Belsoğukluğu Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Belsoğukluğunu(gonore) hayatımızda mutlaka birkaç defa duymuşuzdur. Peki nedir bu? Hastalık mıdır? Nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

Belsoğukluğu, gonore olarak da bilinir. Kişilerin döl ve idrar yollarında görülür. Bulaşıcı bir hastalıktır ve tedavi edilmezse kısırlığa da neden olur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür.

Belsoğukluğu cinsel ilişkiyle bulaşır. Cinsel ilişkiden sonra 2-30 gün arasında görülebilir.

Belirtileri?

Kişinin cinsel organında ilişkiden sonra yanmalar meydana gelir. Bu yanmalar özellikle erkeklerde işerken ortaya çıkar. Ayrıca kişinin cinsel organında sperme benzer sıvı akıntıları da olur.

Tedavi

Belsoğukluğu hastalığına bakteriler sebebiyet verir. Bu bakterilerin türüne göre tedavi uygulanır. Genellikle ilaç tedavisiyle sorun çözülebilir. Ancak tedavi olmadan önce mutlaka ürolojik test yapılmalıdır.

Belsoğukluğuyla birlikte tedavi olunmazsa kısır olma oranı çok yüksektir. Eğer kişi belsoğukluğuyla kısır kalmışsa ve başka biriyle cinsel ilişkiye girerse, karşı tarafı da kısır yapması muhtemeldir.

Önceki makaleOsmanlı Padişahlarının Burçları Nelerdi?
Sonraki makaleModada “Do it Yourself”
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here