GÜLMEK İSTEYENLERE

Gülmek, en bulaşıcı eylemlerden. Karşınızda gülme krizine giren biri varsa istemsizce siz de gülmeye başlarsınız. Eklemek isterim ki gülmek insanoğlunun en güzel ilacıdır. Keyfimize keyif katsın diye yerli ve yabancı en iyi 21 komedi filmi sizler için derledik. IMDb puanlarına göre sıraladığımız bu filmler neşenize neşe katsın, ne haliniz varsa gülün!

Haydi bakalım komik filmler nelermiş?

1. Hababam Sınıfı (1975) IMDb: 9.4

Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eseri, Ertem Eğilmez’in ellerinden aktarılmış beyaz perdeye. Hepimiz en az iki kez izlemişizdir bu seriyi. Her izleyişimizde ‘ilk kez’ hissi uyandıran, muazzam oyuncu kadrosuyla bizi hala güldüren ve zaman zaman düşündüren muhteşem bir eserdir Hababam Sınıfı. Aynı zamanda en iyi türk komedi filmleri arasında yer almaktadır.

en iyi komedi filmleri-iyi21
iyi21-hababam sınıfı

2. Tosun Paşa (1976) IMDb: 9.1

Komedi Türk Filmleri diyince herkesin aklına gelen replik! “Tutmayın küçük enişteyi!” Kemal Sunal, ismi geçince bile yüzlerde tebessüm bırakan büyük bir usta. Halit Akçatepe, Adile Naşit, Şener Şen gibi diğer büyük ustalarla birleşince ortaya tadına doyulmaz bir komedi çıkıyor. Seferoğulları ve Tellioğulları çekişmesi, ‘Yeşil Vadi’ bize bu filmden kalan anılardan biri.

en komik filmler-tosun paşa
iyi21-tosun paşa

3. Neşeli Günler (1978) IMDb: 8.8

Bir dönem bizi ‘İyi turşu sirkeden mi yapılır limondan mı?’ ikilemine düşürmüş, Münir Özkul ve Adile Naşit’in sıcak aile öyküsünü Şener Şen’in mizahı ile köpürttüğü Türk sinema tarihinin en önemli eserlerinden biridir Neşeli Günler. Televizyonda her denk gelişimizde oturup tekrar izlemek isteyeceğimiz yapıtlardan.

en komik filmler-iyi21
iyi21-neşeli günler

4. City Lights (Şehir Işıkları, 1931) IMDb: 8.6

Şarlo’nun aşkı ve onun için yaptıklarını izlerken ağzınızın gülmekten ağrıdığını fark edeceksiniz. Komedinin altında yatan dram ile gözleriniz dolacak, Charlie Chaplin’in oyunculuğu ile büyüleneceksiniz.

en komik filmler-iyi21
iyi21- city lights

5. Modern Times (Modern Zamanlar, 1936) IMDb: 8.6

Charlie Chaplin demişken bu filmi es geçmek olmazdı. Güldürürken düşündürmek büyük ustaların işi. Kapitalizmin eleştirildiği film genel hatlarıyla seyirciyi güldürse de altında derin konular barındırıyor.

komik filmler-iyi21
iyi21 | modern times

6. 3 İdiots (3 Aptal, 2009) IMDb: 8.4

Aamir Khan, gerek oyunculuğu gerek yönetmenliği ile bir çok insanı kendine hayran bırakmış bir sanatçı. Onun ismini bu filmle duymuş olmanız muhtemel. Eğitim sistemin çarpıklığını mizahi bir dille ele almış filmde Ranco ve iki yakın arkadaşının maceralı serüvenine tanık olacaksınız.

en komik filmler-iyi21
iyi21 | 3 idiots

7. The Big Lebowski (Büyük Lebowski, 1998) IMDb: 8.2

Hikaye Lebowski’nin evine gelen iki gangsterin ondan borçlarını istemesiyle başlar. Fakat burada bir yanlışlık vardır aradıkları Lebowski o değildir. Joel ve Ethan Coen’in yazıp yönettiği başarılı bir komedi filmi.

komedi filmleri- big lebowski
iyi21 | big lebowski

8. Pardon (2005) IMDb: 8.2

Ferhan Şensoy, Güven Kıraç, Rasim Öztekin… Evet, çoktan yan sekmede filmi açtınız bile. Büyük üstatların oluşturduğu dev kadrodan dev bir film. İlk bakışta salt bir komedi filmi gibi durabilir fakat içinde birbirinden zeki hicivler barındırır.

komik filmler
iyi21 | pardon

9. Andaz Apna Apna (1994) IMDb : 8.2

Bollywood komedileri bir çok seyirci tarafından ilgi ile takip ediliyor. Aamir ve Salman iki hayta gençtir, zengin iş adamının kızını tavlamak için yarışa girerler ve hikaye böylece başlamış olur. Komedi dalında başarılı olan bu filmin baş rollerini Aamir Khan ve Salman Khan paylaşıyor.

en komik fimler
iyi21 | andaz apna apna

10. Her Şey Çok Güzel Olacak (1998) IMDb: 8.2

“Bilemiyorum Altan!” Altan ve bar açma hayali için sermaye olarak gördüğü abisi Nuri’nin ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’ mottosu ile çıktıkları yolculuk ve bu yolda karşılarına çıkan olaylar silsilesi sizi naif bir komedinin içerisine sürükleyecek. Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson’dan hatrı sayılır bir komedi filmi…

komik filmler- iyi21
iyi21 | her şey çok güzel olacak

11. Vizontele (2001) IMDb: 8.1

“Peki Zeki Müren de bizi görecek mi?” 1970’lerde geçen film bir köye televizyonun gelişini ve köy halkının heyecanını konu alıyor. Zengin oyuncu kadrosuna sahip filmin Vizontele Tuuba adında devam niteliğinde bir filmi de çekilmiş.

komedi filmleri-iyi21
iyi21 | vizontele

12. G.O.R.A (2004) IMDb: 8.0

Arif, Ceku, 216, Komutan Logar, Garevel Usta… Arif uzaylılar tarafından Gora’ya kaçırılır ve orada Ceku’ya aşık olur, bir çok dost edinir. Gora, tartışmasız büyük bir topluluğun en beğendiği Türk komedisi olarak aday gösteriliyor. Film replikleri, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala dillerden düşmedi. A.R.O.G’a selam çakmadan bu yazıyı bitirmemek gerekiyor sanırım.

komedi filmleri- gora
iyi21 | gora

13. Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü, 1993) IMDb: 8.0

Bir günü sürekli baştan yaşamak zorunda olmak sizce nasıl olurdu? Film, tam da bunu anlatıyor. O gün içinde olacak her şeyi bilmek başlangıçta sıkıcı olsa da zamanla bunun avantajlarını kullanmayı başarıyor.

komedi filmleri
iyi21 | Groundhog Day

14. Bana Masal Anlatma (2015) IMDb: 7.8

Leyla ile Mecnun dizisiyle büyük başarı elde eden Burak Aksak’ın yazıp yönettiği Bana Masal Anlatma’nın oyuncu kadrosu bir hayli ilgi çekici.

en komik filmler
iyi21 | bana masal anlatma

15. The Hangover (Felekten Bir Gece, 2009) IMDb: 7.8

Bekarlığa veda partisi bir çok insan için tehlike arz eder. The Hangover ise bunu kanıtlar nitelikte bir komedi filmi. Düğünden iki gün önce yapılan bir parti ve ertesinde uyanılan absürt bir sabah. Lafı uzatmayalım, kısaca çok güleceksiniz!

komik filmler- iyi21
iyi21 | hangover

16. Pek Yakında (2014) IMDb: 7.7

Cem Yılmaz ve her filminde beraber olduğu rol arkadaşlarından yine mükemmel bir film. İşleri yoluna koymak adına hazırlanan Şahikalar isminde bir filmin çekiliş aşamasını konu alan senaryo Yeşilçam’a bir selam çakıyor.

pek yakında-komedi filmleri
iyi21 | pek yakında

17. What We Do In Shadows (Aylak Vampirler, 2014) IMDb: 7.6

Bir belgesel ekibinin vampirlerle olan komik hikayesi. Vampirlerle ilgili filmlerden hoşlanıyorsanız bu filmden hoşlanacaksınız.

komedi filmleri
iyi21 | what we do in the shadows

18. Superbad (Çok fena, 2007) IMDb: 7.6

Tam anlamıyla bir gençlik filmi Superbad. Asosyal iki gencin eğlence için başlarına nasıl iş açtıklarını anlatıyor.

komik filmler- iyi21
iyi21 | superbad

19. Organize İşler(2005) IMDb: 7.4

Zengin oyuncu kadrosuna sahip bu film, İstanbul’da masumlar ve suçlular çatışmasını mizahi dille işleyen bir komedi.

komik filmler
iyi21 | organize isler

20. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy (Anchorman: O Bir Efsane, 2004) IMDb: 7.2

Erkek bir spikerin kadın spikerle aynı anda çalışmaya başlayacak olması tüm olayların çıkış noktasıdır. Filmin gerçek olaylara dayandığını da ekleyelim.

komedi filmleri-anchorman
iyi21 | anchorman

21. The Mask (Maske, 1994) IMDb: 6.9

Bir maske takarak hayatınızın değiştiğini düşünün. Jim Carrey’nin muhteşem oyunculuğuyla bezenmiş bir efsanedir The Mask.

komedi filmler iyi21-mask
iyi21 | mask

 

Kültür-Sanat İlgili Diğer Yazılarımıza da Bir Göz Atın

En İyi 21 Aşk Filmi

İlişki Durumu Karışık: Poliamori

 

 

Önceki makaleEn İyi Öpüşen Burç Hangisidir?
Sonraki makaleMinimalizm Mutluluk Verir
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here