Adet gecikmesinin sebebi her zaman hamilelik olmayabilir.

Adet gecikmesi toplumumuzda genellikle hamilelik olarak yorumlanır. Ancak gecikmenin tek sebebi hamilelik değildir. Psikolojimiz, fiziksel durumumuz, o sürede yaşadıklarımız gibi değişik sebepler de adet gecikmesinde etkilidir.

Aktif cinsel hayatı olmayan kişilerin adetlerinin gecikmesine şaşırılabilir. İşte adet gecikmesinin diğer sebepleri:

1.İlaçlar

Çeşitli ilaçlar insanların vücutlarında değişik etkilere neden olmaktadır. Özellikle doğum kontrol hapı kullanımına yeni başlamış kadınlarda bu durumla sıkça rastlanır.

2. Yorgunluk

Düzenli egzersiz yapmaya yeni başlamış kadınlarda adet gecikmesi görünmektedir. Vücut düzene girdikten sonra buna uyum sağlayacaktır. Ayrıca aşırı yorgunluk da adet gecikmesine sebep olmaktadır.

3. Stres

Aşırı stres altına girdiğimizde vücut hamileliğe uygun olmadığını düşünür ve salgılanan doğurganlık hormonunu azaltır. Bu da adetin gecikmesine neden olur.

4. Yaş

Yaşı küçük veya ilerlemiş insanların adetlerinde görülen düzensizlikler normaldir. Menopoza girmeden önce ya da ergenliğe yeni girmiş kadınlarda bu tarz durumlara sıklıkla rastlanır. Ergenlik çağına yeni girmiş kişilerin adet düzenini oturtması zaman alacaktır.

5. Hastalık

Hastalıklar da birçok diğer etmen gibi adet gecikmesini etkilemektedir. Normalde yumurtlayacağınız zamanda grip gibi bir hastalığa yakalandıysanız bu adeti geciktirmektedir.

6. Ani Kilo Değişiklikleri

Aniden kilo almak ya da vermek adetinizi geciktirebilir. Bu konuda beslenmenize dikkat etmeniz gerekmekte.

7. Değişiklikler

Seyahat her insanda hormon düzenini etkiler. Özellikler saat farkının olduğu yerlere gidildiğinde. Yeni yere vücudunuzun alışması biraz zaman alacaktır. Bu tür değişiklikler vücutta adet gecikmesi gibi tepkilere neden olabilir. Düzeninizi değiştirmek, bu tarz tepkilere sebebiyet vermektedir.

Önceki İçerikZeka İçin Olmazsa Olmaz Besinler
Sonraki İçerikHer Gün Çay İçtiğinizde…
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz