Cinsel Birliktelikten Sonra Gelen Mutsuzluk

İster inanın ister inanmayın, günümüzde birçok kişi cinsel ilişkilerinden sonra mutsuzluk ve tatminsizlik yaşıyor. Bu durum aslında sıkça görülmektedir. Sebebi tamamen, salgılanan hormonlarla alakalıdır. Ancak birçok kişiyi de seksten soğutacak kadar etkilidir.

Seksten sonra gelen mutsuzluk hissi aslında vücutta bir anda yüksek oranda salgılanan dopamin hormonunu dengelemenin doğal bir sonucudur. Seks deneyiminiz ne kadar iyi olursa olsun, daha sonrasında mutsuz hissedebilirsiniz.

Dopamin hormonu sizi aşırı mutlu yapıp, harika hissettirir. Ancak vücut gerçek hayata tekrar geri dönemeniz için dopamin seviyesini dengeler. Vücut dopamin seviyesini, prolaktin hormonuyla azaltır. Aslında bu hormon kadınlarda süt üretimine yardımcı olması için bulunur. Ancak her iki cinsiyette de dopamini dengeleyici etkisi nedeniyle, metabolizma tarafından salgılanır.

Yüksek dopamin seviyesiyle harika hissederken, bir anda normal hayata dönmek sizleri bir süreliğine melankolik yapabilir. Bu süre bazen 2 saate kadar ulaşabilir.

Fakat seksten sonra kötü hissetmeniz, seks yapmamanız için bir neden olmamalı. Kendiniz bu durumun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here