Obezitenin ve fazla kilolunun yaygınlaştığı günümüz dünyasında, sağlıklı yaşamanın sırrı dengeli ve düzenli beslenmedir. Hepimiz fazla kilolarımızdan kurtulmak ve dengeli beslenebilmek için arayışlar içerisine giriyoruz. Farklı yol ve yöntemler kullanarak deneyerek, sağlığımıza faydanın yanı sıra zarar da verebiliyoruz. Diyet formüllerini araştırırken fit vücutlarıyla karşınıza çıkan Hollywood ünlülerinin fit kalmak için nasıl beslendiklerini, formlarını korumak için neler yaptıklarını biliyor musunuz? Formlarını korumak için organik gıdadan şaşmayan ünlülerden kimisi vejetaryen kimisi de makrobiyotik beslenmeyi tercih etmesinin nedenlerini sizler için ele alıyoruz.

Beden, zihin, ruh bütünlüğünü sağlanamadan sağlıklı olmanın mümkün olmadığına dair tartışmalar son yıllarda yapılmaktadır. Bütünsellik sağlanamadan yaşlanmanın etkilerine karşı durma konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Bunu keşfeden ünlülerin yüzlerine baktığımız zaman yıllar geçmesine rağmen yüzlerindeki gençlik ve güzelliklerinin arttığına şahit oluyoruz. Bundan suni estetik dokunuşlarının etkisini görmezden gelemeyiz tabii ki ama asıl neden sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçmektedir. Ünlülerin yaşam tarzlarına bakacak olursak üç ana unsurun, kaliteli uyku, doğru beslenme ve düzenli hareket, ön plana çıktığını görüyoruz. Ünlülerin iyi yaşam rutinlerini sizler de uygulayabilirsiniz.

1-) Kaliteli Uyku

Fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığımızın sürdürülebilir olmasının en önemli gereksinimlerinden birisi de uykudur. Sağlıklı ve kaliteli bir uykunun kaç saat olmasına yönelik tartışmalar halen sürmeye devam etmektedir. Uyku süresi tartışmaları devam etmesine rağmen stresli, tempolu yaşamımızda ünlüler hangi rutini uyguluyor dersiniz? Her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte uyanarak uyku rutininizi oluşturabilirsiniz. Ünlülerden Jessica Alba her gün saat 05.30’da kalkıp stres ve ter atıcı antrenmanlar yaparak gününe başlıyor. Kate Hudson gibi doğa aşığı iseniz kendinizi motive etmek amacıyla açık havada yürüyüşler ve egzersizler yapabilirsiniz. Jennifer Aniston, İnsomnia probleminden kurtulmak amacıyla yatağa girmeden önce yaptığı gibi meditasyon, günlük tutma, esneme ve nefes hareketleri ile iyi bir uyku geçirebilirsiniz. Brad Pitt, Arnold Schwarzenegger’in yaptığı gibi uyumadan birkaç saat önce teknolojik aletlerle temasınızı keserek  sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz.

2-) Doğru Beslenme

Beslenme konusunu konuşurken Romalı filozof-şair Lucretius’un şiirlerinde dediği gibi “Bir kişinin yiyecegi diğerinin zehiri olabilir” sözü ile başlamak daha doğru olur. Ketojenik beslenme, makrobiyotik beslenme, alkali beslenme, çiğ beslenme, veganizm, meyve suları, fastingler, detoksların ön plana çıktığı yüzlerce diyet programı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bizler için hangisinin doğru olabileceğini, günümüz teknolojisi ve gelişmiş tıp dünyasında cevap bulabiliriz. Zararlı olan yiyecek ve içeceklerden uzak durarak beslenme için önemli bir adım atabiliriz. Maddi imkanları olmasına rağmen ünlüler öze, basite, doğala dönerek farkındalıklarını geliştiriyorlar. Önceden ünlülere diyet ile ilgili soru sorulduğunda otomatik olarak aldığımız salata, sebze cevabını duymuyoruz. Ünlüler paketli hazır yiyeceklerden uzak durup, evde organik sebze, meyve ve proteinleri kullanarak yemeklerini kendileri hazırlıyor. Örneğin Cameron Diaz Gwyneth Paltrow’a sorulan ıssız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız sorusuna avokado ağacı, limon ağacı, zeytin ağacı, tavuk ve horoz alırım, okyanusun suyundan da tuzumu yaparım cevabını vererek doğal ürünlerin kendisi için önemine vurgu yapmıştır.

3-) Düzenli Hareket

Uyku ve beslenmemize dikkat etmemiz sağlıklı bir yaşam için yeterli mi? Elbette ki yeterli değil. Daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam için düzenli hareket etmemiz oldukça önemlidir. Çünkü düzenli olarak yaptığımız fiziksel hareketlerin zihinsel sağlığımızı korumasında etkili bir araçtır. Ünlüler stresli ve tempolu yaşamlarını dengelemek amacıyla, hareketi hayatlarının bir parçası haline getirmiştir. Hareket olarak ağırlık çalışma, yoga, kardiyo, dans, yüzme, kickboxing gibi sporları seçen ünlüler bunu düzenli olarak haftanın her günü uyguluyor.

 Sharon Stone

sharon_stone_kimdir?

90’lı yıllara damgasını vuran 10 Mart 1958 doğumlu olan oyuncu, manken Sharon Stone, ilerleyen yaşına rağmen fit vücuduyla ve  yüzünde yaşlılık izlerine dair belirtileri olmayan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yaşlanmanın doğal süreçlerinden en az etkilenmek için antiaging diyetini uygulayan oyuncu, karbonhidrat, yağ içeriği düşük, meyve,sebze ve protein ağırlıklı beslenmesini kontrollü şekilde uyguluyor. Sharon Stone günlük düzenli olarak 8 bardak su içmeyi de ihmal etmiyor.

Natalie Portman

nathalie_portman

Hayvanları çok sevdiği için vejetaryen beslenme tarzını uygulayan oyuncunun, hamilelik sırasında ve sonrasında fit vücuduyla karşımızda olmaya devam ediyor. Portman beslenmesinde sebze, meyve, ekmek, makarna, pirinç, zeytinyağından sıklıkla ve düzenli şekilde faydalanıyor. Halen gencim ve şanslıyım ki metabolizmam hızlı çalışarak yediklerimi yakıyor diyen Portman bedeniyle ilgili sıkıntı yaşamadığını belirtiyor.

Keira Knightley

keira-knightley

Knightley, beslenme konusunda farklı bir yöntem uyguluyor. Yalnızca çok acıktığı zamanlarda beslenmesinin yanı sıra, günde 6 defa küçük porsiyonlar halinde besin tüketip sindirim sistemini gün boyunca aktif tuttuğunu söylüyor. Beslenmede bedenini dinlediğini söyleyen Knightley, Beslenmede tek kuralım, bedenimin sesini dinlemek. Vücudum demir eksikliği hissediyorsa bana et yemem gerektiğini söylüyor. Soğuk havalarda ise bağışıklığımı artırmak için bol bol portakal yiyorum diyor.

Nicole Kidman

nicole_kidman

İlerleyen yaşına rağmen fit ve dinç vücudundan bir şey kaybetmeyen Kidman, formunu organik yiyecek ve içeceklere borçlu olduğunu söylüyor. Spor, diyetle arası iyi olmayan oyuncu, gün içinde yüksek yağ içerikli besinlerden uzak durup, az ve sık sık yemek yemenin kendisi için yeterli olduğunu söylüyor.

 

 

Önceki makale2022 Makyaj Trendlerini Mercek Altına Alıyoruz!
Sonraki makaleYıldız Tilbe’nin Sokak Köpekleri Hakkındaki Tweetleri