giyimde cinsiyetsizliği ifade eder. Güçlü kadın imajı sergiler. Koyu renkler, bol kesim pantolonlar ve ceketler, papyon ve kravat gibi aksesuarlar, erkeksi saç stilleri ve makyaj bu görünümü destekler.ANDROJEN STİL

A KESİM ELBİSE: 1950lerde Dior tarafından yaratılmıştır. Genel olarak vücuda oturmayan “A” formlu giysilerin tümü bu adı alır.A KESİM ELBİSE

BOXY: Kare kesimli üst giysiler için kullanılan terimdir.

BOHEM STİL: 70’lerde ortaya çıkan bir yaşam tarzıdır. “Bohem”kelimesi çingenelerden gelir ve onların gezgin ruhu, renkliliği bu stilin temelini oluşturur.

BOMBER CEKET: Kol manşeti ve bel kısmı şişkin olan montlardır. Özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda popüler olmuştur. Farklı renkleri,baskılı,desenli olanları son dönemde yeniden revaçta.

CLUTCH -çanta- : Kelime anlamı”kavramak”tır. Zincir veya ip askısı olmayan,elde taşınan çantaları ifade eder.

COOL-CHIC: Feminen,şık bir görünüm için kullanılan terimdir.

ÇARLİSTON STİL: 1920’lerde popüler olan çarliston dansından ismini alır ve o dansa uygun giyim tarzını ifade eder. Etek uçlarında püsküller, düşük bel hattı ve saç bantları bu görünümü oluşturur.

DANDY-LOOK
Moda Terimleri

DANDY-LOOK: Erkek giyimine özgü parçaların feminen detaylarla birleşmesidir. Erkek yeleği veya kravatla, gömlek ve kalem eteğinizi birleştirebilirsiniz.

FÜTÜRİSTİK MODA
Fütüristik Moda Terimleri

FÜTÜRİSTİK MODA: 20.yyda İtalya da ortaya çıkan bu akım “future” “gelecek”teriminden türemiştir. Modada ise geleceği öngören, özgün tasarımlar yaratılması şeklinde açıklanabilir. Abartılı görünümler, farklı formlar, sıra dışı silüetler akla gelmelidir.

İT ( it jean,it girl,it bag vb..): Moda olan parçalar veya tarzlarıyla ön plana çıkan kadınlar için kullanılan son dönemin popüler terimlerindendir.

İKON/Stil İkonu: Belirli bir döneme veya stile öncülük eden kişilere denir. Bu kişiler tarzlarıyla hayranlık yaratır taklit edilirler. Özellikle 50’lerden sonra modada 10 ar yıllık dönemler içinde ikonlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot ve Madonna gibi…

MASKÜLEN TARZ: Modada erkeksi görünüm.

MUST-HAVE: “olmazsa olmaz” Her sezon için en elzem parçalar “must have” dir unutmayın 🙂 Trençkot veya kalem etek gibi…

MONOKROM
Monokrom Moda Terimleri

MONOKROM: Hiçbir sezonda eskimeyen siyah ve beyazın birlikte kullanıldığı kombinasyonlardır.

PEPLUM
PEPLUM Moda Terimleri

PEPLUM: Etek veya elbiselerin üzerinde bel kısmından itibaren eklenen zarif parçaya verilen addır. Günümüzde en çok elbise kalem etek ve hatta gelinliklerde kullanılıyor. Özellikle bu görünümü tarif etmeye çabalayan ama ismi hakkında sıkıntı yaşayanlar için özellikle görsel ekliyorum 🙂

PİE DE POULE(Piyedepul): Giysilerde siyah beyaz kazayağı desen için kullanılan fransızca terimdir.. “Houndsthooth” olarak da bilinir.

PRINCE DE GALLES (prinsdögal): İki veya daha fazla renkte iplikle dokunmuş geniş ekose desenli kumaşlara verilen isimdir. Bu ismi Galler prensinden alır.

RETRO
Moda Terimleri

RETRO: Modada geriye dönük eğilimleri ifade etmek için kullanılan terimdir. Vintage la sıkça karıştırılır ancak Retro geçmişteki bir dönemi anlatırken vintage, o döneme ait giysi,aksesuar,eşya vb..şeylere verilen addır.

USED-LOOK: Bu terim kullanılmış ve yıpranmış görünümlü giysiler için kullanılır.

VINTAGE: Geçmiş dönemlere ait tek ve özel parça yada koleksiyonlara “vintage”denir. 80’lerde annelerimizin gardırobundaki o vatkalı renkli takımlar veya 60’lardaki kocaman güneş gözlükleri ‘vintage’ dır 🙂

En sık duyduğunuz moda terimlerini sizler için derledik. Umarım beğenmişsinizdir.

Deniz DELİCE

Önceki İçerikGün içerisinde “atıştırma“ sık yaptığınız bir eylem mi? 
Sonraki İçerikNe kadar doğru yürüyorsunuz?
Deniz Delice, Dokuz Eylül University, Faculty of Fine Arts'ta Fashion Apparel okudu. Beymen Business Koleksiyon Danışmanı, İzmir Tasarım Akademisi Kurucusu ve Moda Tasarım Eğitmeni.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz