Festivaller Neden Önemlidir?

İnsanlar, sosyal birer varlık oldukları için eğlenmeyi, yeni insanlarla tanışmayı, konuşmayı, sohbet etmeyi ve güzel anılar biriktirmeyi severler. Festivaller de insanların eğlenmesi ve yeni insanlarla birlikte güzel anılar biriktirmesi için gereken ortamları onlara sağlayan keyif dolu etkinliklerdir. Siz de eğer 21. yüzyılın beraberinde getirdiği yoğun hayattan sıkıldıysanız ve bulunduğunuz yerden uzak bir noktada çılgınlar gibi eğlenmek, gittiğiniz yerin kültürünün beraberinde getirdiği unsurları keşfetmek ve unutamayacağınız anılara sahip olmak isterseniz; aşağıda anlatacağımız ünü tüm dünyaya yayılan festivallerden birine katılmayı seçebilirsiniz. Hepinize festival tadında günler! 🙂

La Tomatina Festivali

İspanya’nın dünya çapında en çok bilinen festivallerinden La Tomatina Festivali Türkiye’de daha çok Domates Festivali adıyla bilinmektedir. Ağustos ayının son Çarşamba gününde İspanya’nın Buñol kentinde yapılan festival toplamda 1 saat sürse de; ülkede yıl boyu bu festivalde kullanılacak domatesler yetiştirilmektedir. Kökeni tam olarak bilinmeyen festivalin geçmişinin 1944 yılına dayandığı tahmin edilmektedir. Yine festivale dair konuşulan bir efsanede bu festivalin kentlinin memnun olmadığı bir konsey üyesine ellerindeki domatesleri fırlatmalarıyla başladığı söylenmektedir. Ağustos ayının son Çarşamba gününün sabırsızlıkla beklenmesini sağlayan La Tomatina Festivali, bir miktar jambonun saat 10’da uzun bir direğin üzerine konmasıyla başlar. Uzun boylu birinin jambonu yere düşürmesiyle de sıra insanların birbirlerine domates fırlatmalarına gelir.  Yaklaşık 1 saat süren festival sonrasında ücret ödeyerek üzerinizdeki domates kalıntılarından arınmanız mümkündür. Ya da Buñol kentinin sakinleri sizleri büyük hortumlarıyla yıkayabilir. Siz de yolunuz Ağustos ayında bu kente düşerse La Tomatina Festivali’ne katılarak kendinize domates sulu, kırmızı renkli ve eğlence dolu bir gün armağan edebilirsiniz.

iyi21- Domates Festivali

Holi Festivali

Hintlilerin baharın gelişini kutlamak için düzenledikleri Holi Festivali, insanların topraktan yapılan boyaları önce kendi yüzlerine sürmeleriyle başlıyor. Kendisini rengarenk bir görünüme kavuşturan insanlar, sonrasında da bu boyaları meydanlarda birbirlerine atarak hem birbirlerinin bedenlerini hem de havayı renklere bürüyor. Baharın gelişiyle doğanın yeniden doğuşunu kutlamak için yapılan bu festival dünyadaki en eğlenceli ve renkli festivallerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Siz de renklerin birlikteliğinden doğan cümbüşle stres dolu ruh halinizden arınmak istiyorsanız; Holi Festivali’ne gitmeyi wishlistlerinize eklemeyi unutmayın.

Not: Eğer bu eğlenceli festivale katılmak için Hindistan’a gidecek kadar çok vaktiniz yoksa size ufak bir önerimiz var. Bu festivalin benzerleri son birkaç yıldır İstanbul’da da yapılıyor. Bu yıl 27 Nisan’da yapılacak festivalde Edis gibi ünlü sanatçılarda yer alacak. Siz de bilet alarak 27 Nisan’da Sarıyer Life Park’taki İstanbul Holifest’e katılabilirsiniz.

iyi21- Holi Fest

Takanukay Festivali

Peru’da düzenlenen ve ismini Peru’da konuşulan en eski lehçelerden birinden alan Takanukay Festivali, oldukça ilginç bir festival. Çünkü bu festival müzikli eğlencelerden ya da insanların birbirlerine boya atarak kaynaştıkları festivallerden oldukça farklı. Takanukay Festivali’nde birbirinden farklı kategoriler var ve her kategoriden kişi kendi kategorisinden husumetli olduğu kişiyle meydana çıkıp hakemler eşliğinde dövüşüyor. Dövüş sırasında uyulması gereken en önemli kural ise; yere düşen kişiye asla vurulmaması… Çünkü yere düşen rakibine vuran bir kişi olursa ;kırbaç cezası alabilir. Her yıl düzenlenen bu festival Aralık’ın 25’inde yapılıyor. Festivalin tarihinin yılın son günlerinde seçilmesinin de özel bir nedeni var: Takanukay Festivali aracılığıyla sorunları dinen kişilerin yeni yıla küs girmemesi hedefleniyor. Çünkü dövüş sırasında hırsını atan kişiler sonrasında düşmanıyla dost olarak festivalden ayrılıyor.

Not: Takanukay Festivali’ne kimse ile küs olmamasına rağmen katılan ve sadece kendi bedensel gücünü gözler önüne sermek isteyen kişilerin sayısı da oldukça fazladır.

İyi21- Takanukay Festivali

Oktoberfest

Bira denince bile heyecanlanıyor musunuz? O zaman aradığınız her şeyi Almanya’nın Münih kentinde  ünlü Oktoberfest’inde bulabilirsiniz. Çünkü bu festivalin odak noktası, ana malzemesi, konusu kısacası her şeyi bira. İstediğiniz aromada, istediğiniz sertlikte ve istediğiniz lezzette biraları Oktoberfest aracılığıyla yapılan deneyimleyyebilirsiniz. Eylül ayının son günlerinden Ekim ayının ilk haftasına kadar süren 16 günlük festival aracılığıyla siz de biraya, neşeye, alkole ve keyfe doyabilirsiniz.

İyi21- Oktoberfest

Cheese Rolling (Peynir Yuvarlama) Festivali

İngiltere’ye özgü festivallerden Cheese Rolling Fest, İngiltere’nin Gloucester bölgesindeki Cooper’s tepesinde gerçekleştiriliyor. Her yıl 25 Mayıs tarihinde yapılan festivalde dik tepeden aşağı bırakılan tekerlek biçimindeki peyniri yakalamaya çalışan insanlar ortaya renkli görüntüler çıkmasını sağlıyor. Peyniri yakalamak için koşan insanlar zamanla atmosferin büyüsüne kapılıp peynirin arkasından yuvarlanmaya başlıyor ve bu garip durum da festivali daha da ilginç bir hale bürüyor. Festivali kazananın peşinde koştuğu peynire sahip olması da bu festivali enteresan kılan bir başka detay…

İyi 21- Peynir Yuvarlama Festivali

Mardi Gras (Yağlı Salı) Festivali

Fransa’da geçmişte Büyük Perhiz öncesindeki salı günü insanların istedikleri her şeyi yemesi için yapılan Yağlı Salı Festivali, günümüzde ilk günkü amacından oldukça farklı bir yöne sapmıştır. Şu an bu festivalde erkekler kadınlara renk renk boncuk kolyeler hediye etmektedir ve hediyeyi alan kadın eğer ki kendisine verilen kolyeyi beğenirse kolyenin sahibi erkeğe göğüslerini göstermektedir. Her yerin boncuklarla dolu olduğu ve insanların oldukça fazla yemek yediği bu festival, dünya üzerindeki en ilginç festivallerden bir diğeridir.

İyi21- Yağlı Salı Festivali

Running of the Bulls (Boğa) Festivali

6-14 Temmuz tarihleri arasında İspanya’da yapılan Boğa Festivalini hemen hemen hepimiz biliyoruzdur. Çünkü bu festivalden görüntüler her yıl her ülkede haber programlarında yerini alıyor. 8 gün boyunca birçok eğlenceli etkinliğe ev sahipliği yapan bu festival, boğa koşusunun adrenalin ve gerilim dolu atmosferiyle akıllarda kalıyor. Belirlenen sokağın başından salınan boğalar, festivale katılan topluluktaki insanları kovalayarak ilginç bir atmosferin oluşmasına neden oluyorlar. Boğa Festivali çoğu zaman kanlı görüntülere ev sahipliği yapıyor.

İyi 21- Boğa Festivali

Pingxi Lantern Festivali

Pingxi Lantern Festivali, Tayvan’da yapılan ve binlerce kişinin şehri kötülükten arındırmayı hedefleyerek dilek fenerlerini gökyüzüne bıraktıkları eşsiz bir festival. Gökyüzüne süzülen yüzlerce dilek feneri etrafı büyülü bir görünüme kavuşturuyor ve uçan her fenerin şehirdeki hastalıkları biraz daha azalttığına inanılıyor. Ayrıca festivalin çıkış noktasında Uzak Doğuluların dilek fenerlerinin şans ve bereket getirdiğine inanmaları önemli bir odak noktasıdır.

İyi21- Pingxi Lantern Festivali

Rio De Janeiro Festivali

Yağlı Salı Festivali gibi Büyük Perhiz öncesinde kutlanan bir diğer festival de Rio Karnavalıdır. Bu karnaval başlangıçta bölgesel bir festival olsa da; şu anda dünyanın her yerinden turistlerin akın ettikleri bir eğlenceye dönüşmüştür. Festivalde samba okullarından kişiler yılın “Samba Kraliçesi” kendi dans okullarından çıksın diye çabalamaktadır ve bu çabalamalar sokakları dansla, eğlenceyle ve müzikle dolu bir hale getirmektedir. Her yıl heyecanla beklenen festival, renkli görüntüleriyle dünya gündeminde de önemli bir yer edinmektedir.

İyi21- Rio Karnavalı

Hepsi başlangıçta yöresel olan bu festivaller, farklı kültürlerin ilginizi çekmesini sağladıysa; “Dünyadaki Bu Geleneklere İnanamayacaksınız” yazımızı da okumanızı öneririz.

Önceki makaleGratis’in Efsane İndirim Dönemleri
Sonraki makaleHamilelikte Yapılan 10 Hata