renkler ile ilgili görsel sonucuRenklerin insan psikolojisi üzerinde belli etkilerinin olduğu bilimsel çalışmalarla birçok kez kanıtlandı. Dolayısıyla iş görüşmeleri ve diğer önemli görüşmelerde renklerin bu etkilerinden faydalanmak hayli mantıklı görünüyor. O halde hangi rengin nasıl bir anlamı ve insan üzerinde nasıl bir etkisi var inceleyelim.

kırmızı renk ile ilgili görsel sonucu

Kırmızı

Sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve saldırgan gibi kavramları simgeler. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır. Kırmızı, oldukça dikkat çekici bir renktir. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler insanların dikkatini hemen çeker. Kırmızı rengi tercih edenlerin, güç ve iktidara düşkün oldukları görülür. Bu kişiler aktif ve girişkendirler. Kaybetmekten hiç hoşlanmazlar ve elde etmeyi sever. Belirleyici ve yönlendiricidir. Arzuludur, iştahlı ve hırslıdırlar. Liderlik ve önderlik özellikleri ile kendilerini hemen fark ettirirler.

mavi renk kapak fotoğrafları ile ilgili görsel sonucu

Mavi

Mavi renk, yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve bağlılığı simgeler. İş görüşmelerine mavi giyerek gitmek işte ki kararlılığı ve bağlılığı ifade eder. Mavi doğal bir iştah kapatıcıdır. Kilo problemi olanların evlerini maviye boyamaları, yapılan diyet programlarına olumlu katkı sağlayabilir.  Mavi rengi tercih eden kişiler, toleranslı, hoşgörülü, anlaşma yanlısı olduklarını ve huzuru aradıklarını görmekteyiz. Kendileri ile barışıktırlar. Az ile yetinebilirler, sabırlı ve metanetlidirler. Ayrıca çok fedakârdırlar. Aileleri ve arkadaşları için oldukça özverili olmaları bazen suistimallere sebebiyet verebileceğinden dikkatli olmalıdırlar.

siyah renk kapak fotoğrafları ile ilgili görsel sonucu

Siyah

Siyah renk, bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken, diğer taraftan bağlılık, dayanıklılık, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bazıları siyahı güçlü ve ciddi görünmek için kullanır. Siyah rengi seven insanlar genellikle özgüveni yüksek ve kararlı kimselerdir. İnatçılık ve aşırı hırs gibi olumsuzlukları vardır. Ayrıca, siyah giyen insanların ruhsal sorunlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

mor renk ile ilgili görsel sonucu

Mor

Mor renk Asaleti simgeler. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Morun açık tonları olan leylak ve lila gibi renkler ilham verdiği için çalışma odalarında tercih edilebilir. Mor rengi seven insanların ruhsal dünyaları çok ön plandadır. Duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olmaları daha fazladır.

turuncu renk ile ilgili görsel sonucu

Turuncu

Turuncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici ve iç açıcı bir renktir. Turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir.  Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir ve zihni tetikler. Turuncu rengi seven insanlar genellikle dışa dönük, enerji dolu, sempatik ve sosyal ilişkileri kuvvetlidir.

Önceki makaleBebeksi Görünümlü Bir Yüze Sahip Olun!
Sonraki makaleErkekler Yatakta Nasıl Kadın İster?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here