Hindistan cevizi yağı, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaktan, kilo kaybını desteklemeye kadar birçok şeyi yapabileceği konusundaki iddiaları arasında son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Birçok üretici hindistan cevizi yağını ambalajlı ürünlerde kullanmaya başladı ve birçok kişi yemek pişirmek için kullanıyor. Tatlılar, kızarmış yiyecekler, kahve, ve şampuan gibi birçok ürün Hindistan cevizi yağı içermektedir.

Temmuz 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir anketin sonuçları, insanların %72’sinin hindistan cevizi yağının sağlıklı olduğuna inandığını, ancak beslenme uzmanlarının yalnızca %37’sinin aynı fikirde olduğunu gösterdi. Hindistan cevizi yağı faydaları ve içeriklerine birlikte bakalım

1. Sağlıklı Yağ Asitleri İçerir

Hindistan cevizi yağı bazı doymuş yağlarda yüksektir. Söz konusu yağlar, diğer diyet yağlarının birçoğuna kıyasla vücutta etkileri farklıdır.

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri vücudunuza ve beyninize hızlı enerji sağlar ve vücudunuzu yağ yakmaya teşvik edebilir. Ayrıca kanınızdaki iyi kolesterolü yükseltirler, bu da kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Kalp Sağlığını Artırabilir

Hindistan cevizi, sağlık bilincine sahip insanların yoğun olarak bulunduğu batı dünyasında nadir görülen bir besindir.

Bunun yanında, dünyanın bazı bölgelerinde, Hindistan cevizi, insanların nesiller boyu beslendiği bir temel gıda maddesidir.

Örneğin, 1981 yılında yapılan bir araştırmada, Güney Pasifik’teki bir ada olan Tokelau’nun nüfusunun, kalorilerinin yarısından fazlasını Hindistan cevizinden elde ettiğini kaydetti. Araştırmacılar hem genel sağlığın iyi olduğunu, hem de kalp hastalığı oranlarının çok düşük olduğunu bildirmiştir.

3. Cildinizi, Saçınızı ve Dişlerinizi Koruyabilir

Hindistan cevizi yağının yemek dışında birçok kullanımı vardır. Birçok insan, görünümünü   ve cilt ve saçlarının sağlığını iyileştirmek için kozmetik amaçlı kullanmaktadır.

Araştırmalar, hindistan cevizi yağının hem egzama semptomlarını azaltabileceğini hem de kuru cildin nem içeriğini iyileştirebileceğini gösteriyor.

Hindistan cevizi yağı, saç hasarına karşı koruma sağlayabilmektedir. Yapılan bir çalışma, güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık %20’sini engelleyerek zayıf bir güneş kremi olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

Hindistan cevizi yağını gargara gibi ağızda çalkalanması, ağızdaki bazı zararlı bakterileri öldürebileceği tespit edilmiştir. Bu durum, ağız kokusunu azaltabilir ve diş sağlığını iyileştirebilir ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Alzheimer Hastalığında Beyin Fonksiyonunu Artırabilir

Alzheimer hastalığı demansın en yaygın nedenidir. Genellikle yaşlı yetişkinleri etkiler. Bu olay beynin enerji nedeniyle glikoz kullanma yeteneğini azaltır.

Araştırmacılar, ketonların, Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltmak için bu bozuk beyin hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı sağlayabileceğini öne sürdüler.

Yine de araştırmalar henüz başlangıç ​​aşamasındadır ve hindistan cevizi yağının kendisinin bu hastalıkla mücadele ettiğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.

5. Zararlı Karın Yağını Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Hindistan cevizi yağı, kilo vermenize de yardımcı olabilir. Bunu yağdaki bazı yağ asitleri iştahı azaltıp yağ yakımını artırabileceğinden yapabilir. Karın yağı, organlarımızın etrafına ve karın boşluğuna yerleşir.

Karın bölgesi obezitesi olan 40 kadında yapılan çalışmada, günde 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı alanların hem Vücut Kitle İndeksi’nde (BMI) hem de bel çevresinde önemli bir azalma olduğu görülmüştür. Ayrıca, obezitesi olan 20 erkek üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışmada da günde 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı aldıktan sonra bel çevresinde 2.86 cm azalma kaydedildiği tespit edilmiştir.

Fakat hindistan cevizi yağının kalorisi yüksek olduğundan onu idareli kullanmalısınız. Pişirme için kullanılan diğer yağlarınızdan bazılarını hindistan cevizi yağı ile değiştirmek, küçük bir kilo kaybı faydası sağlayabilir, ancak kanıtlar genel olarak tutarsızdır.

Sonuç

Hindistan cevizinden elde edilen yağın sağlığınız için ortaya çıkan birtakım faydaları vardır. Bundan en iyi şekilde yararlanmak için rafine edilmiş versiyonlar yerine organik, saf Hindistan cevizi yağı seçtiğinizden emin olun.

Önceki makaleIslak Kek Tarifi – Tam Ölçülü Islak Kek Nasıl Yapılır?
Sonraki makaleEtkili Bir Yağ: Kantaron Yağı