Yaşanılan Aşk Türleri Nelerdir?

Kadın veya erkek fark etmeksizin yaşadığımız aşkın her türlüsü çok değerlidir. Bazı insanlar aşık olmaya aşıkken, bazıları ise hayatlarında olan tek kişiye aşıktır. Aşkın olmadığı yerde, mutluluğu bulmak çok zordur. İnsanları hayata bağlayan yegane şey aşktır. Ancak aşklarda empatisiz bir tutum sergilemek, sizi aşkın güzelliklerinden mahrum bırakacaktır. Aşkı yaşamak için öncelikle aşkı anlamalısınız.

Aşkı kategorilere ayıracak olursak, her ne kadar doğru olmasa da faydalı bilgiler elde etmiş oluyoruz.

Uzmanlara göre aşkın 6’ya ayrıldığı söyleniyor. Bunlar birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılır. Birincil aşklar: Tutkulu aşk, arkadaşça aşk ve oyunlu aşktır. İkincil aşklar: Sahiplenici aşk, mantık aşkı, beklentisiz aşk. İkincil aşklar, birincil aşkların birleşimiyle oluşmaktadır. Sahiplenici aşk; tutkulu ve oyunlu aşkın birleşimidir. Mantık aşkı; arkadaşça ve oyunlu aşkın birleşimidir. Beklentisiz aşk da; tutkulu ve arkadaşça aşkın birleşimidir.

Bu yazımızda sizlerle birincil aşkları inceleyeceğiz.

1. Tutkulu Aşk

Sevgi ve yoğun bir duygusallıktan oluşur. Neredeyse ilk görüşte aşık olunur. Son derece sahip çıkılır ve fiziksel olarak yakınlaşmak esastır. Bu aşka tutulan kişi karşı tarafta neyin hoşuna gittiğini rahatça söyleyebilir. Çünkü aşık olduğu kişinin birkaç farklı özelliği, onu etkilemiştir. Aşkı için her riski göze alabilirler. Tutkulu aşk yaşayan çiftler birbirlerine karşı güven hissederler ve birlikteyken güvende olduklarını düşünürler.

2. Arkadaşça Aşk

Bu aşk türünde ihtiras pek ön planda değildir. Genellikle ortak noktalar paylaşılır, birbirine ilgi duyulur ve arkadaşlığa önem verilir bu aşk çeşitinde. Tutkulu aşkın tam tersi olarak aniden değil de zamanla oluşur. Güven ve sevgi de zamanla birlikte yavaş ama sağlam temelli oluşur. Bu aşk türünde fiziksel yakınlık ve cinsel yaklaşım pek önemli değildir. Kişiler fiziksel çekimlere değil de tavırlara ve kişiliklere aşık olurlar. Bu aşkı yaşayan kişiler ilişkiye başladıklarında çok sadık bir duruş sergilerler.

3. Oyunlu Aşk

Pek bağlayıcı olmayan bu aşkta temel esas eğlencedir. Kişiler birlikteyken çok eğlenirler ve birlikte olmaktan çok büyük haz alırlar. Cinsellik ve fiziksel yakınlık da önemlidir. Ancak tutkulu aşktaki kadar değil. Bu aşk türü duygusal anlamda pek yoğun değildir. Aşk içindeki kişiler birbirleriyle oyun oynadıklarını düşünürler ancak bunun farkında olmazlar. Aynı maçlardaki gibi rekabet ve üstünlüğü kurma konusunda çekişme yaşarlar. Ancak bu aşkın temel yanı da budur. Arkadaşça aşk yaşayan insanlar, duygusal olarak yeni ilişkilere başlamaya ve yeni kişiler tanımaya her an hazırdır. Aşık oldukları kişilere karşı saplantı içinde değildirler ve sürekli olarak onlarla birlikte olmak istemezler. Çoğu zaman heyecanı yitirip birlikte olunan kişinin sıkıcı olmaya başladığını düşünüldüğünde ilişki sonlanır. Ayrıca bu tarz aşk yaşayanlar ilişkilerinin ciddileşmesinde pek hoşlanmazlar.

Önceki makaleEkmek Yemeği Bıraktığınızda Ne Olur?
Sonraki makaleK Vitamininin İnanılmaz Faydaları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here