Bu listeyi hazırlarken fark ettik ki filmlerin hepsini film müzikleri ile de hatırlıyoruz. Çoğu filmin en önemli sahnesi, arkada çalan müzik ile özdeşleşmiş durumda. Filmi film yapan şeylerin başında müzikleri gelir de diyebiliriz böylece. Sahnede yaşanan her türlü duyguyu, gerilimi, heyecanı kısacası anlatılmak istenenleri iliklerimize kadar hissetmemizi sağlayan şeyler bu müzikler.
Şimdi müziği çaldığı anda gözümüzün önüne sahneleri gelen filmlerden sizin için derlediklerimize bakalım.

1. Interstellar

Christopher Nolan’ın mükemmel filminin bu kadar etkileyici olmasına tüm zamanların en iyi film müziği bestecilerinden Hans Zimmer’ın katkısı çok büyük.

2. Lord Of The Rings

İzleyen herkesin hemfikir olacağı bir konudur müziklerin mükemmelliği. Serinin, tüm müzikleri birbirinden güzel. Hikayeyi daha da yücelten şey müzikler olmuştur. Biz dinlerken tüylerimiz diken diken oluyor.

3. Amelie

Amelie’nin  müziklerini her yerde duyabilirsiniz. Oldukça dokunaklı, yer yer tebessüm ettiren, mutlu hissettiren filmi, belki de bu kadar önemli kılan Yann Tiersen’in dokunuşlarıdır.

4. Pulp Fiction

Tarantino’nun her filmi bu listeye girebilir gibi geldi ama Pulp Fiction’ı seçtik. Filmin ilk sahnesinden sonuna kadar çalan farklı müzikler… Sanki hepsi bu film için hazırlanmış gibi! Quantin Tarantino’yu sinema dünyasında farklı noktaya taşıyan özelliklerinden biri de kesinlikle müzik seçimleridir.

5. Full Metal Jacket

Stanley Kubrick’in belki de en iyi filmi diyebiliriz! Film; bir savaşın her yönünü, savaş karşıtlarını ve psikolojik durumlarını oldukça net bir şekilde yansıtıyor. Vietnam Savaşı’yla birlikte ortaya çıkan savaş karşıtı akımdan tabi ki müzik de oldukça etkilendi. İşte bu harika ve hala “en çok dinlenenler”den olan bu müziklerden bazılarını bu filmde dinleyeceğiz.

6. The Godfather

Eğer filmi izlediyseniz müziklerini duyduğunuzda sesiniz “toklaşıyormuş” gibi gelebilir ve uzaklara gidebilirsiniz. Efsaneleşen müziği kamyon, otobüs, dolmuş ya da bazı çok özel tasarım binek otomobillerin kornası olarak da duyabilirsiniz ülkemizde.

7. Blues Brothers

Blues seven biriyseniz filmin görseli mutlaka hayatınızın bir yerinde vardır. Bir çok blues efsanesinin de bu filmde kendi rollerinde oynadığını görmek mümkün olduğu için çok ayrı bir önemi bulunuyor. Eğer blues dinlemeyen biriyseniz ve filmi henüz izlemediyseniz eminiz ki izledikten sonra her şey değişecek.

8. The Good, The Bad and The Ugly

Bu filmi izlemediyseniz muhtemelen izlemediğinizi sanıyorsunuzdur. Eskiden hafta sonu sabahları izlediğiniz Vahşi Batı filmi vardı ya, işte bu film o. Kültler arasında yerini alan bu filmin müziğini ise nerede duysanız tanırsınız.

9. Inception

Listemizdeki bir diğer Hans Zimmer başyapıtı bu filmin müzikleri. Filmde yaşanan kafa karışıklıklarında, anladığınız ya da anlamadığınız her şeyin altıda bu müziklerin de etkisi var.

10. Trainspotting

Vizyona girdiği ilk gün bir klasik olacağı belliydi. Filmin başında başlayan ve içerisinde her en olağan dışı olayların altında yatan müzikler şüphesiz ki bütünlüğü sağlayan şeylerdi.

11. Matrix

Matrix’in müziğini nerede duysak hemen 20 yıl önceye gidiyoruz. O sahneye. Döneminin belki de en çok dinlenen müzikleri bu filmde yer alıyor.

12. Braveheart

Kimine göre yeryüzündeki en güzel müziklerden oluşur filmin müzik albümü. Filmi tekrar yaşatan, izlemeden ağlatan müziklerdir bunlar.

13. Leon The Professional

Kim unutabilir ki? Sözlerini tam olarak bilmesek de çaldığında eşlik etmeye çalışır en kötü ihtimalle mırıldanırız. Bazen ağladığımız bile olur. Tüm film sanki tek şarkıdaymışçasına, teşekkürler Sting.

14. Kill Bill

Quantin Tarantino’dan kesinlikle yüzyıl da geçse unutulmayacak bir film ve yine mükemmel seçimler. O çaldığınız ıslıklı şarkı var ya, hah işte o şarkı bu filmin müziği.

15. The Last of the Mohicans

Dinlemeye doyum olmayan müziklerle dolu olan bir film. Radyoda ya da televizyonda bir çok reklamda, programda çalan bu filmin müziğini duyduğumuzda dünyayı kurtaracakmış gibi hissetmeniz olası, oldukça normal. Sizde sorun yok, hepimiz aynıyız. Film müzikleri hayatımızın her yerinde.

16. Desperado

Antonio Banderas veya Salma Hayek’e aşık olduğumuz bu filmin, belki de müziklerine aşık olduk . İlk telefonlarımızda, mp3 çalarlarımızda vardı ya bir tane gitarlı şarkı, işte o Desperado’ydu.

17. Titanic

Vapur veya feribot ya da tekne, herhangi bir deniz aracına binmiş herkesin aklından en az bir kere ‘‘Hadi gel Titanik yapalım.’’ diye geçmiştir. Ve hemen arkada çalmaya başlar malum şarkı, sanki uçuyormuşuz gibi.

https://youtu.be/DNyKDI9pn0Q

18. Dom za vesanje

Daha çok bildiğimiz ismiyle Time of Gypsies ya da Çingeneler Zamanı, o sahneyi hatırlıyorsunuz siz de, değil mi? Goran Bregovic’in belki de en iyi şarkısı. Emir Kustarica’nın bu muhteşem eserine kesinlikle müziklerinin etkisi de çok büyüktü.

19. Grease

Bir Rock’n Roll tutkunuysanız sırf müzikleri için bile izlemeniz gereken bir film. Müzikalin o yıllarda çok ilgi görmesi üzerine bir müzikal havasında geçen bir film olan Grease’de birçok eğlenceli şarkı yer alıyor.

20. The Graduate

Sound of Silence, ismi bile beni dinle diyor. Dustin Hoffman’ın devleştiği bu filmde şarkıların filme yerleştirilmesi bir hayli başarılıydı.

21. Hababam Sınıfı

Ve bizler için en özelini en sona sakladık; Hababam Sınıfı. Türk televizyon tarihinin en çok gösterilen filmi olabilir. Hala özel günlerde, hafta sonlarında denk geldiğimiz, izlerken güldüğümüz, eğlendiğimiz, üstünden geçen zamanı fark ettiğimizde ise hüzünlendiğimiz bu filmde müziğin yeri ise apayrı.

En iyi film müzikleri ile ilgili hazırladığımız bu listeye sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum ile belirtmeyi unutmayın!

Önceki makaleÇılgın, Yaratıcı ve Komik 21 Düğün Fotoğrafı
Sonraki makaleSağlıklı Bir Yaşam Adına Çeşitli Bölgelerden Bitki Çayları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.