Son zamanlarda pandemi ile beraber aşı zorunluluğu artmıştır. Birçok ülkede aşı karşıtlığının artmasına rağmen, aşı bizi virüslere ve bakterilere karşı koruyabilecek tek etkili çözüm yoludur. Özellikle küçük çocukları daha etkili bir şekilde koruyan aşı, 7’den 70’e herkesin yaptırması gereken bir koruyucudur. Bu koruyucu silah vücudumuzda bilinen faydaları kadar, bilinmeyen bir sürü gerçekleri vardır. Bugün ki yazımızda Aşı haftası nedeniyle, dünyada artan aşı karşıtlığını dikkat çekmek ve önlemek adına aşı hakkında tüm bilinmeyenlerini “Aşının Faydalarına İnanmayanlar İçin; Aşının Tüm bilinmeyen Gerçekleri” yazımızda hazırladık hepinize iyi okumalar ve sağlıklı günler dileriz.

1-Aşıın Babası Mikrobiyolog Maurice Hilleman

Maurice-_HillemanMikrobiyolog olan Dr. Maurice Hilleman bugün birçok hastalığa yarar sağlayan, aşıların babasıdır. Kızamık, kabakulak, suçiçeği, pnömoni, menenjit, hepatit A, hepatit B gibi kırka yakın hastalığın aşısını bulmuştur. Bu hastalıkların aşısı olmasaydı şayet, günümüzde binlerce hatta milyonlarca insan hayatını kaybedebilirdi.

2- Çocuk Felci Aşı Oranlarında Seattle, Zimbabve’yi Geçti

cicek_asi2015 yılının verilerine göre, Amerika’nın Seattle eyaletinde ki çocuk felci aşılanma oranlarının, 2015 yılı içerisinde %81’ lere kadar gerilediğini göstermektedir. Bu verilere göre, Afrika’da bulunan ülkelerden olan Zimbabve, Sudan ve Ruanda’nın gerisinde olduğu söylenebilir.

3- Dünyada Tamamen Yok Edilmiş İlk ve Tek Bulaşıcı Hastalık Çiçek Hastalığı

Tarihte bilinen son çiçek hastalığı 1977’de meydana gelmiştir. 1979 yılında ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Çiçek hastalığının tamamen yok edildiği açıklanmıştır.

4- İlk başarılı çocuk felcini geliştiren Jonas Salk, Aşının Patentini Almamıştır.

Jonas_SalkÇocuk felci aşısını bulan ve geliştiren Jonas Salk ile röportaj yapıldığında, ona aşının patentini alıp almayacağı sorulduğunda Jonas Salk “ Bu aşı evrene aittir o yüzden patenti yoktur” demiştir. Böylelikle patentten kazanacağı 7 milyar doları elinin tersiyle itmiştir.

5- Aşının Otizm İle Bir Alakası Var mı?

otizm_nedir_Aşının Otizm İle Bir Alakası Var mı? Tartışmaları sürerken, 1998 yılında Doktor Andrew Wakefield bir makale yayınladı. Makalede aşıların otizme etki ettiğiyle alakalı bulgular vardı. Bu bulgular ışığında, aşı karşıtlığı daha fazla artmaya başladı ve kimse çocuğuna aşı yaptırmak istemiyordu. Bu sebeplerden dolayı Doktor Wakefield’in lisansı iptal edilip, makalesi tozlu raflara kaldırıldı.

6-Kuduz Aşısı İle En Etkili Mücadele Aşılı Tavuk Kafaları

Kızıl tilkilerin yaydığı düşünülen kuduz salgınını kontrol altına almak için, İsviçreli bilim adamları havadan aşılı tavuk kafalarını atarak, tilkilerin yemesi sağlandı. Kulağa sıra dışı gelen bu çözüm işe yaradı ve böylece tüm Avrupa’da bu çözüm uygulanmaya başlandı. Böylelikle tüm Avrupa Kuduzdan arınmış oldu.

7- Dünyada Her Yıl 1,5 Milyondan Fazla İnsan Yok Yere Ölüyor.

cocuk_felci_Dünya Sağlık Örgütünün raporlarına göre, her yıl 1,5 milyon insan aşı ile korunması mümkün hastalıklardan, aşı olmadığı için ölüyor. Bunun sebebi olarak da aşı karşıtlığı sorunu gösterilmektedir.

8-  En Talihsiz Kıta; Asya

Çocuk felci küresel aşılanma sayesinde büyük ölçü de yok edildi. Ama halen günümüz de Afganistan ve Pakistan’da çocuklar ölmektedir. Yeteri kadar aşıya sahip olmayan ülkeler de çocuk ölüm oranları yüksektir.

9-  Tüm umutlar 1984 yılını gösteriyordu Ama…

İlk HIV vakaları 1981 yılında ortaya çıkmıştır. Hastalığın ortaya çıkışından sonra, 2 yıl içinde aşının bulunacağı söylendi. Fakat 1984 yılında bulunamayan HIV aşısı, tüm umutların suya düşmesine neden olmuştur. Günümüzde bile tamamen aşısı bulunamayan HIV virüsü ilaç tedavisi ile kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

 

Önceki İçerikEfsanevi KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kimdir?
Sonraki İçerikEge Bölgesindeki Büyüleyici Antik Kentler Hangileridir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.