Füsun Nalan Açın( Akrep Nalan) Kimdir?

2021 yılında Manisa’da kanser tedavisi gören Akrep Nalan lakabıyla gündem olan Nalan Duman’ın ölümü ardından, Füsun Nalan Açın’ın öldüğüne yönelik haberler çıkmıştı. Açın, gelen sorulara dayanamayarak sosyal medya hesabından yaşıyorum diye paylaşım yapmıştı. O gün yaşanan olaylar bugün gerçek oldu. Hayat Bilgisi dizisinde Fidan Hoca karakteri ve Halikarnas’, ‘Aşiyan’, ‘Karlar Düşer şarkıları ile tanıdığımız Füsun Nalan Açın’ın Muğla’nın Bodrum ilçesinde solunum yetmezliği sonucunda vefat haberini üzüntüyle aldık Akrep Nalan Kimdir? Akrep Nalan lakabı nereden geliyor? Ve daha birçok sorular ile Füsun Nalan Açın’ı tanıtacağız. İyi okumalar.

Füsun Nalan Açın(Akrep Nalan) Kimdir?

akrep_nalan_kimdir?

Vasfi ve Hasibe Açın çiftinin tek çocuğu olarak 26 Nisan 1954 yılında Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde dünyaya geldi. Ankara’nın Bahçelievler ilçesindeki Alparslan İlkokulunda eğitim hayatına başlayan Füsun, liseyi önce Adana Kız Lisesi ardından Uşak Ticaret Lisesinde okudu. Ticaret Lisesinde Muhasebe alanında okuduğu için Ahmet Karmancı Oksijen Fabrikası, Şaban Karmancı Demir Çekme Fabrikası ve İnterfarma Anonim Şirketinde muhasebeci olarak çalıştı. Muhasebeci olarak çalıştığı esnada Ankara Sanat Evi’nde tiyatro çalışmalara başladı. Açın, Ankara Sanat Evi’nde Savaş Yurttaş, Şener Kökkaya, Erol Demiröz ve Selçuk Uluergüven gibi ustalardan eğitim aldı. 1980 yılında muhasebecilik mesleğini bırakan Açın, barmaid olarak çalışmaya başladı. Çalıştığı süreçte şarkı söylemeye başlayan Açın’ın sesi beğenilmeye başlandı. Ankara’da Goldfinger Gece Kulübü, Bodrum’da Efe Bar, Pirinç Otel, Ünlü Otel, Paradise ve daha birçok yerde ses sanatçısı olarak sahneler alan Açın, İstanbul’a taşındı. İstanbul’da da Kulüp 12, Paella, Memos, Küfe mekanlarda ses sanatçısı olarak sahne aldı. 1991 yılında Dağ Çiçeği, 1996 yılında Zil Zurna Sevdalar albümlerini piyasaya süren Açın, oyunculuk hayatına 1994 yılında Zirvedekiler ile başladı. Oyunculuk kariyerine   Baskül Ailesi (1997), Hayat Bilgisi (2003-2005), Peki Olur Şekerim (2003) ve Aşk Mahkumu (2004) dizi ve filmleriyle devam eden Açın, ünlendiği dizi ise Hayat Bilgisi dizisi oldu. Füsun Nalan Açın 4 Mart 2022 yılında Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşadığı evinde yaşamını yitirdi.

Akrep Nalan Lakabı Nereden Geliyor?

1978 yılında lisede iken arkadaşlarıyla birlikte ilk defa at yarışı oynayan Füsun Nalan Açın, 6’lı kupon tutturdu. Oynadığı at yarışında yarışan atlardan birisinin adının Akrep olması ve gazete manşetlerinde gündem olan Nalan Duman için atılan Akrep Nalan’dan dolayı arkadaşları kendisini Akrep Nalan olarak çağırmaya başladı. Füsun Nalan Açın, sahnede Akrep Nalan lakabını kullanmaya devam etti.

Akrep Nalan Mirasını Nereye Bağışladı?

1973 yılında Aziz Nesin tarafından kurulan Nesin Vakfı resmi sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda Akrep Nalan lakabıyla tanınan Füsun Nalan Açın’ın mirasını yıllar önce  kendi vakıflarına bağışladığını duyurdu. Akrep Nalan yıllar önce yaptığı açıklamalarda İstanbul Levent’te bulunan villasını Nesin vakfının Matematik Köyü’ne , Bodrum’da yaşadığı villasını da Türkan Saylan’ın kurduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağışladığını açıklamıştı.

Akrep Nalan Neden Öldü?7

2015 yılında anjiyo ameliyatı olan Akrep Nalan, anjiyo sonrasında da zaman zaman nefes almada sorunlar yaşadığını belirtiyordu. Akciğerinde buzlanma ve solunum sorunu yaşadığı için tedavi gören Akrep Nalan, evinde solunum yetmezliğinden dolayı yaşamını yitirmiştir. Komşusu Özlem Orpak’ın kalp masajı ile yaptığı ilk müdahale ve sonrasında gelen sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Akrep Nalan Kaç Yaşında Öldü?

26 Nisan 1954 yılında Ankara’da  doğan Akrep Nalan 67 yaşında Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşamını yitirdi.

Önceki makaleİstiklal Marşı Yarışması Finaline Kalan Şiirler
Sonraki makaleHayatıyla İlgili Az Bilinen Gerçekler İle; Bergen