Özellikle sağlıklı beslenme ve fit tariflerin olmazsa olmazları arasında yer alan chai tohumu, aktarlarda ve marketlerde yerini aldı. Omega-3 bakımından zengin olan chai tohumu hem tok tutan hem de vücut sağlığını destekleyen, bağışıklık güçlendiren bir üründür. “Chai tohumu nasıl tüketilmelidir?” başlıklı yazımızda chia tohumunu yakından tanıyacağız.

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu, Güney Amerika’da yetişen bir tür adaçayı olan salvia hispanica bitkisinin, minik siyah tohumlarıdır. Chia, Maya dilinde ‘güç’ anlamına gelmektedir. Ballıbabagil familyasının bir üyesi olan güçlü bir lif kaynağı ve antioksidandır. Özellikle Orta ve Güney Meksika ile Guatemala’da yetişen bu bitkinin Kolomb öncesi dönemde Aztekler tarafından ekildiği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu, somon ve keten tohumundan daha fazla Omega-3 içermektedir. Beyin ve kalp sağlığı için önemli olan Omega-3’ün yanı sıra bol miktarda A vitamini, B1 ve B3 vitaminleri, E vitamini, D vitamini, kükürt, kalsiyum, demir, iyot, magnezyum, bakır, çinko gibi çeşitli mineraller, lif ve esansiyel yağ asitleri içermektedir. Chia tohumunun faydaları ise şu şekildedir:

 • Protein bakımından zengin olması sebebi ile veganlar tarafından sıklıkla tüketilir.
 • İçerdiği triptofan adlı aminoasit, tokluk hissi sağlar, rahat uykuya dalmaya yardımcı olur ve mental olarak daha iyi hissedilmesini sağlar.
 • Chia tohumu aynı zamanda iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseriti düşürür.
 • İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminin dostudur.
 • Kabızlık önlemede etkilidir.
 • Yüksek kalsiyum içeriği ile kemikleri güçlendirir ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Daha sağlıklı bir cilde sahip olmaya yardımcı olurken yaşlanma belirtilerini azaltan etki gösterir.
 • Vücudun insülin düzeylerini dengelemesine yardımcı olur.
 • Bağırsak hareketlerinin düzenli hale gelmesine yardımcı olur.
 • Enerjinin ve metabolizma çalışma hızının artmasını sağlar.
 • Hamilelikte tüketilmesi yararlıdır.
 • Gluten içermediği için çölyak hastaları tarafından tüketilebilir.

Chia Tohumunun Zararları Nelerdir?

Chia tohumu, sağlık açısından faydaları ile bilinse de fazla tüketimi sağlık için sorunlara yol açabilir. Fazla tüketilen chia tohumunun zararlarını şu şekilde sıralayabilir:

 • Chia tohumu fazla tüketilirse; kabızlık, ishal ve şişkinlik gibi durumlar yaşanabilir.
 • Yüksek Omega 3 içeriği kanın incelmesine ve sulanmasına yol açabilir. Bu durumda da düşük tansiyon problemi ortaya çıkabilir.
 • Diyabet hastalığı için alınan ilaçlarla zararlı olabilecek etkileşime girebilir.
 • Alerjik reaksiyonlara ve gastrointestinal problemlere yol açabilir.

Chia Tohumu Zayıflatır Mı?

Lif oranı yüksek besinler, düşük kalorilidir ve uzun süren tokluk hissi sağlar. Lif bakımından zengin olan chia tohumu, yüksek seviyede omega-3, yağ asitleri ve alfa-linoleik asit içermektedir. Kilo vermeye yardımcı olan chia tohumu, içerdiği antioksidanlar ve bol su emen ve genişleyen liflerin sağladığı tokluk hissi sayesinde kilo verme sürecinde önemli bir yardımcı besindir. Chia tohumunun kalorisi 100 gramda 486,1 kcal’dir. Yüksek protein içeriği ile yağ yakma ve kan şekerini dengeleme sürecinde etkilidir.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumu, sıklıkla çiğ olarak tüketilir. Salataya, yoğurda, çorbalara ve smoothielere ekleyerek doğrudan tüketebilirsiniz. Sıvı bir gıdanın içine konulup bekletildiğinde, içeceğin jölemsi-jel bir kıvam almasını sağlamasını sağlar ve karışım, muhallebi benzeri bir dokuya kavuşur.

Chia tohumunu hem tane tane hem de sıvı besinlerle karıştırıp jel kıvamında tüketilebilen chia tohumunun, keskin bir tadı ya da kokusu olmadığı için besinlere rahatlıkla eklenebilir.

Chia tohumunu çiğ kullanmak isterseniz, meyve karışımlarınıza, yoğurda, yulaf karışımına, salataya 1 yemek kaşığı ekleyebilirsiniz. Neredeyse her yiyeceğin üzerine ekerek hem sağlıklı hem de doyurucu  bir besin elde edebilirsiniz.

Çay olarak tüketmek isterseniz,1 fincan suya 1 tatlı kaşığı ekleyip 10 dakika demlenmesini bekleyebilirsiniz. Saatlerce beklemiş chia tohumu çayı zararlı etki gösterebileceği için sabah ve akşam bir fincan taze demlenmiş çay tüketmeye dikkat edin.

Yoğurt, chia tohumu ve seçtiğiniz meyveleri blenderdan geçirerek sağlıklı ve lezzetli bir karışım elde edebilirsiniz. Ya da bir kâse yoğurda1 tatlı kaşığı chia tohumu karıştırarak dolapta bir gece bekletip ertesi gün tercih ettiğiniz meyvelerle tüketebilirsiniz.

Chai Tohumu Ne Kadar Tüketilmelidir?

Besin değeri bakımından zengin olan chia tohumunun iki yemek kaşığı olarak tüketilmesi önerilmektedir. Amerikan Diyet Rehberi’ne göre, chia tohumunun günlük 48 gram üzerinde kullanılmaması gerektiği açıklanmıştır. İki yemek kaşığı chai, yaklaşık olarak 140 kaloridir. Ayrıca iki kaşığı; 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gram karbonhidrat ve 11 gram lif içerir. Fazla tüketimi alerjik reaksiyona yol açabilir.

Önceki makaleÇörek Otunun Mucizevi Etkileri
Sonraki makaleFethiye’nin Efsane Koyları