İlişkinin Çoklu Hali

İnsan ilişkilerinin her daim karmaşık ve anlaşılması zor olduğunu herkes bilir. İşin içine duygular da girince durum  hayli komplike bir hal alıyor. Poliamori kavramı ise ilişki durumunu bir tık daha karmaşık bir hale getirerek kafaları da kalpleri de karıştırıyor açıkçası.

iyi21 - İlişki Durumu Karmaşık: Poliamori
iyi21 – İlişkinin Çoklu Hali: Poliamori

Poliamori’nin Derin Bir İncelemesi

Günümüzde oldukça yaygın bir  şekilde yaşanan bir ilişki çeşidi olan poliamori, Yunanca çok anlamındaki ‘Poli’ ile Latince aşk anlamındaki ‘Amor’ kelimeleri ile oluşmuş bir kavramdır.

Poliamori bazen poligami kavramı ile karıştırılabiliyor. Birden fazla kişiyle evli olma anlamına gelen ‘poligami’ ile birden fazla kişiye aşık olma durumu olan poliamori birbirinden farklı kavramlardır. Poligami’de sadece tarafın birden fazla eş seçimi söz konusuyken, poliamoride iki taraf da başkalarına aşık olmakta özgürdür. Tabi bu noktada bazı ilke ve kurallar devreye giriyor:  Dürüstlük, duygusal yakınlık ve uzun vadede sürdürülebilir bir ilişki kurmak.. İlişki içinde olan herkesin birbirinden haberi ve birbirlerine karşı onayı olması  gerekiyor.

Yine Bir Hippi Hareketi

Poliamorinin tarihçesine bakarsak, 70’li  yılların Hippi hareketlerinden biri olduğunu görüyoruz. Free Love (Özgür Aşk) sloganı ile başlamış bu hareket… Poliamori adını alması  ise 1990’ları bulmuş.

iyi21 - Poliamori: İlişkinin Çoklu Hali.
iyi21 – Yine Bir Hippi Hareketi.

Aldatmak Değil, Özgürlük

Bu tarz bir ilişkinin içinde olan insanların her şeyden haberi olduğu ve bunları onayladığı için, ikili bir ilişkide oluşabilecek olan bir aldatma durumu söz konusu olmuyor. Sevgililer tek gecelik ilişki yaşamayıp aşık oldukları kişiler ile beraber vakit geçiriyorlar. Bu halkada herkes birbirini minimum düzeyde de olsa tanıyıp sevmeli. Yani sadece cinsellik üzerine kurulu bir ilişki değil. Duygusal bağların önem arz ettiği bir ilişki biçimi poliamori…

iyi21 - Yükselen İlişki Trendi Poliamori
iyi21 – Bu İlişkide Aldatmaya Yer Yok!

Peki Ya Hiç Kıskançlık Olmuyor mu?

Olmaması söz konusu bile değil herkesin tahmin edebileceği üzere. İkili ilişkilerin ömür törpüsü olan kıskançlık duygusu, ilişki kalabalıklaştıkça daha güçlü bir seyirde gerçekleşebiliyor. Poliamori tarzı bir ilişkide ise çiftler bu konuyu kabul etmekle beraber, kıskançlıkların konuşularak, doğru bir iletişim ile halledilebileceğine inanıyor. İlişkide dengeyi sağlamak adına çeşitli yöntemler uygulayarak herkesin mutlu ve huzurlu olmasını sağlamaya çalışıyorlar.

Poliamori İlişkide Kıskançlık Durumu.
iyi21 – Kıskançlığın Çoklu Hali.

Partileri Bile Var!

Yanlış anlaşılmasın, mecliste yer alan partilerden değil bu… Newyork’ta yaşayan ‘Poliamori Grubu‘ zaman zaman bir araya gelerek ev partileri düzenliyorlar ve dışarıdan kimse bu partilere dahil olamıyor.

 

İlişki-Cinsellikle İlgili Diğer Yazılarımıza da Bir Göz Atın

Dövmeli Erkekler Aldatmaya Daha Meyilli!

İnsan Hayatında Kaç Kez Aşık Olur?

Neden Uzun İlişkileri Bitirmekten Korkarız?

 

 

 

Önceki makaleYeni Alınan Kıyafetleri Mutlaka…
Sonraki makaleCinsel Birliktelikten Sonra Gelen Mutsuzluk
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here