Güneş Işınlarının Zararlı Etkilerinden Korunma

Nihayet güneşli günlere kavuştuk. Özleyenlerimiz de var, rahatsız olanlarımız da. Güneş ışınları yüksek oranda D vitamini içermesi nedeniyle vücudumuz için gerekli. Öte yandan ultraviyole ışınlarının fazlasından da korunmalıyız.

Güneş kremleri ve güneş gözlükleri bu konudaki en büyük yardımcılarımız. Güneşli havalarda hemen güneş gözlüklerimizi takıyoruz.

Peki, güneş kremlerini aynı şekilde kullanıyor muyuz? Yoksa sadece plajda güneşlenirken mi?

Güneş Vücudumuz İçin Neden Gerekli?

Çünkü D vitaminini en yoğun aldığımız bir kanaldır.

D vitaminin temel görevi vücudun kalsiyum emmesine yardımcı olmaktır.

Yani ne kadar kalsiyum alırsanız alın, vücudunuzda D vitamini yeterli değilse kalsiyum vücudunuzdan atılacak ve size faydası olmayacaktır. Aslında kalsiyum ve D vitamini beraber, yeterli miktarlarda alınmadan bize yararlı olamazlar da diyebiliriz.

D vitamini yaşamımızın her çağında önemlidir. Çocuklukla kemik gelişimi için, ilerleyen yaşlarla kemik güçlenmesi için, daha da ilerleyen yaşlarda kemik erimesine maruz kalmamak için.

Güneşten Bu Anlamda Nasıl Faydalanabiliriz?

Güneşli günlerde D vitaminini depolayın. Balkonunuza, açık alanlara çıkabildiğiniz alanlarda özellikle eklem yerlerinizin güneş almasını sağlayın. Bu 10 dakikayı geçmesin, sonrasında güneşin zararlı ışınlarından da korunmanız gerekebilir.

Diğer Husus Güneş Kremlerinin Önemi

Güneşli havalarda güneş gözlüklerimizi takarız. Gözümüzü koruruz dedik. Ya cildimiz, yüzümüzü? Onu düşünmeyiz. Aynı ışınlara özellikle yüzümüz maruz kalır.

Onun da korunmaya ihtiyacı yok mu?

Güneşli havalarda yüzünüze koruma faktörlü kremler kullanabilirsiniz. Ya da direk bu havalarda krem yerine önce güneş kremi kullanalım. Sonra makyajımızı yapalım.

Bir de, plajda ya da makyaj öncesi  güneş kremlerini 15-20 dakikadan önce kullanmayız ki vücudumuz, tenimiz kabul ki etsin tepki versin.

Bol güneşli günler, sağlıklar.

Önceki İçerikSağlıklı Beslenme Önerileri !
Sonraki İçerikYanlış Diyet Saç Döküyor !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz