Kaşların evrim süreci bireysel ve toplumsal olarak büyük kırılmalar yaşandığı süreçlerde değişim görmektedir. Gelin birlikte bu kaşların evrimi sürecine birlikte göz atalım

Kaşların Evrimi

Birçok sıfatla nitelendirilen, uğruna şiirler yazılan, yüzün en önemli parçalarından biri olan kaş, geçmişten günümüze çokça evrim geçirmiştir. Kimi zaman ince, kimi zaman kalın kullanılmış. Bazen boyanmış ve ön plana çıkarılmış. Bazen şekilleriyle oynanmış daha güzel görünmesi için… Doğru kaş şekli ise her döneme her trende göre değişmiş. Eski çağlardan bugüne kaş evrimi trendlerine baktığımız zaman, ilginç uygulamalar ve bilgiler görüyoruz.

Eskilerden Başlamak Gerekirse Kaşların Evrimi

En eski çağlardan itibaren başlarsak kaş modasına, eski mısırdan başlamak en doğrusu olabilir. Bu dönemde kaşlar ve gözler yüzün en önemli ve dikkat çeken yerlerinden sayılırdı. Kaşlar, siyah tozla boyanırdı ve gözlere sürme çekilerek kaş ve göz arasında dikkat çekici bir uyum sağlanmaya çalışılırdı.

Antik Yunan’da, kadınlar kaşlarını doğal boylarla boyuyordu. Daha tuhaf bir alışkanlık söyleyelim; kadınlar bu dönemde keçi kılı ile kendilerine kaş yapıyorlardı.

Bizans döneminde ise bitişik kaşlar revaçta görünüyor. Bitişik kaş anlayışı 1900’lü yıllarda Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun da güzellik anlayışı olarak ortaya çıkmıştır.

Gelelim Uzak Doğu’ya… Japon kültüründe kadınlar uzun saçlar, pudralanmış bir yüz, kırmızı dudaklar ve tıraşlanmış kaşlar ile güzelliklerini ortaya çıkarmayı tercih etmişler geçmişte. Tıraşlı kaşlarına ise kalın bir çizgi ile yeniden şekil vermişler.

Yakın Tarih Kaş Trendleri

1920’lere gelindiğinde ince kaşlar moda oldu. İnce kaşlı ve bol maskaralı gözler ön plandaydı. Kadınlar düşünceli ve dramatik bir görünümüne sahip olmak için uzun yıllar bu kavisli kaş trendini takip ettiler.

1940’larda kaşlar kalınlaşmaya başlamış fakat kavis olayından vazgeçmemiş kadınlar.

60’lı yıllarda daha doğal şekilli kaş modelleri ve soluk ten-sarı saç-koyu kaş üçlemesi tüm dünyada bir moda trendi oldu.

80’li yıllarda adeta cımbız değmemiş etkisi yaratan  dağınık kaşlar aldı başını yürüdü diyebiliriz. Özellikle Madonna’nın kaşlarını hatırlarsanız bu dönem kaş trendini anlayabilirsiniz.

90’lı yıllara gelindiğinde nedense ince kaş trendine geri dönüldü. 20’li ve 30’lu yıllara geri dönülerek tekrar incelen kaşlar kadınların favorisi oldu.

2000’li yıllar ile 90’lı yılların arasında dağlar kadar fark var diyebiliriz. Kaşlar tekrar kalınlaşmaya ve kavisli bir hal almaya başladı. Kavisten sonra incelen kaşlar gözün bitiminde noktalanıyor.

Gelelim 2010’lu yıllara… Son yıllarda ortaya çıkan kaş trendi, doğallıktan ziyade bir kalın kaş akımına doğru evrildi. Kalın bir kaşa sahip olmak isteyen kadınlar kaşlarına kontür, kaş boyama gibi çeşitli işlemler yaptırarak modaya uymaya çalışıyorlar. Yani kaşları kendiliğinden gür olanların şanslı olduğu yıllar bu yıllar!

Önceki İçerikKüçük Dövmeler, Büyük Anlamlar: 21 Minimal Dövme
Sonraki İçerikBUNLAR HEP POPÜLER KÜLTÜR!
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz