Kaşların Evrimi

Birçok sıfatla nitelendirilen, uğruna şiirler yazılan, yüzün en önemli parçalarından biri olan kaş, geçmişten günümüze çokça evrim geçirmiştir. Kimi zaman ince, kimi zaman kalın kullanılmış. Bazen boyanmış ve ön plana çıkarılmış. Bazen şekilleriyle oynanmış daha güzel görünmesi için… Doğru kaş şekli ise her döneme her trende göre değişmiş. Eski çağlardan bugüne kaş trendlerine baktığımız zaman, ilginç uygulamalar ve bilgiler görüyoruz.

Eskilerden Başlamak Gerekirse

En eski çağlardan itibaren başlarsak kaş modasına, eski mısırdan başlamak en doğrusu olabilir. Bu dönemde kaşlar ve gözler yüzün en önemli ve dikkat çeken yerlerinden sayılırdı. Kaşlar, siyah tozla boyanırdı ve gözlere sürme çekilerek kaş ve göz arasında dikkat çekici bir uyum sağlanmaya çalışılırdı.

iyi21 - İlginç kaş trendleri
iyi21 – Eski Mısırda Kaş Trendi

Antik Yunan’da, kadınlar kaşlarını doğal boylarla boyuyordu. Daha tuhaf bir alışkanlık söyleyelim; kadınlar bu dönemde keçi kılı ile kendilerine kaş yapıyorlardı.

Bizans döneminde ise bitişik kaşlar revaçta görünüyor. Bitişik kaş anlayışı 1900’lü yıllarda Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun da güzellik anlayışı olarak ortaya çıkmıştır.

iyi21 - İlginç kaş modelleri
iyi21 – Bizans döneminde bitişik kaş trendi

Gelelim Uzak Doğu’ya… Japon kültüründe kadınlar uzun saçlar, pudralanmış bir yüz, kırmızı dudaklar ve tıraşlanmış kaşlar ile güzelliklerini ortaya çıkarmayı tercih etmişler geçmişte. Tıraşlı kaşlarına ise kalın bir çizgi ile yeniden şekil vermişler.

iyi21 - Geçmişten bugüne kaşların evrimi
iyi21 – Japon Kültürü’nde olan ilginç bir kaş modası

Yakın Tarih Kaş Trendleri

1920’lere gelindiğinde ince kaşlar moda oldu. İnce kaşlı ve bol maskaralı gözler ön plandaydı. Kadınlar düşünceli ve dramatik bir görünümüne sahip olmak için uzun yıllar bu kavisli kaş trendini takip ettiler.

iyi21 - Kaşların evrimi
iyi21 – Kavislerinden vazçmeyen kadınlar

1940’larda kaşlar kalınlaşmaya başlamış fakat kavis olayından vazgeçmemiş kadınlar.

iyi21 - Kaş evrimi
iyi21 – İnce kaş modası revaçta

60’lı yıllarda daha doğal şekilli kaş modelleri ve soluk ten-sarı saç-koyu kaş üçlemesi tüm dünyada bir moda trendi oldu.

iyi21 - Geçmişten bugüne kaşların evrimi
iyi21 – Soluk ten-sarı saç-koyu kaş üçlemesi trendi

80’li yıllarda adeta cımbız değmemiş etkisi yaratan  dağınık kaşlar aldı başını yürüdü diyebiliriz. Özellikle Madonna’nın kaşlarını hatırlarsanız bu dönem kaş trendini anlayabilirsiniz.

iyi21- Kaşların tarihteki evrimi
iyi21- Dağınık kaşlar aldı yürüdü

90’lı yıllara gelindiğinde nedense ince kaş trendine geri dönüldü. 20’li ve 30’lu yıllara geri dönülerek tekrar incelen kaşlar kadınların favorisi oldu.

iyi21- Tarihten ilginç kaş modelleri
iyi21- Tekrar incelme söz konusu

2000’li yıllar ile 90’lı yılların arasında dağlar kadar fark var diyebiliriz. Kaşlar tekrar kalınlaşmaya ve kavisli bir hal almaya başladı. Kavisten sonra incelen kaşlar gözün bitiminde noktalanıyor.

iyi21- İlginç kaş modaları
iyi21- Kavislerin eşliğinde kalınlaşan kaşlar.

Gelelim 2010’lu yıllara… Son yıllarda ortaya çıkan kaş trendi, doğallıktan ziyade bir kalın kaş akımına doğru evrildi. Kalın bir kaşa sahip olmak isteyen kadınlar kaşlarına kontür, kaş boyama gibi çeşitli işlemler yaptırarak modaya uymaya çalışıyorlar. Yani kaşları kendiliğinden gür olanların şanslı olduğu yıllar bu yıllar!

iyi21- Kaş trendleri
iyi21- Doğal olmayan kalınlaşmalar söz konusu

Önceki makaleKüçük Dövmeler, Büyük Anlamlar: 21 Minimal Dövme
Sonraki makaleEn Pratik Bavul Hazırlama Teknikleri
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here