Hastalıkların mucizevi şekilde kurtulmanın yolları arasında yer alan Apiterapi yöntemini daha önce hiç duydunuz mu? Apiterapi Nedir başlıklı yazımızda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabileceksiniz.

Apiterapi Nedir?

Arıyla gelen şifa olarak bilinen Apiterapi; insanların hastalıklarını bal, arı sütü, propolis, perga gibi kovan ürünleriyle tedavi etmenin ismidir. Kovan ürünlerinin bir sürü hastalığı engelleme açısından oldukça işlevsel olduğu daha önceden kanıtlansa da; Apiterapi başlı başına bir tedavi değildir. Fakat bağışıklığı güçlendirdiği için ve doğal bir tedavi yöntemi olduğu için günümüzde oldukça popülerdir. Ayrıca Apiterapi Sağlık Bakanlığı tarafından resmen kabul edilmiş  bir alternatif tıp uygulamasıdır. Destekleyici tedaviler arasındaki en doğal uygulamalardan biridir. Tedavinin isminin ‘Apiterapi’ olmasında bal arısının Latince ismi Apis Mellifera etkili olmuştur.

Apiterapi Dünyası

Kovan ürünleriyle tedavi olarak tanımlayabileceğimiz Apiterapi’de kullanılan birçok ürün vardır. Bunlar;

Apiterapi Bal

Arıyla gelen şifa denince akla gelen ilk ürün bal, çiçeklerdeki nektarın arının vücudundaki salgılarla kaynaşarak depolanmasıyla oluşan bir maddedir. Bağışıklık sistemini güçlendirme noktasında oldukça işe yarar bir madde olan bal, hiç kolesterol içermeyen yapısı sayesinde düzenli kullanıldığında kolesterolü  düzenler. Balın damarları açarak kalp hastalıklarına iyi geldiği de uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Ayrıca balın vücuttaki bazı alerjik durumlara iyi geldiği de alternatif tıp ile uğraşan doktorlar tarafından saptanmıştır. Bal aynı zamanda yüksek enerji içeriği ve hızla kana karışan yapısıyla kan şekerini dengelemekte başarılıdır.  Vitamin ve minerallerle dolu yapısıyla kişide zindelik oluşturan bal, içeriğindeki inhibitörlerle bakteri savar özelliktedir. Düzenli bal yiyen kişilerin grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bazı açık yaralar için en elverişli merhem olan bal, karaciğerin en büyük dostlarındandır. Ayrıca bal ile yapılan maskeler saç ve cilt için faydalıdır.

Yararları saymakla bitmeyen bal, içeriğiyle Apiterapi’nin en büyük başrollerindendir. Apiterapi ürünlerinden balla hazırlanan özellikle kış aylarında soğuk algınlıkları için yararlı Tarçın Ve Bal Karışımının Yararları yazımızı okumak için tıklayın.

Apiterapi Ürünlerinden Bal

Apiterapi Propolis

Arıların kovanlarını yalıtmak için bitkilerden ürettiği  maddenin adı propolistir. Rengini üretildiği bitkiden alan propolisi, arıcılar boş kovanları kazıyarak biriktirir. Propolis, insan sağlığı için gerekli 22 bileşeni içerir. Ayrıca doğal bir ürün olması bu ürünün çok fazla talep edilmesini sağlar. Sağlık açısından faydalarına bakacak olursak; propolis de bal gibi bağışıklık açısından oldukça önemli bir maddedir. Antioksidan etkisi açısından tüm apiterapi ürünlerinden daha zengin olan propolis, diş eti hastalıklarının önlenmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca yapılan araştırmalar propolisin bağırsak kanseri virüslerini inhibite edecek bir içeriğe sahip olduğunu göstermiştir. Propolis fiyatları oldukça pahalı olsa da yararlı içeriği buna değmektedir.

Kanser hastalarının son umutlarından propolis, yararlarıyla Apiterapi’nin en önemli ürünlerindendir.

Arı Poleni

Tarihte bilinen en eski gıda takviyelerinden arı poleni, içeriğindeki aminoasitler ve madensel tuzlarla sağlık açısından oldukça yararlıdır. Arı poleni güç verici özelliğiyle oldukça popülerdir. Bu durum da daha sağlıklı bir vücudu ve kas yapısını beraberinde getirmektedir. Özellikle büyüme aşamasındaki çocuklar açısından oldukça yararlı olan arı poleni, antioksidan içeriğiyle hastalıklardan korur.

En eski gıda takviyesi arı poleni, özellikle enerji verme özelliğiyle Apiterapi’nin en önemli bileşenlerindendir.

Arı Sütü

İşçi arıların kraliçe arıyı beslemek için ürettikleri arı sütü, dünyada besin değeri en yüksek üründür. Yüzde 15 protein içeriğiyle dikkat çeken arı sütü de apiterapinin diğer bileşenleri gibi bağışıklığı güçlendirir. Bağışıklığı güçlendiren arı sütü, hastalıklardan korunma, astımı yenme, kalp hastalıklarının üstesinden gelme, hafızayı güçlendirme noktalarında oldukça önemlidir. Ayrıca cilt kreminize katarak cildinizi yenileyebileceğiniz arı sütünün faydalarından biri de saçları beslemesidir. Saf arı sütüne ulaşmanın zor olduğu da bilinen bir gerçektir.

Diğer Apiterapi ürünleri gibi bağışıklığı güçlendiren arı sütü, daha iyi bir cilt için de vazgeçilmezdir.

Apiterapi Ürünlerinden Arı Sütü

Perga (Arı Ekmeği)

Bal arılarının yavrularının daha sağlıklı olması için ürettikleri bal, yararlı enzimler, polen ve bakterileri kaynaştırarak oluşturdukları ürüne perga yani arı ekmeği denir. Apiterapi konusunda önemli besinlerin karışımından oluşan perga, içerik olarak çok yararlıdır. Perganın en önemli özelliği kolon koruması sağlamasıdır. Ayrıca sindirim sisteminin işleyişi açısından da çok değerli bir besindir.

Apiterapi ürünlerinden bal ve polenin yararlı enzimlerle karışmasından oluşan perga, arıyla gelen şifalı bir içeriktir.

Balmumu

Arıların peteklerini yapmak için karın bölgelerinden salgıladıkları sarı renkli maddeye balmumu denir. Nefes alıp vermeyi kolaylaştıran balmumu, balgamın oluşmasının engellenmesinde de etkilidir. Diğer apiterapi ürünleri gibi balmumu da cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

En doğal destekleyici terapilerden Apiterapi, balmumu ile kalp sağlığında oldukça etkilidir.

Arı Zehri

İşçi arılar tarafından üretilen arı zehri,bağışıklık açısından oldukça önemli bir maddedir. Yararı fazla olduğu için fiyatının yüksek oluşu arı zehrine ulaşmayı zorlaştırmaktadır.

Apiterapi ürünleri, görüldüğü üzere ya kovan içinde üretilir ya da kovandaki arılar tarafından üretilir.Ayrıca Apiterapi ülkemizde son zamanlarda önem kazanan bir tedavi şeklidir. Bu nedenle Apiterapi ile tedavi olmak istiyorsak bir uzman yardımı almak oldukça mantıklı olacaktır.

 

 

 

Önceki İçerikO Bir Doğal İlaç : Hibiskus!
Sonraki İçerikCildi Güzelleştiren Bitkisel Yağlardan; Çay Ağacı Yağı
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.