MAYO, BİKİNİ MESELESİ

Her plaj sezonu geldiğinde “mayo mu? bikini mi?” ikilemi yaşıyoruz. Biri rahat ve bazı istenmeyen bölgelerin dostuyken diğeri seksi ve sevimli 🙂 Aslına bakarsak doğru parçayı seçmeyi bildikten sonra ikisi de göze oldukça hoş görünüyor. Elbette mayonun da bir hikâyesi var. İlk icat edildiği dönemlerdeki görünümü ve tarihine ufacık değinelim.

1800lü yıllarda ‘deniz banyosu’ yapma amacıyla pantolonlu ve kısa kollu olarak üretilen mayolar o dönemde aslında bir elbiseyi andırmaktaydı. Tedavi amaçlı üretildikleri için kadın mahremiyetine saygı nedeniyle sahillere kurulan tekerlekli banyo makinelerinde kadınlar deniz giysilerini giyerek denize girerlerdi.

12

Bu anlamda ilk reform 1905 yılında Avustralyalı ilk profesyonel yüzücü olan “Annette Sarah Kellerman” ın giydiği mayoyla gerçekleşmiş oldukça açık bulunan mayosu büyük tepki toplamış ve verdiği bu poz nedeniyle tutuklanmıştı.

3

*Annette Kellerman

1913 te olimpiyatlara kadın sporcuların katılmasıyla bu görünüme yavaş yavaş alışılıyor. 1920 deki Bolşevik İhtilali’nin ardından İstanbul’a gelen Ruslar plajlarda denize girerken, Türklerde de bu sayede deniz kültürü oluşmaya başlıyor. 1930 lardan sonra naylon un icadıyla birlikte iki parçadan oluşan mayolar Amerikan plajlarına iniyor.  

45

Savaş dönemine gelindiğinde ise Amerikan hükümeti, zor şartlar ve kıtlık nedeniyle giyim üreticilerini daha az kumaş kullanmaları yönünde uyarıyor ve mayolar da küçülüyor. Böylece toplumsal olayların moda üzerindeki etkilerinden biri daha gerçekleşiyor ve “bikini” ortaya çıkıyor. Çağımızın ilk bikinisi Fransız mühendis, Louis Reard tarafından 1946 yılında tasarlanıyor. “Bikini” adı ise, bir atom bombasının test edildiği Güney Pasifik’te bulunan Bikini adasından esinlenerek konuyor. Reard, bikiniye olan tepkinin tıpkı bir atom bombası gibi patlayacağına inandığı için bu adı veriyor.

6

60lı yıllara gelindiğinde ise Brigitte Bardot, saf güzelliği ve seksi vücut hatlarıyla en ikonik bikini mankeni haline geliyor. Bardot bikiniyi Fransa’da ve dünyada kadınlara tanıtan ve sevdiren bir figür oluyor. 80 ler ve 90 larda bikiniler iyice küçülüyor ve günümüzde artık mayo bikini konusunda sınırsız bir tasarım anlayışı mevcut.

O dönemlerden bugüne aslında her yaz sezonunda yükselişe geçen ve pek çoğumuz için kurtarıcı olan mayolar bu yaz da plajların favorisi. Tek parça ve düz bir görünümden daha öte pek çok bikiniye taş çıkaracak kadar da seksi.

7

8

*Zeki Triko 2017

9

10*Koton

11

*Calzedonia

12

*Victoria’s Secret

13

14*Agent Provocateur

 

 

 

Önceki makaleİştahı Kesen Yiyecekler
Sonraki makaleRamazan Ayında Hamileler Dikkat!
Deniz Delice, Dokuz Eylül University, Faculty of Fine Arts'ta Fashion Apparel okudu. Beymen Business Koleksiyon Danışmanı, İzmir Tasarım Akademisi Kurucusu ve Moda Tasarım Eğitmeni.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here