Kadınların belki de en büyük problemlerinden biri  adet gecikmesidir. Gündelik yaşamı oldukça etkileyen bu gecikmeyi geçirmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Peki en etkilileri neler? Bugün ki yazımızda adet gecikmesi ve sancısı hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Öncelikle kadınların korkulu rüyası adet gecikmesinden bahsedelim. Adet düzenli olmadığında ve bir hayli geciktiğinde bu kadınlarda paniğe sebep olabilir. Ancak adet gecikmesinin sebebi her zaman gebelik değildir. Peki başka ne sebepleri vardır? Adet gecikmesinin en önemli sebeplerinden ilki psikolojik sıkıntılardır. Özellikle stresli ruh hali bunda çok önemli bir rol oynar. Bazense fizyolojik bir sebebi olabilir ve mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmek gerekir.
Kişinin adet gecikmesi yaşadığında kendine sorması gereken sorular vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz?

⦁ Adetimi etkileyecek düzenli olarak kullandığım bir ilaç var mı?
⦁ Gerçekten fazla mı stresli bir ruh halindeyim?
⦁ Yakın zamanda başka bir hastalık geçirdim mi?
⦁ Yakın zamanda ani bir kilo kaybı/alımı yaşadım mı?
⦁ Düzensiz ve kötü mü besleniyorum?

Bu sorulardan herhangi birine cevabınız evet ise, adetinizin düzensiz olması çok normal bir durumdur. Eğer bu sorunlardan herhangi birini yaşamadıysanız, bir doktora görünmenizde fayda var. Çünkü bazı kist oluşumları da adet gecikmesine sebebiyet verebilir. Bunu yalnızca ultrasona girerek anlayabilirsiniz.
Doktora gitmeden önce kendi yöntemlerinizle adet olmak istiyorsanız evde deneyebileceğiniz çok pratik yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

⦁ Papatya, kantaron, rezene, biberiye gibi bitki çayları tüketmek,
⦁ Maydanoz, soğan gibi adet söktürücü sebzeler tüketmek,
⦁ Karın bölgesine sıcak su torbası tutmak.

Bu yöntemlerden herhangi bir sonuç alınamazsa adet söktürücü ilaçlara başvurulabilir. Öte yandan bir başka önemli konu da adet sancısıdır. Kadınların yaşam kalitesini oldukça düşüren bu sancı, kimyasal olan ilaçlardan ziyade doğal yöntemlerle çözülmelidir. Bunun içinse;

Rahatlamak için egzersiz yapılabilir,
Yukarıda bahsedilen bitki çayları tüketilebilir,
İçinde kalsiyum bulunan besinler tüketilebilir ve,
Ilık bir duş her zaman iyi gelecektir.
Bunlar evde denenebilecek pratik yöntemlerdir. Adet gecikmesi ve sancısına ürolojik başka nedenler yol açabilir. Mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekmektedir.

 

Önceki makaleHamilelik Belirtileri Nelerdir?
Sonraki makaleGripten Kurtulmanın Hızlı ve Doğal Yolları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.