Amerika’da ilişkiler üzerine çeşitli deneyler yapıldı ve ilginç sonuçlar çıktı…

Sol Kulağa Söylenen Güzel Sözler Daha Akılda Kalıcısol kulak

Sevgilinizin hangi kulağına fısıldadığınız önemliymiş. Çünkü bir kulaktan giren ses daha uzun süre hafızada kalıyor. Bunu Amerika’da yapılan bir araştırma kanıtladı. Deneklere kadın sesinden kelime dizeleri dinletildi.  Bu, bir kulağa duygu yüklü sözcükler diğerine ise duygusal yönden pek bir şey ifade etmeyen sesler şeklinde oldu.

Gönüllülerden hatırladıkları kelimeleri yazmaları istendi. Sağ kulağa söylenen duygu yüklü sözlükler %57 oranında hatırlanırken sol kulağa söylenenlerin %64’ünün hatırlandığı görüldü. Yani sinemada sevgilinizin solunda kalacak şekilde oturmanızda fayda var.

“Bundan Biraz Utanıyorum Ama Sizinle Tanışmak İstedim”

tanışmak

Kadınlarla dialog başlatmanın en iyi yolunu merak eden bir araştırmacı Amerika’da sıradan görünümlü bir adamı çeşitli barlara yolladı. Deneyi gerçekleştiren kişi, kadınlarla önceden hazırlanmış cümle kalıplarıyla iletişime geçti. Kadın eğer güler, göz kontağını sürdürür veya cana yakın bir cevap verirse olumlu, yürüyüp gider veya alay ederse olumsuz tepki olarak kabul edildi. İşte o açılış cümleleri ve beğenilme sıraları:

1-Bundan biraz utanıyorum ama sizinle tanışmak istedim.
2-Çalan grupla ilgili ne düşünüyorsun?
3-Size yaklaşmak için epey bir cesaret toplamam gerekti, en azından ismini sorabilir miyim?
4-Sizden daha fazla içebileceğime eminim.
5-Bana eskiden çıktığım birini hatırlatıyorsunuz.

Zıt Kutuplar Birbirini Çekmiyor

zıt kutuplar

Zıt kutupların birbirini çektiği söylense de yapılan bir deneyde bunun aksi ispatlandı. 6.000 Alman çift üzerinde yapılan araştırmada deneklere 15 temel soru soruldu ve psikolojide Büyük Beş olarak bilinen 5 kişilik özelliğinden hangisi içerisinde bulundukları tespit edildi.

1-Dışadönük: Kişinin enerjisi yüksek mi, çevresiyle ilişki kurma eğilimi var mı?
2-Arkadaş Canlısı: Kişi yardımsever mi, diğerleri ile empati kurma eğilimi var mı?
3-Dikkatli: Kişinin öz disiplini var mı, amacına yönelik mi?
4-Duygusal İstikrar: Kişi çabuk kızıyor, endişeleniyor veya kederleniyor mu?
5-Deneyime Açık: Kişi maceracı ve meraklı mı, sıradan fikirlere itibar etmiyor mu?

Çiftlerin bu kategorilerde puanları farklı mıydı? Kesinlikle hayır. Görüldü ki gayet birbirleriyle benzer kişilik özelliklerine sahiptiler. Çiftler özellikle dikkatlilik ve açıklık konusunda birbirleriyle benzeşiyorlardı. Ve sonuçlar çiftlerin birliktelik süreleri arttıkça daha da birbirlerine yakın çıktı. Bu da demek oluyor ki benzer insanlar daha uzun süre birliktelik yaşayabiliyor.

 

Önceki makaleKışın Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer
Sonraki makaleSurvivor 2017 Kadrosuna Göz Atalım
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here