Sağlıklı beslenme ve insan sağlığında yapılan çalışmalar konusunda pek çok çalışma yapılmaktadır. Günümüzde bu alanda yapılan çalışmalardan biri de hangi yiyeceğin hangi organa iyi geldiğidir. Yapılan çalışmalarda organlara benzeyen yiyeceklerin, benzedikleri organlara iyi gelen yiyecekler olduğu ortaya konulmuştur.

Zencefil (Mide)

Midenin yanı sıra bağırsağa da benzetilen ve özellikle mideye yararları ile bilinen zencefil, kusma ve deniz tutması gibi sorunların tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından zengindir. Mideden kaynaklanan, sindirim problemleri, tedavisinde, yağlı ve karbonhidratlı besinlerin tüketiminden sonra ortaya çıkan gaz problemi ve kusma vb. gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Patates (Pankreas)

Pankreasa şekilsel olarak benzeyen patates hem diyabet hastalarının glisemik indeksini dengeler hem de pankreasın sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlamaktadır. B6 vitamini bakımından zengin olan patates, pankreas kanseri  başta olmak üzere birçok kanser türü ile savaşmada etkilidir. Anti-aganing (yaşlanma karşıtı) olma özelliği ile de bilinmektedir.

Domates (Kalp)

C vitamini bakımından zengin olan domates, kalp gibi kırmızı renge ve dört odacığa sahiptir. Kalp dostu olarak bilinen bu besin, kalple ilgili hastalıkların pek çoğunun önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Kalbin en önemli ihtiyaçlarından biri olan likopeni yoğun olarak içermektedir. Önemli bir antioksidan ve lif kaynağıdır. Kanser önlemede etkilidir. Yapılan çalışmalarda domatesin damar tıkanıklığının önlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Üzüm (Akciğer)

Üzüm salkımları yapı bakımından akciğerlere benzetilmektedir. Akciğerin en yapısı alveollardır. Alveollar, oksijeni kan dolaşımına iletmekle görevlidir. Üzüm, akciğer kanseri, alerjik astın  riskini minimalize etmektedir. Proantosiyanidin olarak adlandırılan antioksidana sahip olan üzüm, mevsiminde bol miktarda tüketilmelidir.

Greyfurt (Meme)

Narenciye olarak sınıflandırılan greyfurt ve portakal, limon gibi meyveler, memeye benzetilmektedir. Kadınların meme sağlığının korunmasına destek olmaktadır. Yapılan çalışmalarda, greyfurtun meme kanseri hücrelerinin gelişimini önleyen limonoid adlı fitokimyasalı içermektedir. Gögüs sağlığı için kadınların narenciye grubu meyveleri düzenli olarak tüketmesi önerilmektedir.

Avokado (Rahim)

Rahim ağzına olan benzerliğiyle dikkat çeken avokado, katmanlı yapısı ile de rahimle benzerlik gösterir. Rahim ağzı kanserini önleyen ve kadınların hormon dengesini düzenleyen avokado hamile kadınların sağlığı için önemlidir. Dalında dokuz ay kalan ve bu süreçte gelişen avokadonun, rahim sağlığına yönelik yararları  uzmanların ilgisini çekmektedir.

Ceviz (Beyin)

Organa benzeyen yiyecekler arasında en yaygın olarak bilinen yiyecek olan ceviz, kıvrımları ve iki parçalı yapısı ile beyine benzemektedir. Beyin sağlığı için önemli bir besindir. Omega-3, folik asit ve E vitamini bakımından zengindir. Alzheimer hastalığı ile mücadelede önemli bir yere sahiptir. Günde 4 ceviz tüketilmesi beyin sağlığının korunması için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Havuç (Göz)

Beta-karoten bakımından zengin olan havuç, dilimlendiğinde göze benzetilmektedir. Göz sağlığını koruma ve göz bozukluğunu önleme etkisi bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda katarakt hastalığının önlenmesinde etkili olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Uzmanlar göz sağlığının korunması için küçük yaşlardan itibaren havuç tüketilmesini önerilmektedir.

Kereviz (Kemik)

Kemik yapısına benzetilen kereviz, sodyumun önemli bir kaynağıdır. İçeriğinde bulunan silisyum, kemiği güçlendiren elementtir. Romatizma, romatoid artrit gibi kemik hastalıkların tedavisinde kullanılan kereviz, kemik erimesi hastalığının önlenmesinde etkilidir.

 

 

 

 

Önceki makaleAnanasın Faydaları Nelerdir?
Sonraki makaleMevsim Geçişlerinde Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?