Tangonun Hikayesi

Size bir hikaye anlatacağım… Bu bir yaşamın, tutkunun, hayal kırıklıklarının, hezeyanın, öfkenin, aşkın, acının hikayesi.  Hayal kırıklıklarından doğan bir hüznün yansıması olan bir dans; Tango dansı…

Şimdi herkesin salon dansı olarak tanıdığı, bildiği tango, hiç de öyle elit ve temiz denilebilecek bir ortamdan gelmemiştir günümüze.  Yazılı tarihinde pek çok bilinmeyen olsa da, hikaye 1800’lerde Arjantin’in Buenos Aries ve Uruguay’ın Montevideo liman şehirlerinden, Güney Amerika’ya giden hayalperest gençler ile başlar.

Hayaller Suya Düşünce Dans Yetişir İmdada

Güney Amerika’ya giden gençler zengin olma hayallerinin yanında kendi geleneklerini, müziklerini ve elbette ki danslarını da götürürler. Kemanın yumuşacık tınısını, flamenkonun tutkulu tıngırtıları, Vals, Mazurka ve Polka gibi dansların ve daha birçok yerel unsurun karışımı olan bu yeni ürün öyle kolaylıkla doğmaz. Yaşadıkları göçün olumsuz etkileri kadınları genelevlere sürüklerken erkekleri de içki kadehlerine ve kadın bedenlerinde kaybetmiş. Tangonun müziği ise onları öfkelerini, acılarını ve kırıklıklarını bir kat daha attırarak kederin dansı olarak adlandırılmış.

iyi21 - Tangonun ortaya çıkışı
iyi21 – Hayal kırıklıklarının dansa yansıması

Kötü Yola Doğan Bir Dans

Arjantin’de ise zengin ailelerin çocukları ülkenin çalkantılı olduğu bu dönemlerde, liman şehirlerinde toplanarak kendilerine bir heyecan ararken, rıhtımlarda ortaya çıkan tango dansı, bundan dolayı gece hayatının kalitesiz bir sembolü haline gelmiş. Buenos Aries’teki gece kulüplerinin bir parçası haline gelerek kötü yola düşmüş doğduktan hemen sonra…

iyi21 - Tangonun Ortaya Çıkış Hikayesi
iyi21 – Kötü Yola Doğan Bir Dans: Tango

Kovboylar ve Barmen Kadınların Çiftleşme Dansı

Bu rivayeti her ne kadar tango tarihçileri kabul etmese de anlatılan ve günümüze kadar gelen bir hikayedir. Bu ilginç rivayete göre, tango gece kulüplerinde çalışan barmen kızlar ve bu kulüplere gelen Latin Amerikalı kovboylar arasında yapılmaya başlamış. Tüm gün at sırtında gezen kovboylar gece kulübüne gelerek barmen kızları dansa kaldırırlarmış. Duş almadıkları için kadınlar başlarını olabildiğince arkaya doğru atar, sol ellerini ise dansın karşılığını verecek parasını kontrol etmek için kovboyun sol cebine yakın tutarlarmış.

iyi21 - Tango Dansı
iyi21 – Tango Dansının İlginç tarihi

Tangonun Yükselişi

1900’lerin başında tüm Avrupa’ya yayılarak popüler ve kabul gören bir dans haline gelmiş.  Carlos Gardel, 1900’lerin başında tango müziğini her türlü erotizm ve argodan uzak bir şekilde söylemesiyle yavaş yavaş üst tabakalara doğru yükselişe geçmiş. Karizmatik duruşu ve kişiliği ile insanların ön yargılarını yıkarak tango müziğine romantizmi katmıştır. Bu şekilde bir salon dansı olma yolunda ilerlemiştir.

iyi21 -
iyi21 – Tango; tutkunun da öfkenin de en sessiz hali…

Bana Sorarsanız…

Tango kadın ve erkeği olabilecek en sessiz ve karşılıklı iletişim ve inziva halinin dansa yansımış şeklidir.  Adımların kendiliğinden sürüklemesidir insanı. Kendini müziğin akışına bırakarak huzura ve tutkuya uçma halidir. Karşındakini anlama, kendini keşfetmenin en danslı yoludur… Dansla kalın.

 

Önceki makaleYağ Yakımını Hızlandırdığı Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Besin
Sonraki makaleHer 2 Kişiden 1’i Bu Hastalığa Yakalanıyor!
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here