Adet sancısı birçok kadının her ay yaşadığı bir süreç. Peki bu ağrıyı neden yaşıyoruz, azaltmak için neler yapabiliriz

Adet Ağrısının Nedeni

Adet görme sırasına rahim kasılmalarının ağrı, sancı şeklinde hissedilmesidir.

Ağrı Nerede Hissedilir?

Bu kasılmalar karın altı, kasıklarda, ağrı şeklinde hissedilir. Bazı kişilerde ağrı bölgesi daha yaygınlaşır. Vajina bölgesinde, bel, omurga, dizlerde de hissedebilir. Bazı kişilerde farklı semptomlar da sürece eşlik edebilir. Terleme, ateş, sinirlilik hali, mide bulantısı, ishal ya da kabızlık…

Ağrı genellikle kanama başlangıcından bir-iki gün önce başlar. Adet kanamasının ikinci gününde hafifler.

Ağrıyı Neden Hissederiz?

Rahim kasılmasının sonucu olarak ağrı hissederiz. Adet dönemlerinde rahim içerisindeki uterus tabakası atılarak, yenilenir. Adet döneminde,  rahim içerisindeki kanamanın kontrolü atılması için kasılmalar yaşanır.

Rahimde üretilen ve prostaglandin adı verilen kimyasallar buna yol açar. Rahim kasılmasına bağlı olarak rahme giden kan akımı dolayısıyla oksijen azalır. Bu da ağrı olarak hissedilir.

Adet görmeden kısa süre önce başlayan adet bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı ovülasyon yani yumurtlama olduğuna dair belirtilerden biridir.

Adet Ağrıları Hangi Yaşlarda Görülür?

Genellikle adet görülmeye başlandığı ilk iki yıl içerisinde başlar. Yumurtalamanın devam ettiği yıllar içerisinde de sürer. Çocuk doğuran bazı kadınlarda rahim ağzının genişlemesiyle ağrının azaldığı tespit edilmiştir.

Adet Ağrılarını Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz?

B Vitamini ve magnezyum içeren yiyecekler bu dönemde oluşan rahatsızlık ve ağrıyı azaltmak da yardımcı olur.

B Vitamini sinir sisteminin fonksiyonel çalışması için gereklidir. Kansızlık, yorgunluk gibi problemlere iyi geldiğinden, bu dönemde B vitamini takviyesi faydalıdır.

Magnezyum eksikliği kramplara ve ağrıya da neden olduğundan bu dönemde magnezyum takviyesi daha da önem kazanmaktadır.

Adet dönemi öncesinde vücuttaki ödem oluşumu artar. Tuz da ödem oluşumunda etken olduğundan, bu dönemde tuz miktarını azaltmak daha rahat bir adet süreci geçirmemizi sağlar.

Ağrı bölgesine uygulanacak sıcak uygulamalar ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Sıcak havlu, termofor ile kasık ve karın bölgesine sıcak uygulama yapabilirsiniz.

Düzenli egzersiz adet ağrılarını da azaltır. Özellikle bu dönemde yapılacak hafif egzersizler kasılmaları hafifletir,  ağrıyı önemli ölçüde azaltır.

Sağlıklı günler dileklerimizle  : )

Önceki İçerikYeşil Çayın Yararları
Sonraki İçerikKadınlarda ve Erkeklerde Cinselliğin Farklılıkları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz