Yaz mevsiminin tek dayanılmaz tarafı aşırı güneşli olduğu saatleri olduğu için nasıl giyinmeli konusunda farklı düşünceler olmaktadır. Bazı insanlar vardır sıcak havayı sevmezler. Kış mevsiminde daha rahat hissederler kendilerini. Daha çok serin yerlerde yaşamayı hatta çoğu zaman yazın öğle saatlerinde hiç dışarı çıkmayanlar bile vardır emin olun. Aşırı güneşli havalarda güneşin zararlı ışınlarından korunmak için nasıl giyinmesi gerektiğini bilmeyenler de internette gezinerek bu sorunun cevabını aramaya başlarlar. Bizde sizler için aşırı güneşli havalarda nasıl giyinmeli ? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

 

Yaz aylarında aşırı sıcak havalarda güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamak yada en basitinden bunalmamak için giydiğimiz kıyafetlerden beslenmemize kadar daha bir çok şeye dikkat etmeliyiz, örneğin;

Daha çok teri dışarı atan pamuklu giysiler tercih etmeliyiz. Sentetik ve polyester kumaşlardan yapılan giysiler daha çok terlemeye, terin kokmasına, vücutta bakteri oluşumuna ve bir süre sonrada mantar enfeksiyonu oluşumuna neden olabilmektedir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak içinde güneş ışınlarını kırarak geçirgenliği engelleyen ya da geçirgenlik oranını en aza indiren renklerdeki (beyaz, sarı, mavi, yeşil gibi…)  giysileri tercih etmek sağlık için en doğru seçim olacaktır.

Ayrıca aşırı sıcak havalarda deri yada vücudu çok saran kıyafetler yerine daha rahat ve bol giysiler tercih etmek cilt sağlığı açısından önemlidir. zira; bakteriler en çok sıcak alanlarda ürediği için vücudunuzda bakterilere de bir yer ayırarak onları mutlu etmek yerine sağlığınızı korumak adına tüm önlemlerinizi almak zorundasınız.

Güneşli havalarda giysi kadar ayakkabı seçimi de çok önemlidir. hatta en önemlisi de budur zaten. Yaz ayları için ayakkabı seçerken ayağı arkadan ve önden kapatan ayakkabılar değil de ayağın hava alması için burnu açık veya sandalet tarzında ayağı bir çok yerden havalandıran ayakkabılar tercih edilmelidir. Çünkü aşırı sıcaklarda terlemeyle beraber ayaklarda oluşan mantar bakterilerinin en çok bulunduğu yer ayaklardır. ve tedavisi de öyle basit olmayıp gayet rahatsız edici bir koku yaymaktadır.

Önceki İçerikKansere Karşı Spor !
Sonraki İçerikSıcak Havalarda Vücudu Koruma Yöntemleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz