Çocuklarda Görülen Bu Hastalığa Dikkat!

Ebeveynler, özellikle küçük yaştaki çocuklarının en ufak bir rahatsızlığından dolayı büyük endişeler ve korkular atlatır. Bu konuda tüm ebeveynler çok hassastır. Özellikle ateşli hastalıklar söz konusu olunca anne ve babalar her an tetiktedirler. Fakat bazı hastalıklar kolayca teşhis edilemeyebiliyor. Küçük çocuklarda çok sık görülen altıncı hastalık da bu hastalıklardan başında gelmekle beraber ebeveynleri endişeye sürükleyen bir hastalıktır. İşin içine yüksek ateş girince anne ve babaların korkmaması mümkün değil tabii…

Altıncı Hastalık Nedir Belirtileri Nelerdir?

Altıncı hastalık, özellikle kış aylarında, çocuklarda çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Yüksek ateş ile başlayıp vücutta döküntüler ile devam eder. Ateş 3-4 saat aralıklarla yükselebiliyorken kasıntı ve titremelere neden olabiliyor. Bulantı, kusma, dalgınlık ve ishal de bu belirtiler arasında görülebilir.

Bu hastalık, minikleri yatağa dahi düşürebiliyor. Altı ay ile üç yaş arasındaki çocukların hemen hepsinde görülebilen bu hastalık, yüksek ateş ve döküntü belirtilerinden dolayı ebeveynleri fazlasıyla korkutuyor. Bu hastalığın belirtilerini diğer hastalıklardan ayıran özellik ise döküntülerin ateş bittikten 24 saat sonra ortaya çıkması…

iyi21- Altıncı Hastalık Nedir?
iyi21- Altıncı Hastalıkta döküntüler, ateş bittikten 24 saat sonra ortaya çıkar!

Neden Altıncı Hastalık?

Bu ateşli hastalığa Altıncı Hastalık denmesinin nedeni; kızamık, kızıl, kızamıkçık, suçiçeği ve beşinci hastalıktan sonra döküntülü olan altıncı hastalık olmasıdır. Ancak aşısı yoktur ve genellikle saydığımız  tüm bu hastalıklardan daha önce çocuklarla tanışır.

Kontrol Altındayken Tehlikeli Değil

Ateşli hastalık, teşhisi zor bir hastalık olarak çıkıyor karşımıza. Bu durumlarda ebeveynlerin büyük bir sabra ve bilince sahip olması gerekiyor. Zaman zaman 40 dereceyi aşabilen yüksek ateş ile kendini gösteren bu hastalığın aşısı yok ama , doktor kontrolünde ve dikkatli olunduğu takdirde tehlike yaratmıyor. Uzman doktorların teşhis ve tedavi sürecinde çocuğun sürekli olarak kontrol altında olması çok daha uygun olacaktır.

iyi21- Altıncı Hastalık Nedir?
iyi21- Altıncı hastalığın aşısı yoktur…

Bulaşma Riski?

Hasta olan çocuğun öksürürken ya da hapşırırken ağzından çıkıp ortaya yayılan damlacıklar, bu hastalığın başkalarına da bulaşmasına neden olabilir. Tüm ateşli hastalığa yakalanan çocukları diğer çocuklardan uzak tutmak gerekirken, altıncı hastalığın aşısının da olmaması nedeniyle bu konuda daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor.

Önceki İçerikHoş Geldin Yaz!!
Sonraki İçerikRotamız: Amsterdam!
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz