Saçınızı Kestirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Çoğumuzun saç kestirmeyle ilgili kötü bir anısı vardır. Gerek karar verirken yaşadığımız zorluklar, gerek kestirdikten sonraki pişmanlıklarımız…

Peki saçlarınızı nasıl kestirmeniz gerekiyor? Ne kadar sürede bir kısaltmanız gerekli?

Tüm bu sorularınızın cevabı yazımızın devamında.

  • Saçınızı Ne Sıklıkla Kısalttırmalısınız?

Saçımızı 6-8 haftada bir kestirmeniz gerektiğini kuaförünüzden veya çevrenizden sıklıkla duyarsınız. Bu bilgi aslında gerçekten doğrudur. Çünkü 6-8 hafta hem kırıklarınızı aldırıp hem de saçlarınızı az da olsa uzatabilecek kadar yeterli bir süre. Düzenli bir şekilde saçlarınızın kısaltılması saçlarınızın sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır.

Ancak saçlarınızı kestirmeden önce istediğiniz kesimi kuaförünüze iyi bir şekilde anlatmanız çok önemli. Kararlı olun ve kontrolü sakın elden bırakmayın!
Kadınların kısa saç kestirme hikayesini de öğrenebilirsiniz.

  • Islak Kesim Mi, Kuru Kesim Mi?

Aslında bu sorunun cevabı, saçınızın yapısına göre değişikli gösterir. Eğer saçınız kıvırcık veya çok kabarıksa saçlarınızı mutlaka kuru şekilde kestirin. Bu şekilde saçlarınızın, işlem bittikten sonra nasıl görüneceğini kesim esnasında görmüş olursunuz. Ama eğer saçınız düz veya boyalıysa klasik ıslak kesimi tercih edin.

  • Saç Bakım Ürünleri

Piyasada bir sürü farklı saç bakım ürününün olmasının sebebi, her insanın farklı saç yapısına sahip olmasıdır. Doğru saç bakım ürününü bulmak için kesin bir yol yok. Ürünlerin üzerindeki bilgileri inceleyip kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Yalnız seçeceğiniz ürünün size uygun olacağının garantisi yok. Bu yüzden saç bakım ürünlerinde değişikliğe açık olun.

Kendinizi saç bakım ürünlerini günlük hayatta kullanmaya alıştırmalısınız. Çünkü saç bakım ürünlerinin doğru şekilde kullanıldığında, saçınızın sağlıklı olmasına ciddi katkılar sağlıyor.

  • Yüz Tipinize Uygun Saç Şekli

Her insana her saç modelinin yakışmadığı aşikar bir gerçek. Saçlarınızı kestirmeden önce yüz şeklinizi tanımalısınız. Ancak bu şekilde kendinize uygun saç modelini bulabilirsiniz. Yüzünüzün nasıl bir şekle sahip olduğundan emin değilseniz, ünlü kişilerin fotoğraflarına bakmak yüz şeklinizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Hem bu şekilde beğendiğiniz saç modellerini diğer kişilerde de gözlemleyebilirsiniz.

Saç modelinden bahsetmişken kâküllerden bahsetmemek olmaz. Size uygun doğru kâkülü bulmak için yine ünlü kişilerin fotoğraflarını kullanabilir ya da profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Sonuç:

Saç kestirmek kadınlar için önemli bir olaydır. Bu yüzden karar verirken dikkatli olmalısınız.

Doğru kesiminizi bulurken, düzenli olarak saçlarınızın bakımını yapmayı ihmal etmeyin. Eğer saçınızın doğru şekilde olduğuna inanıyorsanız, saçlarınızı düzelttirmeyi ve fazlalıklarını kestirmeyi geciktirmeyin. Bu saçınızı hem canlı tutar, hem de size iyi hissettirir.

Önceki İçerikCinsel Zevkin Kitabı Kamasutra
Sonraki İçerikBaşörtüsü Takanlar İçin Sağlıklı Saç Önerileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz