Nevruz Bayramını kutlamaya hazırlandığımız bu günlerde en çok merak edilenler arasında yer alan Türkler’de Nevruz Bayramı’nın yeri nedir? sorusuna tarihsel bir bakış açısıyla cevap arayacağımız bu yazımızda, Türkler için Nevruz bayramının önemini ve nereden başladığını anlatıp bugün hangi ülkede ne kutlandığını anlatacağız. Doğanın kış mevsiminde yaşadığı zorlukları atlatıp, yeniden doğuşunu ve Türklerin uğradığı baskı sonucunda sığındığı dağı bakır ve demir madenlerini ateş yardımıyla eritip özgürlüğüne kavuştuğu gün olarak kutlanan Ergenekon Bayramı olarak da bilinen Nevruz Bayramınızı sağlık, mutluluk, huzur ve en güzel duygularıyla beraber getirmesini diliyoruz. Nevruz Bayramınız kutlu olsun.

Türk Dünyasında Nevruz Kutlanması

Türk dünyasında, İslamiyet’e geçiş ile birlikte kutladığı Nevruz Bayramını, Kur’an’ın indirilmeye başlandığı gün, Hz. Ali’nin doğduğu gün, Hz. Ali’nin Hz. Muhammed (s.a.v) kızı Hz. Fatma’nın evlendiği gün, Firavun, ordusunun denizde boğulup helak edilmesi olayı olan, Hz. Musa’nın asasıyla Kızıldeniz’i yardığı gün, Peygamberlik görevi sırasında yerini izinsiz terk edip Allah tarafından balığın karnına hapsedilen Hz. Yunus’un balığın karnından Allah tarafından kurtarıldığı gün, insanlığın atası Hz. Âdem’in çamurunun yoğrulduğu gün, Hz. Âdem ve Havva’nın cennetten kovulduktan sonra Arafat Dağında yeniden buluştukları gün, Nuh’un gemisinin karaya oturduğu gün, İbrahim Peygamberin yakılmak istendiği gün, Hz. Yusuf’un kuyuya atıldığı, Hz. Musa’nın Mısır’dan ayrıldığı gün, güneşin Koç burcuna girdiği gün, gece ile gündüzün eşitlendiği ekinoks günü, baharın ve Türk takvimine göre  yeni yılın başladığı gün ve en yaygın kabul edilen Türklerin Ergenekon dağından çıkış günü olarak kutluyor.

Türkler’de Ergenekon Destanı

İl Han’ın hükümdarlığını yaptığı Moğollara, Tatar Hükümdarı Sevinç Han, Kırgız ve diğer Türk boylarının desteğini alarak büyük bir savaş başlattı ve Sevinç Han savaş sonucunda Moğol ülkesinde büyük bir kıyım yapmıştı, savaştan kaçıp kurtulan İl Han’ın oğlu Kıyan, yeğeni Nüküz ve eşleri hariç herkes vahşice öldürüldü. İl Han’ın oğlu Kıyan eşliğinde aile düşmandan kaçıp güvenli bir yer aramak için yola koyuldular. Yabani koyun ve keçilerin yaşadığı engebeli ve zorlu yollardan geçip, dağın içinde yer alan vadi geçidine vardılar. Vadinin geçidini geçince karşılarına akarsular, pınarlar, çeşit çeşit bitkilerin, meyve ağaçlarının ve av hayvanlarının olduğu vadiye girince, Tanrı’ya şükredip burada yaşamaya karar verdiler. Kıyan, Nüküz ve eşleri maden yeri anlamına gelen Ergenekon adını verdileri bu yeni yaşam alanlarında, çoğalıp artmaya başladılar. Aradan yüzyıllar geçtikten sonra Kıyan ve Nüküz’un soyundan gelenler buraya sığmamaya başlayınca başka bir vatan arayışına girdiler. Fakat zaman içinde atalarının girdiği geçidi unutmuşlardı. Farklı yol arayışına giren Türk boyunda demircilik yapan bir kişi dağında maden olma kısmının ateşe verilmesi ile yeni bir yol açılabileceği önerisini sundu. Öneri kabul edildikten sonra madenlerin bulunduğu 70 yere odun ve kömür dizerek körükler oluşturdular. Körüklerin ateşe verilmesi sonucunda demir madenlerin bulunduğu bir yerde develerin geçebileceği kadar geçit açıldı. İl Han’ın soyundan gelen Türk boyu bu madenden geçerek, ata topraklarına gelerek düşmanlarından intikam alıp, burada tekrardan yaşamaya başladılar.

Türkler’de Nevruz Bayramı

Zorlu bir mücadele sonrasında bulundukları dağdan çıkan İl Han’ın soyundaki Türk boyları, kurtuldukları 21 Mart gününü yeni bir başlangıç olarak kabul edip, bugüne Ergenekon Bayramı ve Nevruz Bayramı ismini verip her sene bugünü özel şekilde kutlamaya başladılar. Türk boyları arasında yaygınlaşan bu gelenek, kavimler göçü sonrasında dünyanın farklı ülkelerinde yaşayanlar arasında da benimsenmeye başlandı. Türk’lerin Nevruz- Ergenekon Bayramı ile ilgili daha fazla bilgi tarihi kaynaklar olan AbulKasım Firdevsi, Şahname , Kaşgarlı Mahmut, Divân-ı Lügat’it Türk, Yusuf Has Hacib, Kutadgu Bilik, Ömer Hayyam, Nevruzname, Hüca Ali Termizi, Nevruzname, Mevlana Lütfi, Gül ve Nevruz, Ebulgazi Bahadır Han,  Şecere-i Türk kitaplarından faydalanabilirsiniz.

Önceki makaleMucizevi Baharat :Tarçının Faydaları
Sonraki makaleDown Sendorumu Farkındalık Günü