Yumurta kültür ve dini bakımdan farklı anlamlar taşıyan bir obje olarak karşımıza çıkmaktadır. Eski Pagan dönemi inanışları, Antik Mısır Hz. Musa’nın İsrailoğulları kurtarmasında, Antik Yunan mitolojisinde, İran kökenli Nevruz Bayramı ve Hıristiyanlık gibi kültür ve inanışlara kadar çok farklı dönemlerde kullanılan yumurta, bugün değerini korumaya devam etmektedir. Hıristiyanlık için önemli bayramlardan birisi de Paskalya Bayramıdır. Paskalya (Easter) kelimesinin kökenleri eski Pagan inanışında yeniden doğuşu, doğan güneşi temsil eden Tanrıça Eostre’den gelmektedir. Paskalya Bayramı Hıristiyanlık inancına göre Hz. İsa’nın öldürüldükten üç gün sonra yeniden hayata dönüş mucizesinin kutlandığı bir bayramdır. Paskalya Bayramı her yıl farklı bir tarihe denk gelmesinin sebebi ise Doğu ile Batı Kiliselerinin tarih konusunda tartışmalarda kesin bir sonuca varamamasıdır. 5 haftalık bir hazırlık süreci yapılan Paskalya Bayramının sembollerinden Paskalya yumurtalarının hikayesini hiç merak ettiniz mi? Bugün ki yazımızda çok fazla merak edilen Paskalya yumurtalarını konu edineceğiz. İyi Okumalar!

Paskalya Bayramında Yumurtalar Neden Boyanır?

paskalya_bayrami_
.

Hristiyan inanışına göre, Hz. İsa’nın çölde Tanrı için 40 gün oruç tutarak, 40 gün boyunca hayvansal gıdalardan uzak durmuştur. Var olan bu öğretiyi benimseyen Hristiyanlar, 40 gün boyunca oruç tutarlar ve bu oruca da “Büyük Perhiz” denilmektedir. Hristiyanlar , büyük perhiz boyunca, tavuk yumurta gibi hiçbir hayvansal gıdayı yemezler. Bu süre zarfında 40 gün boyunca tavuklar yumurtlamaya devam eder. 40 gün boyunca biriken yumurtalar bozulmaması için soğan konulan suda kaynatılır. Kaynatılan yumurtalar, yeni gelen yumurtalarla karıştırılmaması için kırmızıya boyanır. Tutulan büyük perhiz orucundan sonra ilk öğünde kırmızıya boyanan yumurtalar yenilir. Paskalya Bayramında Paskalya yumurtaları neden kırmızıya boyanır? Sorusunun cevabına gelecek olursak; Hristiyanlar için yumurta Hz. İsa’nın öldürülmesinden sonra dirilmesinin sembollerinden birisi olarak bilinir ve bu olayla ilgili farklı hikayeler anlatılmaktadır. Paskalya yumurtalarının hikayelerden bazıları şu şekildedir;

Mary Magdalene Paskalya Yumurtası Hikayesi

paskalya_efsaneleri

Hristiyanlığın Ortodoks mezhebinde Paskalya yumurtaları için en yaygın olarak anlatılan hikayelerin başında gelen Mary Magdalene’dir. Mary Magdalene Paskalya yumurtalarını boyayan ilk kişi olarak bilinir. Hz. İsa’nın ölümden sonra diriliş mucizesinden sonra Mary Magdalene ve havariler farklı ülkelere mucizeyi anlatmak için dağılırlar. Bunu duyan bir kadın, bu haberi Tiberius’a iletti. Tiberius’da, bu mucizeyi Roma İmparator’u Kral Sezar’a iletti. Kral Sezar, yalnızca bağışta bulunabileceklerini ( fakir ise en azından yumurta getirmesi şartı konuldu) duyurdu. Mary Magdalene bir elinde yumurta ile Kral Sezar’ın karşısında çıkıp, gerçekleşen mucizeyi anlattı. Sezar anlatılanlara gülüp tıpkı bir yumurtanın birdenbire kırmızıya dönüşemeyeceği gibi, ölülerde dirilmez diyerek Hz. İsa’nın dirilme mucizesini reddetti. Bu sözlerden sonra Mary Magdalene’ın elindeki yumurtanın içi kan ile dolup, dışı kırmızı hale gelmiştir.

Paskalya Yumurtasında Yahudilerin Havarilerle Yemek Hikayesi

son_aksam_yemegi_.

Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonra halk Yahudiler tarafından yapılan yemekte toplanmışlardır. Masada sadece kızarmış tavuk ve yumurta bulunmaktaymış. Havariler yemek sırasında Hz. İsa’nın 3 gün sonra yeniden dirileceğini söyleyince evin sahibi onlara inanmayıp, kızarmış tavuk tekrar canlanıp, yumurtalar kırmızıya boyandığı zaman inanacağını söyledi. Bir anda mucize gerçekleşti ve yumurta kırmızıya boyanıp, kızarmış tavuk dirilip canlanmıştır.

Paskalya Yumurtasında Havari Peter Efsanesinin Hikayesi

havari_peter_kimdir?

Havari Peter ve öğrencileri Hristiyanlığı anlatmak için öğrencileriyle birlikte şehirde dolaşırlarken, Hristiyan karşıtlarının taşlı saldırısına uğramışlardır. Kalabalıktan atılan ilk taş kırmızı yumurta rengine dönüşüp, Havari Peter ve öğrencilerinin önüne düşmüştür. Taşların kırmızı yumurtaya dönüşmesi düşmanları da yaptığı hatadan döndürüp, inanmaya yöneltmiştir.

Paskalya Yumurtasında Hz. Meryem’in Hikayesi

hz_meryem_kimdir

Hz. İsa’nın annesi Hz. Meryem, çocuğunun oyuncak olarak kullanıp oynaması için yumurtayı boyayıp vermiştir. Hz. İsa’nın boyanmış yumurta ile oynadığı gören halk da yumurtalarını boyayıp çocuklara vermeye başlamıştır. Böylece ilerleyen dönemlerde,  Hz İsa’nın öldürülmesinden sonra yeniden hayata dönüşünün sembolü olarak yumurtalar boyanmaya başlanmıştır. Çünkü yumurta içinde bir canlı barındırıyor ve yumurta içten bir müdahale ile kırıldığında kalbi atan bir canlı yaşamına başlıyor.

Önceki makaleRamazan Ayında Oruç Tutarken Uygulayacağınız Altın Tavsiyeler
Sonraki makaleBüyük Ses Getiren; Dünya’da Yapılmış En Ünlü 1 Nisan Şakaları