Türk komedi tarihinin en önemli isimlerinden biri olan ve ismini altın harfler ile yazmış olan Kemal Sunal, yaptığı filmler ile oldukça beğeni toplamıştır. Filmleri ile oldukça büyük bir hayran kitlesi toplayan Kemal Sunal, Türk sinemasının mihenk taşlarındandır.

Güldürürken aynı zamanda da düşündüren Kemal Sunal, filmlerinde Türk toplumunda yaşanılan olayları komik bir üslup ile yansıtmaktadır. 7’den 70’e birçok kişi tarafından izlenilen filmlerinde genel olarak, köyden şehre gelmiş insanların yaşadığı zorlukları, orta sınıf insanların çektiği geçim sıkıntılarını ve Türk insanın dokunaklı hikayesini işlemektedir.

Birçok baş yapıtta baş rol oynamış Kemal Sunal’ın, bir çoğumuz tarafından oldukça az bilinen filmleri de mevcuttur. Hem Kemal Sunal’ı yakından tanıyıp, hem de az bilinen filmlerini öğrenmek isterseniz bu yazımız tam size göre. Hepinize keyifli okumalar dileriz!

Türkiye’yi Güldüren Adam Kemal Sunal Kimdir?

Esas adı Ali Kemal Sunal olan ünlü komedyen 10 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Orta halli bir aileye sahip olan Sunal’ın Cemil ve Cengiz adın da 2 tane erkek kardeşi vardır.

Kemal Sunal’ın annesinin adı Saime Sunal’dır. Ev hanımı olan Saime Hanım, çocuklarına çok düşkün bir anneydi. Kemal Sunal’ın babası ise Mustafa Sunal’dır. Mustafa bey emekli bir işçiydi. Çocuklarının her zaman arkasında duran Mustafa Bey, çocuklarına maddi ve manevi her zaman destek olup onlara kol kanat germiştir. Sevgi ve şefkat içinde büyüyen Kemal Sunal, İlkokulu Mimar Sinan ilkokulunda okuduktan sonra, liseyi Vefa lisesinde okumuştur. İlk ve ortaokulda oldukça başarılı olan Sunal öğretmenleri tarafından oldukça sevilen bir öğrenciydi. Öğrencilik yıllarında haylaz olan Kemal Sunal, üniversite eğitimini İstanbul Gazetecilik Yüksek okulunu kazanmıştır. Ama maddi olanakları yüzünden yarıda bırakıp ailesine destek olmak için çalışmaya başlamışlardır.

Türk sineması ile tanışması ise, lisedeki hocasının Sunal’ı müşfik Kenter ile tanıştırmasıyla Türk sinemasına adım atmıştır. Ardından birçok tiyatro ve sinema filminde başrol oynayan büyük üstat, Türk sinemasına ve tiyatrosuna sayılamayacak kadar eser bırakmıştır.

Kemal Sunal’ın Bilinmeyen Filmleri

Tatlı Dillim

tatli_dillim_

Tatlı Dillim filmi Kemal Sunal ve hayranları açısından oldukça önemli bir baş yapıttır. Çünkü Kemal Sunal’ın ilk oynadığı filmdir. Bu sebepten dolayı da Kemal Sunal’ı tanımamıza vesile olan film olma özelliğine de sahiptir. Filmin konusu, zengin bir aileden gelen Ferit’in başına gelen trajikomik olayları anlatıyor. Detaylı anlatacak olursak eğer, Ferit zengin bir ailenin tıp okuyan çocuğudur. Tıp okurken aynı zaman da basketbol oynamayı seven Ferit vakit buldukça basketbol kampına gitmektedir. Gittiği kampta güzeller güzeli Emine öğretmenle tanışır. Emine öğretmen köyün öğretmenlerindendir. Birbirini seven gençler evlenme kararı alırlar. Evlenen çiftler evliliklerinin ilerleyen dönemlerinde Ferit’in çapkınlıklarından dolayı anlaşmazlıklar yaşarlar. Ferit’te bu olaydan dolayı İstanbul’a geri dönüp, hayatına ve çapkınlıklarına kaldığı yerden devam eder. Bunu duyan Emine Ferit’ten intikam alabilmek için plan hazırlayıp bu planı uygulamaya koyar ve intikamını alır.

Bu filmde Kemal Sunal’ın ilk filmi olduğundan dolayı küçük bir rolü vardır. Filmdeki rolü basketbolcudur.

Yalancı Yârim

yalanci_yarim_

Yalancı Yârim filmi Kemal Sunal’ın en iyi filmlerinden birisidir. Filmin konusu, Ferdi İstanbul’da yaşamaktadır. Abisi Ferdiyi evlendirmek için İstanbul’a gelir. Bunu duyan Ferdi acil olarak kız arkadaş aramaya başlamıştır. Formalite olarak evlenmeyi düşünen Ferit’in karşısına Alev adlı bir kız çıkmıştır. Alev Ferit’in en yakın arkadaşı Kemal’in arkadaşıdır ve Ferit’e aşıktır. Alev ile Ferit formaliteden evlenmek için düğün yaparlar ardından olaylar pek de Ferit’in düşündüğü gibi gitmeyecektir.

Bu filmde Kemal Sunal’ın rolü Tarık Akan( Ferit’in) arkadaşı Kemal rolündedir.

Oh Olsun

oh_olsun_

Kemal Sunal filmleri arasında oldukça beğenilen Oh Olsun filminin konusu şu şekildedir; Zengin bir fabrikatör olan, Fehmi Haznedar’ın 3 oğlu vardır. Bu 3 oğlu da birbirinden haylazdır. Bu 3 oğlunu adam edebilmek için fabrikada işçi olarak çalışmaları için üçünü de işçi yapar. Fehmi Haznedar’ın ortanca oğlu olan Ferit’in, Burhan ustanın kızı Alev’e aşık olmasıyla olaylar gelişmektedir.

Bu filmde Kemal Sunal’ın rolü Ferit’in kardeşi Ferdi rolündedir.

Canım Kardeşim

canim_kardesim_Canım Kardeşim filmi, Kemal Sunal’ın bilinmeyen filmleri arasında yer almaktadır. İzleyenler tarafından oldukça büyük beğeni toplayan film, hüzünlü hikayeye sahiptir. Filmin konusu, Murat’ın hasta kardeşi Kahraman’ın ve Murat’ın en yakın arkadaşı Halit’in yaşadığı hayatı konu alıyor. Filmde Kahraman lösemi hastası bir çocuktur. Bu sebepten dolayı da abi Murat ve abisinin arkadaşı Halit, Kahraman’ın son günlerinde en çok istediği şeyleri gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu süre zarfından yaşadıkları üzücü olayları anlatmaktadır. Ayrıca dünya üzerindeki sistemi de güzel bir şekilde eleştirmektedir.

Bu filmde Kemal Sunal’ın rolü filmdeki yolculardan birisidir.

Güllü Geliyor Güllü

Güllü Geliyor Güllü filmi, Kemal Sunal’ın en iyi filmlerindendir. Bu filmin konusu İstanbul’a gelen Güllü tipik bir Karadeniz kızıdır. Taka Nuri ise Güllü ile aynı köyde büyümüş zengin bir gençtir. Çocukken Taka Nuri’nin sünnet düğününde Nuri’ye akrabaları silah hediye etmişlerdir. Silahla oynayan Nuri kazayla Güllü’ nün akrabasını vurmuştur. Bunu gören Güllü ise Nuri’yi vurmak için ant içmiştir ve olaylar böylelikle başlamış oldu.

Bu filmde Kemal Sunal’ın Rolü Güllü’ nün kiralık olarak tuttuğu kiralık katildir.

Önceki makaleİşte Beklenen 2022 Ramazan Bayramı Tatili Açıklandı ! Beklenen Ramazan Bayramı Ne Zaman?
Sonraki makaleBitcoin’in Kapıların Aralamaya Hazır Olun!