Akdeniz diyeti deyince ilk aklınıza gelen şey Akdeniz ülkelerindeki yiyecek ve içeceklerin tüketildiği diyet geldi sanırım. Haksız da sayılmazsınız. Bu diyet kalp ve damar hastalıkları için çok önemli bir takım besinler içermektedir. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen hatta haftada 2 – 3 kilo gibi hızla zayıflatan bu diyeti herkese tavsiye ediyoruz. Akdeniz diyeti her ne kadar bir diyet türü olsa da aslında yaşam tarzı haline getirildiğinde ömür boyu diyet yapmak zorunda kalmayabilirsiniz. Başlıca malzemeleri meyve, sebze, balık, tavuk, tüm yeşiller ve tam tahıllı gıdalar olduğu için oldukça lezzetli menülerde çıkarabilirsiniz.

Akdeniz Diyeti Hazırlama !

Öncelikle küçük bir hatırlatma yapalım. Hangi diyet olursa olsun öncesinde muhakkak bir sağlık kontrolünden geçmek zorundasınız. Çünkü her bünye aynı değildir dolayısıyla her diyet de her vücutta aynı reaksiyonu göstermeyebilir.

Akdeniz diyetini uygulayacaksanız örneğin, hafta da iki defa balık tüketiyorsanız bir defa da tavuk ve yumurta tüketmelisiniz. Bu diyette kırmızı et pek tüketilmemektedir. Ancak ayda bir defaya mahsus olmak üzere kırmızı et de tüketebilirsiniz. Bunların yanında ayrıca süt ve süt ürünlerini de tüketmeyi aksatmayınız. Örnek teşkil etmek amacıyla bir günlük Akdeniz diyeti programı vermek istiyoruz.

Sabah;

1 dilim kepekli ekmek, 1 kase meyve tabağı, 1 bardak şekersiz süt, 5 – 6 adet siyah zeytin.

Ara Öğün;

Yine küçük bir meyve yiyebilirsiniz örneğin bir adet yeşil elma olabilir.

Öğle;

Bir porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği, bir kase yoğurt, bir dilim kepekli ekmek, birkaç kaşık pilav, bol yeşilliklerle bezenmiş dolu dolu bir kase limonlu salata.

Ara öğün;

Bir badrak ayran veya birkaç adet diyet bisküvi tercih edilebilir.

Akşam;

Bir porsiyon beyaz et, bir porsiyon haşlanmış sebze, bir bardak ayran

İşte size bir günlük Akdeniz diyeti programı, bu sayede her gün 1000 ila 1500 arası kalori harcayabilirsiniz bu da aylık 1 ila 4 arasında bir kilo kaybı demektir. Kalorinizi hesaplayarak bu programı değiştirmek de size kalmış ancak unutmayın hafif ve yağsız yiyecekler tercih edilmelidir.

Önceki İçerikBöbrek Taşına Ne İyi Gelir?
Sonraki İçerikGöğüs Bedeni Küçültme Önerileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.